Spanie na brzuchu, boku czy plecach? Większość z nas zasypia wieczorem w ulubionej przez siebie pozycji. Dzięki temu czujemy się komfortowo i szybko zasypiamy. Jednak jak się okazuje, niektóre przyzwyczajenia mogą być zgubne i wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie. Która pozycja jest najlepsza?
Częstą praktyką stosowaną przez wielu z nas jest spanie na brzuchu. Przytulamy ulubioną poduszkę i zapadamy w sen niczym niemowlęta, ale czy taka pozycja jest korzystna dla naszego zdrowia? Otóż nie. Głównym powodem, dla którego spanie na brzuchu nie jest zalecane, jest fakt, że takie ułożenie ciała stanowi duże obciążenie dla kręgosłupa oraz mięśni.
System mięśniowo-więzadłowy znajdujący się w karku, barku i plecach pracuje w niewłaściwy sposób, ponieważ jedna część jest zbytnio rozluźniona, natomiast druga nadmiernie spięta. Poprzez praktykowanie spania na brzuchu pogłębiamy zwyrodnienia kręgosłupa.
Kolejną wadą odpoczynku w tej pozycji jest uciskanie narządów wewnętrznych, skutkiem czego w ciągu dnia borykamy się z problemami układu trawiennego oraz narażamy się na występowanie zgagi.
Najczęstszą pozycją zasypiania jest ułożenie ciała na boku. Metoda ta jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla kręgosłupa oraz narządów wewnętrznych niż spanie na brzuchu. Pozycja ta polecana jest osobom cierpiącym na zgagę lub inne problemy natury gastrycznej. W tym wypadku warto spać na lewym boku. Kobiety w ciąży także z powodzeniem mogą odpoczywać w taki sposób. Spanie na lewej stronie poprawia pracę serca i układu krwionośnego.
O ile sen w takim ułożeniu ma wiele zalet, o tyle spanie na prawym boku już nie jest specjalnie zalecane. Układając ciało w tej pozycji, dochodzi do uciskania trzustki, a praca wszystkich organów wewnętrznych jest znacznie utrudniona.
Są także inne minusy spania na boku lewym lub prawym. Podczas snu skóra naszej twarzy opada na jeden bok, co sprzyja rozwojowi różnego typu zmarszczek. Głównie mamy do czynienia z powstawaniem zmarszczek sennych, są to nieasymetryczne załamania biegnące na czole i zmarszczki pionowe na jednym z policzków oraz kurze łapki, czy kreski przy ustach.'
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jeżeli do tej pory trudno było nam zasnąć na plecach, to warto spróbować nieco zmienić przyzwyczajenia. Wszystko za sprawą faktu, że spanie w takiej pozycji ma wiele zalet. Po pierwsze kręgosłup pozostaje prosty, mięśnie są rozluźnione, co pozwala wypocząć całemu ciału. Po drugie zapobiegamy powstawaniu zmarszczek, a piersi utrzymujemy w nienagannej kondycji.
Jest jednak jeden minus, ta pozycja nie służy osobom borykającym się z refluksem lub zgagą. Ułożenie ciała na plecach sprawia, że kwasy żołądkowe mają ułatwiony dostęp do przełyku, przez co mogą nasilić się tego typu dolegliwości.