Czy po śmierci rosną włosy i paznokcie? Naukowcy i lekarze wyjaśniają nurtujące i dziwne zjawisko

Zarówno w ekranizacjach filmów grozy, jak i w literaturze możemy znaleźć wiele informacji na temat rosnących paznokci i włosów u zmarłych. Jak wyglądają fakty z medycznego i naukowego punktu widzenia? Makabryczne zjawisko ma ciekawe uzasadnienie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosnące po śmierci paznokcie i włosy to częsty motyw horrorów czy strasznych opowieści. W literaturze także możemy znaleźć wiele wzmianek na ten temat. Naukowcy i lekarze wyjaśniają, jaka jest przyczyna i co kryje się za tym przerażającym zjawiskiem. 

Czy prawdą jest, że po śmierci rosną włosy i paznokcie?

Rosnące włosy i paznokcie po śmierci to temat, który na samą myśl przyprawia o dreszcze, dlatego tak często wykorzystywany jest w filmach i powieściach grozy. Motyw znajdziemy w książce Ericha Marii Remarque z 1929 roku pt. "Na Zachodzie bez zmian", która doczekała się niemieckiej ekranizacji na Netfliksie. Przerażające obrazy mogą zaobserwować także patomorfolodzy, pracownicy policji czy lekarze medycyny sądowej. Jak zatem wyjaśnić z medycznego i naukowego punktu widzenia owo zjawisko? 

Chociaż nie ma szczegółowych badań w tym zakresie, wiele wyjaśniają źródła historyczne, opisy studentów medycyny czy opinie pracowników dokonujących sekcji zwłok. Jak podkreśla BBC Future, zdania mogą udzielić także transplantolodzy - medycy zajmując się przeszczepami narządów. 

Live Science - portal naukowy wziął pod lupę zjawisko i postanowił je wyjaśnić. Otóż po śmierci w ciele człowieka zachodzi szereg zmian. Ciało odwadnia się, co powoduje kurczenie i wysychanie skóry. 

To kurczenie sprawia, że odsłaniają się te części paznokci i włosów, które kiedyś znajdowały się pod skórą, przez co wydają się one dłuższe niż wcześniej

- wyjaśnia dr Doris Day, dermatolożka i lekarka z Lenox Hill Hospital w rozmowie z Live Science.

Zarost oraz włosy przechodzą również przemianę. Skóra w obszarze czaszki kurczy się i wysycha, co sprawia wrażenie, że owłosienie jest znacznie okazalsze i widoczne. Może to mieć wpływ na złudne spostrzeżenia. 

Zobacz wideo Syrop z cebuli łagodzi każdy rodzaj kaszlu

Dlaczego włosy i paznokcie przestają rosnąć po śmierci? 

Nauka ma na to proste wyjaśnienie. Ciało po śmierci nie ma dostarczanej glukozy i tlenu, które zasilają wszystkie organy i pracę komórek. Gdy serce już nie bije, dopływ krwi i biochemiczna produkcja ustają. W komórkach włosów czy paznokci kończy się zatem proces powstawania nowych komórek, przez co przestają rosnąć. 

Fakt, że włosy i paznokcie po śmierci nie mogą rosnąć, został poparty badaniami z 2007 roku, które zostały opublikowane w brytyjskim czasopiśmie medycznym "The BMJ"

Więcej o: