Bostonka - paznokcie mogą zmienić wygląd w czasie infekcji. To jeden z objawów tej popularnej choroby zakaźnej

Choroba zakaźna wywołana przez enterowirusy atakuje coraz większą liczbę dzieci, jej nazwa to bostonka. Paznokcie zmieniają wygląd, na ciele pojawia się wysypka, a wykwity mogą pojawić się również w jamie ustnej. Kogo najczęściej dotyka ta choroba i czy jest groźna?
Zobacz wideo Choroba bostońska u dziecka - jak ją rozpoznać i leczyć?

Bostonka, paznokcie zmieniają wygląd, pojawia się wysypka w formie bąbli wypełnionych płynem surowiczym. Chorobie towarzyszy gorączka. W ostatnim czasie lekarze zaobserwowali wzrost zachorowań wywołany enterowirusami. Kogo najczęściej dotyka ten problem?

Choroba bostońska co to takiego?

Choroba dłoni, stóp i ust potocznie zwana bostonką jest ostatnio jedną z najczęściej diagnozowanych schorzeń wśród dzieci. Spowodowana jest zakażeniem enterowirusami, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do piątego roku życia, ale występuje również wśród dorosłych. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej poprzez kontakt z zakażonym dzieckiem oraz u osób z zaburzeniami odporności.

Bostonka - objawy

Choroba bostońska objawia się w bardzo specyficzny sposób. W początkowej fazie bywa mylona z ospą, jednak po pewnym czasie łatwo rozróżnić te dwa schorzenia. Kluczowe symptomy bostonki to:

  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • gorączka,
  • ból gardła,
  • owrzodzenia na języku,
  • wykwity na dziąsłach i wewnętrznej części policzków,
  • zmiany rumieniowo-grudkowe stóp i dłoni (czasami także pośladków),
  • pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem.

Jest jeszcze jedna charakterystyczna cecha, która może wskazywać na to, że choroba, z którą boryka się dziecko to bostonka. Paznokcie zmieniają wygląd. Mogą pojawiać się bruzdy, pofałdowania oraz zahamowanie wzrostu płytki.

Leczenie bostonki

Jak w przypadku wielu chorób zakaźnych wywołanych wirusami, leczenie bostonki wyklucza antybiotykoterapię. Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, chorobę bostońską leczy się wyłącznie objawowo. Nie ma również szczepienia chroniącego przed zakażeniem.

Podstawową formą terapii jest zastosowanie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz odpowiednia pielęgnacja skóry. Zlecane jest stosowanie diety wykluczającej ostre przyprawy oraz kwaśne lub gorące posiłki. Tego typu praktyka zapobiega dolegliwościom bólowym i podrażnieniom w jamie ustnej, w której pojawiły się zmiany chorobowe. 

W przypadku pękniętych pęcherzyków skórnych dobrym rozwiązaniem jest odkażanie miejsc roztworem oktenidyny. Nie zaleca się stosowania maści cynkowych, pudrów wysuszających lub innych preparatów tego typu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak można zarazić się bostonką?

Wirus rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, wydzielinami chorego lub płynem sączącym się z pęcherzyków rozmieszczonych na skórze. Do zakażenia bostonką może dojść również poprzez kontakt z osobistymi przedmiotami chorego. Warto dezynfekować blaty, stoły i inne powierzchnie, ponieważ zwykłe kichnięcie może spowodować zarażenie się bostonką.

Więcej o: