- To hit wśród klientów Biedronki. Ratownicy błagają o jej wycofanie - alarmuje portal o2.pl, cytując wpisy z facebookowej strony "Gotowi Do Ratowania", prowadzonej przez ratowników medycznych, opisujących w niebanalny czasem sposób sytuacje, z którymi mają do czynienia w swojej pracy.
- Znowu ...Biedronka WYCOFAJCIE TO, bo nie wyrobimy z robotą na SOR. SORry. Z ratowniczymi pozdrowieniami, GOTOWI DO RATOWANIA - czytamy na facebooku.
O co chodzi, co znowu "zbroiła" Biedronka? Rzecz dotyczy gadżetu dla zwierząt, który ma spowalniać jedzenie. Jest prosty w obsłudze: smarujesz specjalne rowki ulubionym jedzonkiem twojego pieska czy kota, a potem możesz ze spokojnym sumieniem wyjść z domu na dłużej. Zwierzaki nie wygłodnieją, bo stopniowo będą sobie wyjadać smakołyki ukryte w zabawce.
Problem w tym, że ma kształt, który kojarzy się z gadżetem rodem z sex shopu. Ktoś to zauważył, ktoś to skomentował, ktoś to zalajkował i udostępnił, ktoś to potem przerobił na zabawnego newsa.
Mimo iż cała ta historia jest w sumie żartem, jednak problem, o którym wspominają ratownicy, już nim nie jest. Lekarze rzeczywiście mają do czynienia przypadkami utknięcia ciała obcego w odbycie lub odbytnicy.
Najczęściej zdarza się to dzieciom, pacjentom chorym psychicznie, ofiarom napaści seksualnych. Może to być także zdarzenie, do którego doszło podczas wykonywania procedur medycznych (przykładem pęknięta końcówka cewnika do lewatywy). I wreszcie - może mieć związek z próbą zaspokojenia seksualnego.
Trzeba mieć świadomość, że każdy przedmiot wprowadzony lub obecny w odbytnicy lub odbycie powinien zostać usunięty, ponieważ oznacza ryzyko poważnych powikłań. Problem polega na tym, że wcale niełatwo to zauważyć, szczególnie gdy problem dotyczy małych dzieci, nieświadomych swoich czynów, a także osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Zwykle bowiem nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa.
Pozostawianie ciała obcego w odbytnicy grozi powikłaniami, którego objawy obejmują:
Istnieje też groźba zapalenia otrzewnej (jednym z objawów jest wrażliwość brzucha), przebicia jelita, infekcji, a nawet śmierci w wyniku powikłań.
W sytuacji, w której podejrzewamy, że w jelitach utknął jakiś przedmiot lub mamy taką świadomość, musimy udać się po pomoc medyczną, najlepiej na SOR (potrzebny jest specjalistyczny sprzęt medyczny, którego może nie być w zwykłej placówce medycznej). Obce ciało musi zostać usunięte możliwie najszybciej, szczególnie jeżeli dotyczy to dzieci.
Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Na początek lekarz zada kilka pytań na temat samego zdarzenia. Będą dość intymne, ale musimy zrozumieć, że jest do ważne, ponieważ od tego wywiadu lekarskiego zależą dalsze procedury. Przede wszystkim lekarz będzie chciał się dowiedzieć, jaki to przedmiot i jak długo tkwi w odbycie, a także czy próbowaliśmy sami go usunąć. Następnie zapyta o objawy ogólne, ból czy gorączkę oraz o krwawienie z odbytu.
Następnie lekarz przeprowadzi dokładne badanie jamy brzusznej i badanie per rectum (czyli badanie przez odbytnicę). Układając pacjenta na boku zbada okolice odbytu pod kątem śladów, skaleczeń lub siniaków. Niekiedy wykorzystuje się też przyrząd o nazwie proktoskop, który jest wprowadzany do odbytu i pozwala zobaczyć przedmiot, który utkwił w jelicie. Wykonuje się też prześwietlenie, aby sprawdzić, w którym miejscy utkwiło ciało obce. Szuka się ponadto śladów uszkodzeń (perforacji) jelita.
Jeśli podejrzewamy, że jakieś obce ciało utkwiło nam w jelitach, nie zwlekajmy i zgłośmy się po pomoc. Lekarze przestrzegają, że większość środków przeczyszczających działa zbyt wolno, aby były skuteczne. Jednym z największych problemów związanych z próbą usunięcia obcego ciała z odbytnicy jest silne przyleganie przedmiotu do ścian jelita. A im szybciej przedmiot zostanie usunięty, tym lepiej.
Są przypadki, gdy konieczna staje się operacja chirurgiczna. Dotyczy to sytuacji, gdy obce ciało utkwiło zbyt głęboko i nie da go usunąć ręcznie na oddziale ratunkowym, a także, gdy doszło do przebicia jelita lub występują oznaki infekcji. Osoby, które padły ofiarą napaści na tle seksualnym, poddawane są zwykle bardzo dokładnym badaniom, aby upewnić się, że nie doszło u nich do uszkodzenia ściany jelita.
Źródła: WebMd.com