POChP - podstępna choroba, która zabija każdego roku tysiące Polaków. Da się ją rozpoznać i wdrożyć leczenie

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc zaliczana jest do jednej z głównych przyczyn umieralności na świecie. Według danych Ministerstwa Zdrowia, przewlekłe niezakaźne choroby płuc są czwartą przyczyną wszystkich zgonów w Polsce. Jak rozpoznać chorobę i zmniejszyć ryzyko śmierci poprzez prawidłowe leczenie? Analizujemy.
Zobacz wideo U jak dużej części ozdrowieńców po COVID-19 zmiany w płucach nie zregenerują się samoistnie?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), charakteryzuje się zmniejszeniem przepływu powietrza w drogach oddechowych. Stan chorego systematycznie się pogarsza, a bez wdrożenia odpowiedniego leczenia schorzenie prowadzi do śmierci

POChP, czyli choroba płuc, która zabija tysiące Polaków

Na POChP składa się przewlekły, często nieleczony proces zapalny umiejscowiony w drzewie oskrzelowym. Osoby, u których zdiagnozowano tego rodzaju schorzenie, odnotowano skrócenie życia od 10 do 15 procent. Natomiast, aż 40 procent chorych jest zmuszonych zrezygnować z pracy i przejść na rentę, ze względu na fakt, że POChP  z czasem uniemożliwia wykonywanie dotychczasowych czynności. 

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka aż 2 mln osób. Statystyki zgonów także są zatrważające. Każdego roku umiera 14 tysięcy osób cierpiących na POChP. 

Podstępna choroba, która odbiera życie

Choć z każdym rokiem na tę chorobę zapada tak wielu ludzi, to jednak nadal świadomość społeczeństwa w tym zakresie jest niewielka. Znaczna część diagnozowanych pacjentów przyznaje, że nie słyszała o takim schorzeniu i nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Warto zaznaczyć, że aż około 90 proc. przypadków zachorowań na POChP to pacjenci, którzy zapadli na to schorzenie na skutek wieloletniego palenia papierosów w formie czynnej lub biernej. 

Profesor dr hab. n. med. Adam Antczak, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaznacza, że w swojej pracy nieustannie spotyka się z niewiedzą pacjentów.

[...] niska świadomość na temat POChP dotyczy przede wszystkim ogólnej populacji, tzn. bardzo niewiele osób, wie co to jest POChP, co oznacza ten skrót. Ta świadomość rośnie, ale świadomość następstw palenia papierosów jest wciąż niewystarczająca [...] 

- czytamy wypowiedź specjalisty na stronie plucapolski.pl.

W dalszej części rozmowy dowiadujemy się, że przewlekła obturacyjna choroba płuc jest wyjątkowo podstępnym i nieodwracalnym schorzeniem. Tylko wdrożenie odpowiedniego leczenia jest w stanie zatrzymać rozwój choroby. Dzięki odpowiednio dobranej terapii pacjenci odczuwają poprawę. Poziom duszności ulega zmniejszeniu, kaszel nie jest już tak dokuczliwy, a chorzy lepiej znoszą wysiłek fizyczny.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

POChP - objawy, czyli kiedy należy zareagować, aby zatrzymać poste choroby

Skoro czas, jak to bywa w przypadku niemal każdej choroby, ma kluczowe znaczenie, warto poznać objawy, dzięki którym będziemy w stanie zatrzymać rozwój schorzenia. Niestety symptomy bywają niejasne, dlatego łatwo pomylić je z innymi chorobami takimi jak astma, czy zapalenie oskrzeli. Dlatego, aby mieć pewność co do przyczyn naszych dolegliwości, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Najlepiej udać się do pulmonologa, który zajmuje się leczeniem chorób płuc. 

Jednak jeśli borykamy się z problemami zdrowotnymi i chcemy poznać podstawowe objawy POChP, poniżej podajemy kilka kluczowych oznak schorzenia:

  • narastająca duszność wysiłkowa nawet podczas prostych codziennych czynności,
  • problemy z oddychaniem,
  • uczucie braku powietrza,
  • poranny, intensywny kaszel,
  • odkrztuszanie wodnistej lub ropnej wydzieliny.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc - leczenie może być skuteczne

Jeśli zaobserwujemy którykolwiek z objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarz może skierować nas na badania spirometryczne. Badanie jest proste i bezbolesne. Polega na wydmuchiwaniu powietrza do urządzenia zgodnie z poleceniem osoby prowadzącej diagnostykę. 

Jeżeli zostanie zdiagnozowana choroba POChP lekarz wdroży odpowiednie leczenie bazujące na podawaniu preparatów rozszerzających oskrzela. Dzięki temu zwiększy się przepływ tlenu, a schorzenie nie będzie postępować.

Więcej o: