Co to jest wirus RSV? Specjaliści alarmują, że jest niebezpieczny zwłaszcza dla niemowląt

Wirus RSV (respiratory syncytial virus) odkryto w 1956 roku. Jak informują specjaliści z Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego, RSV jest najczęstszą na świecie przyczyną zachorowań oraz zgonów wśród niemowląt do szóstego miesiąca życia. Czy można temu zaradzić?
Zobacz wideo Wirus opryszczki w trakcie ciąży bywa bardzo niebezpieczny. Jak postępować i jak wygląda leczenie?

Co to jest wirus RSV? To syncytialny wirus oddechowy z rodziny Paramyxoviridae i rodzaju Pneumovirus. Nazwa wiąże się z procesem łączenia komórek podczas replikacji wirusa. Lekarze przestrzegają, że RSV jest wyjątkowo niebezpieczny dla niemowląt oraz dzieci poniżej drugiego roku życia.

Wirus RSV, przyczyna wielu zgonów na całym świecie

Ze względu na niewystarczającą dojrzałość systemu odpornościowego, dzieci poniżej piątego roku życia są szczególnie narażone na choroby układu oddechowego. W przypadku wirusa RSV naukowcy oszacowali, że spośród 33 milionów przypadków na całym świecie zakażenie RSV występuje u dzieci poniżej piątego roku życia. Dane są zatrważające, ponieważ 10 procent małych pacjentów wymaga hospitalizacji, a prawie 200 tysięcy umiera z powodu chorób wywołanych wirusem.

Według informacji, udostępnionych przez Europejskie Towarzystwo Chorób Układu Oddechowego, wirus RSV jest najczęstszą przyczyną ostrych zakażeń układu oddechowego wśród dzieci. Stanowi również główną przyczynę hospitalizacji niemowląt. Specjaliści informują, że RSV został uznany za główną, globalną przyczynę zachorowalności i zgonów zwłaszcza w grupie pacjentów, którzy nie ukończyli pierwszych sześciu miesięcy życia.

Wirus RSV Co to jest? Objawy zakażenia

Charakterystyczną cechą zakażenia wirusem RSV jest zaobserwowanie u pacjenta świszczącego oddechu. W przypadku małych dzieci często obserwowane jest zapalenie oskrzelików oraz płuc.

W artykule naukowym Katedry i Kliniki Pediatrii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, autorstwa Eweliny Chrobak, Edyty Machury, Magdaleny Wrzask, Heleny Krakowczyk oraz Marii Mielczarek, czytamy, że szczyt zakażeń wywołanych wirusem RSV przypada na okres później jesieni oraz wczesnej wiosny. Najczęstsze przypadki zachorowań obserwuje się wśród niemowląt między szóstym tygodniem a szóstym miesiącem życia.

Lekarze informują, że chociaż samo zakażenie wirusem zazwyczaj przebiega łagodnie, to jednak są przypadki o ciężkim przebiegu klinicznym, a niektóre dzieci trafiają na oddziały intensywnej terapii. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy takie jak:

  • kilkudniowy nieżyt błony śluzowej nosa,
  • zapalenie górnych dróg oddechowych,
  • nieskuteczne leczenie zapalenia górnych dróg oddechowych w tym oskrzeli i oskrzelików,
  • ból gardła,
  • brak apetytu,
  • gorączka,
  • kaszel, 
  • świszczący oddech,
  • duszność wdechowo-wydechowa.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Diagnostyka i leczenie wirusa RSV

Jeśli dziecku towarzyszy lista wymienionych objawów lub ich część należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po szczegółowym wywiadzie internista wykona badanie osłuchowe. Jeżeli wystąpią rzężenia drobno bańkowe i trzeszczenia oraz cechy rozdęcia miąższu płucnego w radiogramach klatki piersiowej, to dla lekarza będzie to sygnał do poszerzenia diagnostyki

Częstą praktyką jest wykonywanie badań laboratoryjnych pod kątem stwierdzenia obecności wirusa RSV. W tym celu pobierana jest wydzielina z nosogardzieli i poddawana później analizom. Pobranie aspiratu najczęściej odbywa się w warunkach szpitalnych. Kolejnym krokiem może być wykonanie badań obrazowych klatki piersiowej, aby wykluczyć powstanie ewentualnych zmian w układzie oddechowym.

Leczenie chorób wywołanych wirusem RSV polega głównie na monitorowaniu stanu chorego, dostarczaniu odpowiedniej dawki płynu oraz stosowania tlenoterapii. W zależności od stanu pacjenta podawane są także leki przeciwwirusowe. Jednak jak danych Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego wynika, że jedynie palivizumab jest licencjonowanym preparatem stosowanym do profilaktyki u niektórych noworodków.

RSV szczepionka. Czy jest dostępna?

Na ten moment prowadzone są prace nad stworzeniem odpowiedniego preparatu, chroniącego przed zakażeniem lub ciężkim przebiegiem choroby wywołanej wirusem RSV. 23 lipca bieżącego roku The New England Journal of Medicine opublikował pracę dotyczącą badań nad szczepionką przeciwko RSV.

W wyniku przeprowadzonych badań, którym poddano osoby zdrowe w wieku od 18. do 50. roku życia, iniekcja domięśniowa preparatu wykazała, aż 86,7 procent skuteczności. Choć wyniki są optymistyczne, to jednak naukowcy informują, że ich działania są jedynie preludium do kolejnych etapów. Szacują, że już w 2024 roku uzyskają twarde dane i wiarygodne wyniki, które pozwolą zamknąć badania.

Więcej o: