Jak zmotywować ludzi do odchudzania się? Dać im pieniądze

Za tym stwierdzeniem stoją całkiem poważne badania. Zadaniem naukowców było sprawdzenie, jakiego typu zachęty sprawią, że więcej ludzi zdecyduje się na zrzucenie wagi.

W eksperymencie wzięło udział 688 osób pochodzących z uboższych dzielnic Nowego Jorku i Los Angeles. Były to głównie kobiety pochodzenia latynoskiego w wieku od 18 do 70 lat. Wszystkie miały sporą nadwagę lub były otyłe (średnia waga wyniosła 98 kg).

Uczestniczki zostały podzielone na trzy grupy.

Pierwszej grupie zaoferowano korzystanie z zasobów takich jak roczne członkostwo w komercyjnym programie odchudzania, narzędzia do samokontroli (waga cyfrowa, dziennik żywności i monitor aktywności fizycznej), edukację zdrowotną i comiesięczne indywidualne wizyty kontrolne.

Druga grupa natomiast otrzymała po prostu darmowy dostęp do programów odchudzających oraz doradztwo, a uczestniczki eksperymentu miały za utracone kilogramy otrzymywać pieniądze (do 750 dolarów, w zależności od procentowego spadku wagi).

Trzeciej grupie płacono za prowadzenie dziennika, w którym uczestniczki odnotowywały swoje posiłki, oraz za 75 minut aktywności fizycznej co tydzień. Za sumienne wykonywanie tych zadań można było dostać do 750 dolarów.

Eksperyment trwał pół roku. Po tym czasie wszyscy uczestniczki zostały zważone, aby można było ocenić, ile straciły (i czy straciły) na wadze. Naukowcy sprawdzali, ilu osobom udało się zrzucić minimum 5 proc. masy ciała.

Okazało się, że w pierwszej grupie spadek wagi odnotowano u 22,1 proc. uczestniczek, w grupie trzeciej, zorientowanej na cel - było to 39 proc., a w grupie drugiej, zorientowanej na wyniki - aż 49,1 proc. Innymi słowy, uczestniczki traciły więcej na wadze, gdy oferowano im za to nagrodę pieniężną.

- Oparte na wynikach i ukierunkowane na cel zachęty finansowe były skuteczniejsze niż środki nastawione wyłącznie na utratę wagi - piszą autorzy badania.

Jednak autorzy tego doświadczenia stwierdzili, że w dłuższej perspektywie bardziej opłaca się strategia "ukierunkowana na cel", czyli nagradzanie ludzi za konkretne zachowania, takie jak regularne ćwiczenia fizyczne. Ponadto może to być sposób na wsparcie mniej zamożnych osób w ich staraniach o utratę wagi.

Było to randomizowane badanie kliniczne, zrealizowane w ramach programu NYU Langone Health, dotyczącego otyłości w Nowym Jorku. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "JAMA Internal Medicine".

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy otyłość mamy wpisaną w genach [NaZdrowie]

Źródła: WebMed.com, JAMA Internal Medicine

Więcej o: