Nie musisz ciężko i długo trenować, aby poprawić swoje zdrowie. Liczy się każdy, nawet krótki, intensywny ruch

Ważne jest nawet wejście po schodach z zakupami. Naukowcy dowiedli, że niewielka aktywność, codzienna krzątanina, jest w stanie poprawić zdrowie i przedłużyć życie, szczególnie starszym osobom.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co najmniej jedna na cztery dorosłe osoby ma za mało ruchu. Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia niosą ze sobą o od 20 do 30 proc. wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci (porównanie dotyczy osób prowadzących aktywny tryb życia z osobami, które zbyt mało czasu poświęcają na ruch fizyczny).

Aby poprawić swoje zdrowie poprzez ruch nie musimy od razu zapisywać się na siłownię, czy pokonywać kilometry biegiem - już kilka minut energicznych ruchów dziennie może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Mówią o tym badania przeprowadzone w University of Sydney w Australii. To dobra wiadomość dla tych, którzy z racji choćby wieku, nie mogą intensywniej ćwiczyć.

Już 3-4 minuty dziennie intensywnego ruchu bronią nas przed przedwczesną śmiercią

Naukowcy oparli swoje wnioski o dane z brytyjskiego Biobanku (biomedyczna baza danych). Zespół zebrał i przeanalizował dane ponad 14 tys. kobiet i ponad 11 tys. mężczyzn. Średni wiek uczestników wynosił 62 lata. Badane osoby nie brały udziału w ćwiczeniach czy innych zajęciach sportowych (nawet nie spacerowały), ich codzienną aktywność natomiast mierzono przy pomocy urządzeń zakładanych na rękę (to podobne do smartwatchy akcelerometry, noszone na nadgarstkach lub udach, które rejestrują ruch o nawet niewielkim natężeniu). Wyniki porównano potem z grupą kontrolną.

Tego typu urządzenia mogą rejestrować wzorce ruchowe, takie jak krótkie okresy intensywnej, przerywanej aktywności fizycznej (określane angielskim skrótem VILPA), która dotyczy po prostu codziennego życia, a nie tylko ćwiczeń wykonywanych w wolnym czasie.

Badania dotyczyły związku pomiędzy krótką ale intensywną aktywnością fizyczną, związaną ze stylem życia, a śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny oraz z powodu chorób sercowo-naczyniowych i raka. Obserwacje trwały prawie 7 lat.

Okazało się, że wystarczyły trzy jednominutowe epizody energicznego ruchu dziennie, aby obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny i raka nawet o 40 proc. Natomiast ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia spadło o 49 proc. (w porównaniu z  grupą osób, które nie ćwiczyły).

- Wyniki te wskazują, że niewielka codzienna energiczna aktywność fizyczna (nie będąca typowymi ćwiczeniami), jest związana ze znacznie niższą śmiertelnością. Wydaje się, że VILPA (krótkie okresy intensywnej, przerywanej aktywności fizycznej) u osób niećwiczących dają podobne efekty jak VPA (energiczna aktywność fizyczna, trening) u osób ćwiczących - donoszą naukowcy.

Badacze piszą o tym na łamach czasopisma "Nature Medicine".

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Renklody, węgierki, mirabelki... Śliwki walczą z cholesterolem!

Liczy się każda aktywność fizyczna

Dla zdrowia ważny jest każdy ruch, nawet taki, który dotyczy zwykłych codziennych czynności, takich choćby jak chodzenie z torbami na zakupy lub wejście po schodach. To ważne w szczególności dla osób w średnim i starszym wieku, którym grożą przewlekłe choroby i przedwczesna śmierć, częściowo w wyniku braku aktywności fizycznej. Liczy się także zabawa fizyczna z dziećmi, wchodzenie pod górę, czy sprzątanie mieszkania. Nie mówiąc już o wyjściu na zakupy.

Taki zwykły codzienny ruch, nie zajmuje wiele czasu oraz nie wymaga specjalnego przygotowania, sprzętu ani dostępu do obiektów sportowych. Większość ćwiczeń to tak naprawdę nasze codzienne zadania i obowiązki domowe, takie chociażby jak sprzątanie. Do tego możemy dołączyć niewielkie ćwiczenia (rozciąganie, ćwiczenie utrzymywania równowagi na jednej nodze itp.).

Już wcześniej wykazano, że bardzo małe dawki intensywnej, przerywanej aktywności mogą poprawić wydolność krążeniowo-oddechową. Dowiedziono, że trening fizyczny o wysokiej intensywności (od 10 do 30 minut) ma również korzystny wpływ na kontrolę poziomu cukru we krwi, cholesterolu, ciśnienia krwi i otyłości, co jednocześnie oznacza zmniejszenie ryzyka raka i chorób układu krążenia. Teraz do tych obserwacji dodano nowe: nawet niewielki intensywny, codzienny ruch, przyczynia się do przedłużenia życia.

Źródła: Nature Medicine, sciencealert.com, MedicineNewsToday.com

Więcej o: