Domowe sposoby na ból głowy. Pierwsza pomoc przy męczącym bólu

Domowe sposoby na ból głowy to niekiedy pierwsza pomoc, jeśli pod ręką nie ma żadnej tabletki przeciwbólowej, albo z jakiegoś powodu nie możemy lub nie wiemy czy wolno nam ją wziąć. Zanim więc skonsultujesz się z lekarzem lub farmaceutą, sprawdź, w jaki sposób możesz uśmierzyć ból.

Domowy sposób na ból głowy.  Kawa lub herbata może przyjść z pomocą w bólu

Domowe sposoby na ból głowy najczęściej przydają się w przypadku, gdy mamy do czynienia z epizodycznym bólem. Niemniej jednak jeśli dolegliwość powtarza się lub towarzyszą jej inne, niepokojące objawy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Żadne domowe metody nie są w tej sytuacji zastąpić porady lekarskiej. 

Przyczyną bólu głowy może być często:

  • stres,
  • zmiana ciśnienia,
  • przemęczenie,
  • ostre światło,
  • choroby pochodzenia neurologicznego. 

Ból taki można złagodzić domowymi sposobami, jednak, gdy będzie powracał, przy tym nasilał się i utrudniał funkcjonowanie, należy zgłosić się do lekarza. Niewinny ból głowy może być ostrzeżeniem przed niebezpiecznymi dla zdrowia, a nawet życia nieodwracalnymi zmianami w organizmie.

Domowy sposób na ból głowy to z pewnością filiżanka czy kubek kawy lub ulubionej herbaty. Zawierają one kofeinę, a ta oprócz wszystkim znanych właściwości pobudzających wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych i łagodzi objawy bólu. Dodatkowo kofeina niekiedy pomaga szybciej przyswajać leki, a także wpływa na poprawę nastroju. Jeżeli jednak masz zdiagnozowaną migrenę, lepiej upewnij się u swojego lekarza, czy możesz pić te napoje, gdyż zdarza się, że kofeina w nich zawarta w przypadku migreny może mieć odwrotny skutek i jedynie wzmocnić ból.

Zobacz wideo 6 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Co na ból głowy? Domowe sposoby

Przy bólu głowy wsparciem może okazać się po prostu woda w różnych postaciach. Zorientuj się, co może być przyczyną bólu głowy i dobierz odpowiednią metodę. Bywa, że ból występuje w wyniku przechłodzenia lub przegrzania organizmu, a także na przykład z głodu czy pragnienia.

Jeśli pracujesz w chłodnym miejscu lub zbyt dużo czasu spędziłeś na dworze w jesienny czy zimowy  dzień, to właśnie ten stan wyziębienia może odpowiadać za ucisk czy pulsowanie w głowie. Najlepiej od razu po powrocie do domu weź ciepłą kąpiel, która na nowo rozgrzeje organizm, a przy okazji zrelaksuje i rozluźni. Jeśli natomiast sytuacja jest odwrotna, dotknęły Cię skutki upału, gorąca, duszności - mocz co jakiś czas stopy w zimnej wodzie. Da to uczucie orzeźwienia dla organizmu, zadziała jak krioterapia. Zabieg ten oprócz tego, że działa przeciwbólowo, również stabilizuje krążenie i poprawia odporność.

Istnieje również możliwość, że przyczyną bólu jest pragnienie czy uczucie głodu. Domowym sposobem na ból głowy będzie picie wody. Przygotuj sobie jej litr i popijaj małymi łykami. Możesz do wody dodać także odrobinę soli lub plaster cytryny albo wyciśnięty z niej sok. Napój zadziała, jak elektrolity i wzmocni na ten czas organizm.

Aromaterapia nie od dziś znana jest jako sposób na relaks. Napary z ziół udrażniają drogi oddechowe, pomagają uporać się z chrypą, łagodzą objawy zapalenia i redukują ból głowy. W sklepach z olejkami eterycznymi możesz kupić olejek, składający się z ekstraktów z mieszanki ziół i dedykowany jest konkretnie na bóle głowy. Jeśli jednak wolisz inne zapachy, to najlepszym wyborem będzie olejek z lawendy, ale również sprawdzi się zapach miętowy bądź eukaliptusowy. Wystarczy, że do kominka zapachowego dodasz wymieszane z wodą 4 do 8 kropli olejku i zapalisz u spodu świeczkę typu podgrzewacz. W kilka chwil przyjemny zapach rozprzestrzeni się w Twoim pokoju lub mieszkaniu. Możesz też zrobić mini inhalację, wlewając podobną proporcję olejku do miski z wrzącą wodę i przez kilka do kilkunastu minut wdychając z niej opary.

Domowy sposób na ból głowy po alkoholu

Kiedy głowa boli w skutek zakrapianej imprezy, lepiej nie decyduj się na zażycie leków przeciwbólowych, a przynajmniej tych pierwszych lepszych dostępnych przy kasach w marketach. Ich zawartość (np.  paracetamol) może niekorzystnie wpłynąć na pracę nerek oraz wątroby, tym bardziej, że dodatkowo Twój organizm próbuje się uporać z alkoholową trucizną. Okazuje, że różne alkohole mogą inaczej wpływać na pochodzenie i sposób bólu głowy. Przykładowo piwo może powodować odwodnienie i wywoływać uczucie pragnienia, a wino może nas podtruć przez zawarte w nim siarczany.

Domowym sposobem na ból głowy po alkoholu i zarazem całkiem przyjemnym rozpoczęciem nowego dnia może być zaserwowanie sobie jajecznicy. Jajka zawierają cysteinę, która odtruwa organizm, a zarazem dostarczają wiele witamin, które pomogą odzyskać siły. Zarówno zimny, jak i ciepły prysznic złagodzi ból, orzeźwi organizm i odświeży ciało. Kawa lub herbata rozbudzą, a woda po prostu nawodni. Zawarta w niej sól lub dodatek cytryny zadziałają, jak elektrolity, a te często polecane są na objawy zatrucia. Przygotowanie zapachowego kominka lub jeszcze lepiej wywietrzenie mieszkania, także wpłynie korzystnie na rozbudzenie organizmu i poprawę stanu zdrowia.

Pamiętaj jednak, że w wielu przypadkach wymienione metody mogą pomóc częściowo lub na chwilę, wszystko zależy od stanu, w jakim się znajdujesz i rodzaju bólu głowy. Jeśli objawy nie chcą ustąpić lub się nasilają, skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz też: Migrena - to nie jest zwykły ból głowy

Więcej o: