Masz poważne nadciśnienie? Ostrożnie z kawą

Picie dwóch lub więcej filiżanek kawy dziennie może podwoić ryzyko śmierci w wyniku ataku serca u osób z ciężkim nadciśnieniem - ostrzega American Heart Association. Ale jedna filiżanka kawy nie zaszkodzi.

Kilka ostatnich lat przyniosło sporo dowodów na prozdrowotne działanie kawy. Świadczą o tym badania epidemiologiczne, prowadzone na dużych grupach osób w wielu krajach. Dowiedziono, że picie jednej filiżanki kawy dziennie przez osoby, które przeszły zawał serca, zmniejsza ryzyko śmierci i może zapobiegać atakom serca lub udarom u zdrowych osób. Inne badania dowiodły, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko rozwoju przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i niektóre nowotwory, ponadto pomaga kontrolować apetyt oraz działa przeciwdepresyjnie.

Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że nadmierne ilości kawy podnoszą ciśnienie, utrudniają sen, mogą też wywołać kołatania serca i uczucie niepokoju.

Jest jednak jeszcze jedna grupa osób, która powinna wystrzegać się nadmiaru kawy. Badania opublikowane w "Journal of the American Heart Association", recenzowanym czasopiśmie American Heart Association, wskazują na ryzyko związane z piciem kawy u osób z bardzo wysokim nadciśnieniem.

Picie dwóch lub więcej filiżanek kawy dziennie może podwoić ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia wśród osób z wysokim ciśnieniem krwi (160/100 mm Hg lub wyższym), ale nie u osób z wysokim, ale nie ciężkim ciśnieniem krwi

- piszą eksperci.

Za bezpieczną dawkę, nawet dla kogoś z ciężkim nadciśnieniem, uznano jedną filiżankę kawy lub kubek zielonej herbaty dziennie, mimo iż oba napoje zawierają kofeinę.

Picie jednej filiżanki kawy dziennie nie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych bez względu na wysokość ciśnienia krwi

- donieśli naukowcy.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Jak wyglądały badania

Autorami badania są naukowcy z National Center for Global Health and Medicine w Tokio w Japonii. Celem ich pracy było sprawdzenie, czy ochronny efekt kawy dotyczy też osób z wysokim ciśnieniem krwi. W tym badaniu wzięło udział 6570 mężczyzn i ponad 12 000 kobiet w wieku od 40 do 79 lat na początku badania. Była to część większego projektu o nazwie Japan Collaborative Cohort Study for Evaluation of Cancer Risk. Obserwacje trwały 19 lat.

- Nasze odkrycia mówią o tym, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny unikać picia nadmiernej ilości kawy. Ponieważ osoby z ciężkim nadciśnieniem są bardziej podatne na działanie kofeiny, szkodliwe działanie kawy może przewyższać jej działanie ochronne i zwiększać ryzyko śmierci - mówi dr Hiroyasu Iso, główny autor badania.

Należy jednak pamiętać, że te badania miały obserwacyjny charakter, a zatem nic nie mówią na temat bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między spożywaniem kawy a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych wśród osób z ciężkim nadciśnieniem.

Źródła: JAHA, MedicalXPress.com

Więcej o: