Jak płukać zatoki? Czy konieczna jest wizyta u specjalisty?

Jak płukać zatoki? Czy koniecznie trzeba udawać się do laryngologa, aby prawidłowo przeporowadzić zabieg? Płukanie zatok kojarzy się ze skomplikowaną i nieprzyjemną procedurą. Tymczasem jest to szybki i prosty zabieg. W aptece można nabyć zestawy do samodzielnej irygacji zatok. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tą czynnością.

Irygacje nosa. Dlaczego dochodzi do zatkania zatok?

Jak płukać zatoki zastanawiają się głównie pacjenci, których często dotyka problem zatkanych zatok. Dolegliwość ta jest uciążliwa i sprawia trudność w zwykłym funkcjonowaniu. Zatkane zatoki są najczęściej następstwem przeziębienia, kataru alergicznego, czy po prostu zapalenia zatok. Samo zaś zapalenie może być wywoływane przez bakterie i wirusy oraz być skutkiem na przykład nieleczonego przeziębienia. Zatkanym zatokom towarzyszyć może ból i zawroty głowy, gorączka. Irygacje nosa mogą być w takim przypadku środkiem wspomagającym proces leczenia.

Płukanie zatok w domu. Jak je poprawnie przeprowadzić?

Do płukania zatok należy przygotować odpowiedni roztwór. Jeśli masz możliwość, możesz wybrać się do apteki po sól fizjologiczną lub zapytać o gotową mieszankę z soli fizjologicznej czy konkretnych ziół. Możesz także otrzymać pełen zestaw zawierający irygator, czyli małą buteleczkę, idealną i wygodną do samodzielnej aplikacji płukanki. Nos należy płukać przynajmniej dwa razy dziennie.

Dobrze, jeśli posiadasz małą buteleczkę, jeśli nie, możesz wykorzystać lejek z wąskim przepływem, w ostateczności miseczkę czy dzbanuszek z dzióbkiem. Jednak im mniej przystosowane narzędzie i im większy jego rozmiar, tym zabieg będzie trudniejszy w wykonaniu i większe ryzyko porozlewania płynu. Roztwór do nosa ma się lać małą stróżką. W aptece dostępne są również specjalne dzbanuszki do płukania nosa lub tak zwane gruszki do irygacji.

UWAGA! Nie wykonuj irygacji nosa, jeśli masz całkowitą blokadę przegrody nosowej lub nadwrażliwość na chlorek sodu, czyli sól.

Aby przystąpić do płukania zatok, stań przy umywalce i przechyl głowę do wybranego ramienia tak, by w miarę możliwości dotykać go uchem. Zacznij oddychać przez usta i powoli wlewaj roztwór z irygatora do górnej dziurki nosa i pozwól jej wraz z wypłukiwaną wydzieliną wypływać dolną. Jeśli roztwór zacznie spływać do gardła, nie połykaj go, tylko wypluj. Następnie zmień ułożenie głowy na drugą stronę i powtórz czynność, wlewając wodę do drugiej dziurki.

Nie przesadzaj ze zbyt częstym płukaniem nosa, gdyż poprzez zbyt częste płukanie również możesz doprowadzić do uszkodzenia śluzówki. Jednak, kiedy poczujesz ponowny ucisk w zatokach i zatykający nos, spróbuj również wykonać domową inhalację.

Zobacz wideo Zapalenie zatok: problem co drugiego Polaka. Można to skutecznie leczyć?

Płukanie zatok u laryngologa. Kiedy udać się do specjalisty?

Lekarz laryngolog, nie tylko wytłumaczy, jak przepłukać zatoki samodzielnie, ale również on sam, może wykonać u Ciebie tę czynność. 

Na początku specjalista umieszcza w obu dziurkach nosa pacjenta waciki nasączone płynem, a konkretnie efedryną lub adrenaliną. Te pozostają tam przez kilka minut, by substancja mogła zadziałać na rozszerzenie przewodów zatokowych. Następnie pacjent kładzie się na leżance z głową odchyloną ku tyłowi, a lekarz przy pomocy specjalistycznego irygatora wlewa przygotowany wcześniej roztwór do płukania przez jedną dziurkę i odsysa ją przez drugą. Następnie powtarza czynność z drugiej strony. Takie zabiegi wykonywane są najczęściej po operacjach nosa czy przy silniejszych objawach chorobowych lub alergicznych.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne płukanie nosa, mimo wszystko upewnij się u lekarza, jak to robić poprawnie, a także zapytaj, jakie środki możesz stosować w przyjmowanych płukankach.

Płukanie zatok: wydzielina. Pozbądź się zalegającej wydzieliny

Oczywiście istnieje przynajmniej kilka skutecznych leków, które odblokowują zatkane zatoki, ułatwiają oddychanie i niwelują ból. Działają jednak od środka, za to bakterie i wirusy często przychodzą do nas z otoczenia. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie irygacja nosa. Tylko dzięki płukaniu zatok wydzielina zostanie usunięta natychmiast co przyniesie pacjentowi ulgę od razu po zabiegu.  

Jak przepłukać zatoki? Jeśli masz wątpliwości wybierz się do lekarza

To jak przepłukać zatoki wydaje się proste, jeśli jednak masz co do tego wątpliwości lepiej wybierz się do lekarza, który poinstruuje Cię lub samodzielnie wykona zabieg jeśli zachodzi taka potrzeba. Zwłaszcza w przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z pediatrą i laryngologiem zanim zdecydujemy się na płukanie zatok. 

Zobacz też: Przewlekłe zapalenie zatok: jak je rozpoznać i wyleczyć?

Więcej o: