Mróz i popękana skóra dłoni? Wystarczy kilka kropli tego składnika. W połączeniu z wodą działa cuda

Pękająca i przesuszona skóra dłoni to powszechny problem, który pojawia się wraz z pierwszym chłodem. Niepotrzebny jest ogromny mróz czy śnieg, aby skóra wyglądała wyjątkowo nieestetycznie. Wystarczy kilka podmuchów chłodnego wiatru i naskórek ulega uszkodzeniom. Jak temu zaradzić?
Zobacz wideo Jak pielęgnować dłonie i paznokcie zimą?

Popękana skóra dłoni to nie tylko efekt zimna, lecz skutek niewłaściwej pielęgnacji. Używając kremów do rąk, musimy pamiętać, że w przypadku jesieni lub, co gorsza zimy, należy wybrać inne preparaty. Jak chronić dłonie oraz co zrobić, kiedy pojawią się pierwsze oznaki zniszczenia naskórka? Znamy kilka domowych sposobów.

Pękająca skóra, jak sobie z tym radzić?

Widok popękanej skóry dłoni czy samych palców to estetyczny problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Poza nieprzyjemnym wyglądem pojawia się dyskomfort w postaci świądu, uczucia pieczenia, a nawet bólu. Zazwyczaj pierwszym działaniem mającym ukoić dolegliwości jest sięganie po krem nawilżający. Niestety to częsty błąd. W składzie większości preparatów jest woda. Aplikowanie tego typu panaceum, zamiast pomóc, może zwyczajnie zaszkodzić. 

Woda w składzie kremu plus mroźne warunki atmosferyczne to często droga do popękanych naczynek krwionośnych lub szybkiego wysuszania skóry. Dlatego, aby pozbyć się problemu, należy postawić na tłuszcz.

Pierwszą skuteczną metodą jest moczenie dłoni w wodzie z dodatkiem oleju kokosowego, oliwy z oliwek czy innych ulubionych substancji natłuszczających. Na rynku znajdziemy wiele aromatycznych olejków, dzięki czemu nie tylko odpowiednio nawilżymy suchą skórę, ale także zrobimy sobie domową aromaterapię.

Kolejnym krokiem jest ochrona. Należy zawsze mieć przy sobie rękawiczki, a przed wyjściem z domu dokładnie osuszać dłonie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pękająca skóra dłoni. To może być brak witamin

Choć pękanie skóry na dłoniach najczęściej obserwowane jest jesienią lub zimą, to jednak są przypadki, kiedy dolegliwość pojawia się nawet latem. Za zdrową kondycję skóry odpowiada szereg witamin dostarczanych organizmowi w codziennej diecie. Zatem jeżeli pomimo stosowania różnych zabiegów nawilżająco-natłuszczających problem będzie powracał lub się nasilał, warto przeanalizować nawyki żywieniowe.

Aby cieszyć się pięknym wyglądem zadbanych i gładkich dłoni należy zadbać, aby w codziennej diecie nie zabrakło witaminy A, E, C oraz B. Pękająca skóra dłoni i palców może oznaczać również niedobór selenu, potasu, biotyny lub cynku. Kiedy dolegliwości nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć takie chorobny jak:

  • cukrzyca,
  • choroby tarczycy,
  • atopowe zapalenie skóry.
Więcej o: