Metabolizm na wysokich obrotach. Podpowiadamy, jak go przyspieszyć od samego rana

Najogólniej rzecz biorąc, im szybszy metabolizm, tym więcej kalorii spalamy. Na metabolizm ma jednak wpływ wiele czynników, w tym wiek, płeć, masa ciała i stan zdrowia oraz oczywiście dieta. Czy da się przyspieszyć metabolizm? Tak, lecz trzeba wprowadzić kilka prostych zmian w diecie i stylu życia.

Ćwicz intensywnie

Warto zacząć dzień od ćwiczeń fizycznych. Idealnie, gdyby to był trening cardio, trening interwałowy i podnoszenie ciężarów. Taki intensywny trening służy budowaniu masy mięśniowej, która z kolei przyspiesza metabolizm. W dłuższej perspektywie to się opłaca: więcej mięśni to szybsze tempo metabolizmu.

- Trening oporowy był znacznie skuteczniejszy w zmniejszaniu procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, całkowitej masy tkanki tłuszczowej i tłuszczu z brzucha, w porównaniu z grupą kontrolną - donieśli niedawno australijscy naukowcy po przeanalizowaniu wyników 18 różnych badań (Sports Medicine).

Oczywiście, nawet zwykłe ćwiczenia czy poranna przebieżka lub jazda na rowerze mają swoje zalety.

Wykorzystuj każdą okazję do bycia w ruchu

Jeśli dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską, staraj się stać, a nie zajmować miejsca siedzącego. Może komuś się przydać, a ty... stracisz trochę kalorii. Do pracy, jeśli to możliwe, lepiej też dojeżdżać rowerem lub po prostu pójść pieszo. Jeśli to niemożliwe, to przynajmniej w ciągu dnia starajmy się być aktywni. wygospodarujmy nieco czasu w porze lunchu, aby wyjść na spacer. Nawet chodzenie w wolnym tempie przynosi korzyści, takie jak zmniejszenie stresu, poprawa nastroju i postawy, ujędrnienie ciała i przyspieszenie metabolizmu, jak zapewniają eksperci.

Zjedz wysokobiałkowe śniadanie

To mogą być jogurt, twaróg, płatki owsiane z orzechami czy omlet. Chodzi o to, aby śniadanie zawierało jak najwięcej białka. Istnieje bowiem coś, co nazywa się efektem termicznym pożywienia. Aby strawić i spożytkować składniki odżywcze, zawarte w pożywieniu, organizm musi wydatkować pewną ilość energii. Pod tym względem najbardziej energochłonne okazuje się być białko.

Aby przyswoić białko organizm wydatkuje od 20 do 30 procent więcej energii niż przy spalaniu węglowodanów i tłuszczów. Ponadto białko zapewnia uczucie sytości na dłużej, co przeciwdziała przejadaniu się. Białko zapobiega też utracie mięśni, a w efekcie zapobiega powalnianiu metabolizmu.

Pij wodę

Już samo zastąpienie słodkich napojów wodą jest korzystne, ponieważ zmniejsza radykalnie ilość wchłoniętych kalorii (woda ma ich zero!). A ponadto woda może przyspieszyć nasz metabolizm. Jedno niewielkie doświadczenie wykazało, że wypicie 500 ml wody przyspieszało metabolizm spoczynkowy o 30 proc. przez około godzinę. Nawet jeśli nie zawsze się to sprawdza, to i tak istnieją spore zalety picia wody, zamiast słodzonych napojów.

Pij też kawę i herbatę

Wśród napojów przyspieszających metabolizm króluje kawa. Dobrze działa także herbata, szczególnie zielona oraz herbata ulung (oolong - herbata niebieska). W kilku badaniach wykazano, że zielona herbata i herbata oolong zwiększają metabolizm oraz przyspieszają spalanie tłuszczu. Herbata pomaga bowiem przekształcić część tłuszczu, zmagazynowanego w organizmie, w wolne kwasy tłuszczowe.

Jedz pikantne potrawy

W ostrych papryczkach znajdziemy związek o nazwie kapsaicyna, która nadaje im ostry smak. Dodanie do potraw ostrych przypraw ma przyspieszać metabolizm. Nie ma co do tego pełnej zgody wśród ekspertów. Niemniej jednak jedzenie pikantnych potraw może być korzystne i pomóc w utrzymaniu umiarkowanej wagi. Jednak efekt przyspieszający metabolizm przez pikantne potrawy wydaje się być dość niewielki.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najlepsze źródła błonnika: naturalny sposób na sprawną przemianę materii

Źródła: healthline.com, PubMed.gov

Więcej o: