Zmiany w sanatoriach od nowego roku. Co czeka kuracjuszy? Dodatkowa grupa pacjentów skorzysta z leczenia

Zmiany w sanatoriach od nowego roku przyniosą wiele korzyści dla niektórych osób. Jednak to nie wszystko, kwestia sporządzania skierowania także ulegnie pewnej modyfikacji. Czego możemy spodziewać się po nowym roku?
Zobacz wideo Czy stawianie baniek leczy? [NaZdrowie]

Zmiany w sanatoriach, jakie wejdą w życie od nowego roku, wzbudzają duże zainteresowanie. Nic w tym dziwnego, w końcu oferta leczenia w uzdrowiskach to bardzo atrakcyjna forma powrotu do zdrowia. Zwłaszcza że pobyt finansowany jest ze środków publicznych. Kto skorzysta na zmianach?

Kiedy Andrea Bocelli stracił wzrok? Wybitny tenor będąc chłopcem rozwijał się prawidłowoKiedy Andrea Bocelli stracił wzrok? Tenor uległ wypadkowi w dzieciństwie

Sanatorium z KRUS, czyli zmiany od nowego roku

Wyjazd do sanatorium z KRUS to opcja dostępna od dawna. Jednak dotychczasowe przepisy pozwalały skierowanie pacjenta objętego ubezpieczeniem rolniczym wyłącznie w sytuacji, kiedy kuracjusz był aktywny zawodowo. 

15 czerwca 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników. Wprowadzono wiele zmian, między innymi w zakresie korzystania z sanatorium. Od 1 stycznia 2023 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może kierować na rehabilitację rolniczą także osoby, które nie są aktywne zawodowo, lecz mają uprawnienia do emerytury rolniczej w ramach KRUS. W skrócie oznacza to, że po nowym roku do sanatorium będą mogli pojechać także emeryci, a pobyt będzie trwał 21 dni.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zetka u ginekologa. Zdjęcie ilustracyjneNigdy w życiu! - Zetki nie chcą mieć dzieci. Czy to zdrowo?

Zmiany w sanatoriach od nowego roku - skierowanie

Kolejną zmianą, jaka ma pojawić się po nowym roku, jest forma skierowania do sanatorium. Do tej pory cały proces odbywał się jedynie w formie papierowej. Lekarz zajmujący się leczeniem podejmował decyzję dotyczącą skierowania pacjenta do sanatorium i wypełniał odpowiedni formularz.

W sytuacji, kiedy chcemy skorzystać z sanatorium w ramach skierowania przez NFZ, od nowego roku lekarz będzie miał możliwość wystawienia e-skierowania. Oznacza to, że niezbędny formularz wraz z historią choroby zostanie przesłany do właściwego oddziału NFZ drogą elektroniczną.

Dotychczasowa forma polegająca na przesyłaniu papierowej dokumentacji ma być możliwa jedynie do 30 czerwca 2023 roku. Rozporządzenie ministra zdrowia przewiduje jednak wyjątki. Dotyczą one rehabilitacji za granicą lub brak dostępu do systemu teleinformatycznego.

Więcej o: