Domowe sposoby na ból gardła. Dzięki nim złagodzisz uciążliwą dolegliwość

Domowe sposoby na ból gardła z całą pewnością nie zniwelują objawów całkowicie, ale przyniosą ulgę, kiedy pod ręką nie ma żadnego farmaceutyku. Poznaj kilka sposobów, jak poradzić sobie z bólem gardła.

Sposoby na ból gardła. Na początek ciepła herbata

Domowe sposoby na ból gardła sprawdzą się w sytuacji, kiedy dolegliwość jest na wczesnym etapie rozwoju, a pod ręką nie ma żadnego środka aptecznego. Niemniej jednak warto pamiętać, że często tego rodzaju metody są jedynie chwilową ulgą, a wizyta u lekarza jest nieunikniona. 

Niemniej jednak, zanim będzie możliwa wizyta u specjalisty warto wziąć sprawy we własne ręce i spróbować złagodzić objawy. Warto zacząć od zrobienia zwykłej, czarnej herbaty z miodem, cytryną i imbirem. Miód ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Nawilża błonę śluzową gardła, w połączeniu z sokiem z cytryny pozbywa się bakterii, daje uczucie świeżości i ulgi. Wybierając miód w sklepie, pamiętaj żeby wybrać miód niepasteryzowany. Pasteryzacja to zabieg, który wpływa na poprawę płynności i barwy miodu oraz zapobiega jego krystalizowaniu, ale tym samym pozbawia miód wielu zdrowotnych właściwości. Na ból gardła najlepszy jest miód z kozieradki. Kozieradka działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Dobrym sposobem na ból gardła będzie dodanie tego miodu do herbaty, zanim jednak to zrobisz, poczekaj aż ta się schłodzi do przynajmniej 35 stopni. Powyżej tej temperatury pszczeli wyrób utraci swoją zdrowotną wartość.

Cytryna rzecz jasna dodatkowo dostarcza witaminy C. Imbir to już sam w sobie idealny domowy sposób na ból gardła, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, a dodatkowo antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Stosuj go jednak z umiarem, gdyż nadmiar może wywołać ból brzucha. Czarna herbata ma właściwości rozgrzewające i najlepiej komponuje się z miodem i cytryną bez zakłóceń innymi walorami smakowymi.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Sposób na ból gardła. Pamiętaj o ziołach i czosnku!

Jeśli już mowa o herbatach, to idealnym wyborem jako domowy sposób na ból gardła będą te orzeźwiające. Najlepiej sprawdzi się herbatka z mięty pieprzowej, ale klasyczna miętowa również doskonale złagodzi objawy. Mięta podobnie jak imbir ma właściwości przeciwzapalne i dodatkowo może znieczulić gardło. Do zestawu orzeźwiających herbatek dołączyć można także tą z szałwii. Szałwia działa podobnie jak mięta, dodatkowo zawiera kwas rozmarynowy oraz kwas karnozowy, których właściwości działają przeciwutleniająco, a także zwalczają wolne rodniki.

Na ból gardła pomaga także alicyna - substancja zawarta m.in. w czosnku. Działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Aby jednak alicyna mogła zacząć działać, musisz poddać czosnek obróbce, na przykład go pokroić lub zmiażdżyć. Reszta należy do Twojej kreatywności. Dobrym, smacznym, choć dla nieprzekonanych kontrowersyjnym połączeniem będzie chleb z miodem i czosnkiem lub syrop z miodu, cytryny i czosnku. Jeśli zdecydujesz się na syrop, to na odpowiednią konsystencję po zalaniu czosnku szklanką miodu z sokiem z cytryny musisz poczekać przynajmniej dobę, a gdy gardło boli tu i teraz, na kanapkę z miodem i czosnkiem nie musisz tak długo czekać. Jeśli jednak smak czosnku Cię nie odtrąca, nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby zjeść go bez dodatków. Jest jednak pewne "ale". Otóż, czosnek ma zdrowotne właściwości, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, ale jego nadmiar może wywoływać ból brzucha czy zgagę, dodatkowo może przysporzyć o uczucie ciężkości na żołądku i senność.

Naturalne sposoby na ból gardła. Płukanki pomogą uśmierzyć ból

Dla niektórych, mniej przyjemnym sposobem na ból gardła, jednak ponoć bardziej skutecznym są płukanki. Tutaj także można wykorzystać napar z mięty lub szałwii. Może to być także łagodzący ból i uśmierzający zapalenia rumianek. Aby przygotować napar z dowolnego z tych ziół, należy łyżkę wybranego z nich zalać wrzątkiem do połowy szklanki i zostawić do wystygnięcia, a gdy będzie w letniej temperaturze przepłukać nim gardło.

Naturalne sposoby na ból gardła to także płukanki z roztworu wody z solą fizjologiczną lub rzadziej z kuchenną. Jeśli posiadasz sól fizjologiczną, do szklanki wody dodaj jej jedną łyżeczkę i wymieszaj. Jeżeli dysponujesz jedynie solą kuchenną, wymieszaj również ze szklanką wody pół łyżeczki soli. Powtarzaj płukanie gardła 3 lub 4 razy dziennie. Staraj się nie połykać roztworu, gdyż nadmiar soli w organizmie prowadzi do odwodnienia. Zbyt duża ilość soli w roztworze, może wywołać kaszel czy powodować odruchy wymiotne. Sam zaś roztwór ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a tym samym działa przeciwbólowo.

Domowe sposoby na ból gardła u dziecka

Co, jeśli ból gardła dotknie nie Ciebie, a Twoje dziecko? – Najczęstszą przyczyną bólu gardła u dzieci są infekcje wirusowe i bakteryjne, a dodatkowo podrażniać śluzówkę mogą zanieczyszczenia powietrza czy po prostu suche powietrze. Jeśli nie masz w domu nawilżacza, wystarczy, że na parapetach przy działających kaloryferach ustawisz szklanki z wodą, a ta parując, da podobny efekt. Domowym sposobem na ból gardła u dziecka może być także inhalacja. W miseczce możesz przygotować napar z ziołowej herbaty, podobnie jak wyżej, może to być na przykład mięta, szałwia lub rumianek albo do wrzątku możesz dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego. Dziecko powinno przez kilka minut wdychać opary wydobywające się z roztworu, co przyczyni się do nawilżenia i oczyszczenia jego śluzówki.

Smacznym i zdrowym domowym sposobem na ból gardła u dziecka będą także owocowe herbatki, herbaty ziołowe, jak wyżej oraz kanapka z miodem bądź podgrzane mleko z miodem i czosnkiem.

Nie bez powodu wszystkie wspomniane w artykule składniki mają zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym podczas tworzenia leków niwelujących ból gardła i stany zapalne. Pamiętaj jednak, że wspomniane tu sposoby są jedynie propozycją na tymczasowe powstrzymanie bólu i uczucia drapania, ale przyczyna infekcji może być trudna do zwalczenia na dłuższą metę. Dlatego nie należy lekceważyć żadnych objawów i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy utrzymują się.

Zobacz też: Płukanie gardła solą - czy ma sens? Sprawdzamy skuteczność dawnych metod leczenia

Więcej o: