Czwarta dawka (druga przypominająca) szczepionki przeciw COVID-19 - kto może ją otrzymać? Jak się zapisać na szczepienie?

Szczepienia drugą dawką przypominającą (dla większości to czwarta dawka w kolejności) są wykonywane szczepionką mRNA o zaktualizowanym składzie, czyli uwzględniającą już omikrona. Natomiast jeśli jest to nasza pierwsza dawka przypominająca, to zaktualizowaną szczepionkę przeciw COVID-19 dostaniemy tylko wówczas, gdy jest ona dostępna w punkcie szczepień.

Czwarta dawka już zaktualizowaną szczepionką

Przeciw COVID-19 zaszczepić się może każda osoba, która skończyła 5 lat. 

Dodatkowo:

  • osoby, które ukończyły 12 lat i przeszły szczepienia podstawowe mogą przyjąć pierwszą dawkę przypominającą
  • osoby, które ukończyły 12 lat i przeszły szczepienia podstawowe oraz mają za sobą pierwszą dawkę przypominającą, mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą (czyli czwartą w kolejności)
  • osoby przewlekle chore mogą przyjąć dawkę uzupełniającą (dodatkową) po szczepieniu podstawowym

Zaktualizowane szczepionki mRNA są stosowane jako dawki przypominające u osób, które ukończyły 12 lat. Kolejną dawkę otrzymamy dopiero, gdy od poprzedniego zastrzyku upłynęły co najmniej 3 miesiące, jeśli szczepiliśmy się preparatem Moderny, Pfizera lub AstraZeneką. Po szczepionce Johnson&Johnson skierowanie na kolejną dawkę jest wystawiane po 2 miesiącach.

Ozdrowieńcy mogą się zaszczepić po 30 dniach od daty pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Jako druga dawka przypominająca stosowany jest jeden z dwóch preparatów mRNA: Moderna lub Pfizer, nawet gdy poprzednio szczepiliśmy się preparatem Johnson & Johnson albo Novavax.

Zaktualizowane szczepionki zostały zaadaptowane w celu lepszego dopasowania do krążących wariantów SARS-CoV-2. Zawierają mRNA kodujące białko S wariantu oryginalnego wirusa SARS-CoV-2 oraz podwariantów omikron. Mogą zwiększyć ochronę przed nowymi wariantami i dlatego są ważnym narzędziem kontroli pandemii w miarę ewolucji wirusa

- informuje ministerstwo zdrowia.

Szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat

Od 3 października 2022 r. szczepienia przypominające dostępne są także dla dzieci w wieku 5-11 lat. Szczepienie przypominające w tym przypadku będzie wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty (Pfizer) w dostosowanej do wieku i masy ciała dawce pediatrycznej.

Szczepienie przypominające u dzieci odbywa się przy zachowaniu odstępu co najmniej 6 miesięcy od zakończenia schematu szczepienia podstawowego lub podania dawki dodatkowej. O kwalifikacji do szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat każdorazowo decyduje lekarz. Skierowanie na szczepienie jest wystawiane automatycznie przez system od 2 października.

Szczepionka Nuvaxovid

Od 1 marca 2022 r. osoby pełnoletnie mogą zaszczepić się także szczepionką Nuvaxovid (opracowana przez firmę Novavax), która została dopuszczona do obrotu w krajach UE. Jest to szczepionka podjednostkowa rekombinowana, czyli zawierająca białko wirusa (a więc jest oparta na innej technologii niż szczepionki mRNA). Po dostaniu się do organizmu stymuluje układ immunologiczny do produkcji przeciwciał. Szczepionka zawiera gotowy antygen w postaci oczyszczonego pełnej długości białka kolca koronawirusa.

Więcej na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Jak możemy zapisać się na szczepienie?

Skierowanie na szczepienia przypominające są wystawiane automatycznie z zachowaniem odpowiedniego odstępu. Jednak w przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania na szczepienie przypominające lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić takie skierowanie osobom uprawnionym.

Szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpłatna i dobrowolna, zaszczepić się może każdy, kto ukończył 5 lat. Osoby powyżej 12 lat mogą też dostać dawkę przypominającą.

E-skierowania są dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji na telefon mojeIKP. Takie skierowanie jest ważne 90 dni. W tym czasie trzeba zgłosić się do punktu szczepień. Jeżeli przez ten czas się nie zaszczepimy, nowe e-skierowanie zostanie nam wystawione automatycznie.

Gdy już mamy e-skierowanie, musimy się zapisać się na szczepienie do konkretnego punktu, a można to zrobić na kilka sposobów:

  • przez aplikację mojeIKP
  • przez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl (logowanie przez profil zaufany lub e-dowód albo przez konto w wybranych bankach)
  • można po prostu zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numer 989 w godz. od 7.00 do 20.00
  • można też skontaktować się z wybranym punktem szczepień i tam ustalić termin

Wyszukiwarka na stronie e-rejestracji wskazuje najszybsze wolne terminy szczepienia według wskazanej przez nas lokalizacji.

Źródło: pacjent.gov.pl

Więcej o: