Zmiany na skórze mogą sygnalizować choroby trzustki. Jak je rozpoznać? Towarzyszy im świąd

Trzustka jest niezwykle istotnym narządem. Dostarcza niezbędne enzymy trawienne do jelita cienkiego oraz odpowiada za produkcję hormonów regulujących poziom cukru we krwi. Dlatego tak ważne jest, aby w razie niepokojących objawów niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Niektóre symptomy mogą bowiem zaskoczyć.
Zobacz wideo Anatomia człowieka - trzustka

Duża część chorób układu pokarmowego może dawać objawy pozaotrzewnowe. Należą do nich różnego typu symptomy dermatologiczne. Ta kwestia dotyczy m.in. schorzeń trzustki

Trzustka - budowa i funkcje narządu

Trzustka składa się z głowy, szyjki, trzonu i ogona. Ma podłużny kształt i u osoby dorosłej mierzy około 15 cm. Znajduje się w środkowej oraz lewej części jamy brzusznej. Jest zbudowana z pęcherzyków i przewodów wyprowadzających sok trzustkowy.

Budowa tego organu pozwala na prawidłowe wytwarzanie enzymów trawiennych. Dolegliwości związane z chorobami trzustki często odczuwane są więc w nadbrzuszu. 

Choroby trzustki. Objawy dermatologiczne

Choroby układu trawiennego zazwyczaj kojarzą się z dolegliwościami bólowymi w obrębie jamy brzusznej. Jednak z badań specjalistów wynika, że choroby trzustki mogą dawać nieswoiste symptomy. Należą do nich problemy skórne.

W przypadku żółtaczki, która sama w sobie często jest objawem różnego rodzaju chorób, dochodzi do nagromadzenia bilirubiny. Taki stan prowadzi do uczucia świądu skóry. 

Ostre zapalenie trzustki objawia się amylazą. Choroba spowodowana jest nadmiernym spożyciem alkoholu lub kamicą żółciową. Schorzeniu towarzyszą zmiany skórne w formie plam rozsianych w okolicach pępka lub bokach tułowia. Jednak często słyszymy, że niektóre choroby nie dają objawów, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rak trzustki. Objawy skórne

Nie zapominajmy, że skóra to także narząd, który pełni istotną funkcję w organizmie. Onkolodzy wyróżniają zespoły paraneoplastyczne współistniejące z nowotworami układu pokarmowego. Rumień nekrolityczny wędrujący jest opisywany przez specjalistów jako objaw nowotworu trzustki.

W artykule naukowym autorstwa Moniki Kobierzyckiej oraz Anny Czarneckiej, które zajmują się dermatologią kliniczną możemy przeczytać, że poprawne rozpoznanie zmian skórnych pozwala na wczesne wykrycie nowotworu. Rumień wędrujący nekrolityczny w 80 proc. przypadków występowania świadczy o obecności raka trzustki.

Nowotwór trzustki jest trudny do wykrycia. Symptomy, na które warto zwrócić uwagę to nagła utrata masy ciała oraz zmiany rumieniowo-pęcherzykowe rozmieszczone na kończynach, tułowiu i twarzy. Specjalistki opisują przypadek 42-letniego pacjenta, u którego zaobserwowano, nadżerki, krosty i zmiany rumieniowe na twarzy, tułowiu, narządach płciowych i kończynach. Po dwóch latach okazało się, że objawy skórne nie były spowodowane uprzednio zdiagnozowanym wypryskiem rozsianym, lecz nowotworem. Podczas badania USG jamy brzusznej zaobserwowano przerzuty do wątroby oraz zmiany w trzustce.

Więcej o: