Jak zmienia się twarz przy Hashimoto? Na te objawy najczęściej skarżą się pacjenci

Osoby cierpiące na chorobę Hashimoto skarżą się na zmianę w wyglądzie twarzy. Okazuje się, że schorzenie to powoduje obrzęki, które ostatecznie wpływają niekorzystnie na prezencję. Jak z tym walczyć i skąd bierze się ta przypadłość?
Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Choroba Hashimoto to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Nazwa wywodzi się od japońskiego chirurga, który na początku XX wieku opisał pierwsze cztery przypadki występowania tego medycznego zjawiska. Na czym polega problem ściśle powiązany z gospodarką hormonalną? 

Hashimoto, choroba tarczycy

Tego rodzaju schorzenie, to nic innego jak przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Nie jest to jednak choroba nabyta, jej źródło leży w układzie immunologicznym. Oznacza to, że organizm nie jest zdolny do samodzielnego zwalczania zakażenia. Co więcej, w takich wypadkach dochodzi do wytwarzania przez organizm własnych przeciwciał, które atakują hormon tarczycy. Konsekwencją czego jest bolesne i przewlekłe zapalenie tarczycy, z czasem doprowadzając do niszczenia gruczołu oraz zmniejszenia wydzielania ilości niezbędnych hormonów. 

Hashimoto. Objawy choroby

Choroba ta w początkowej fazie może dawać nie do końca jasne sygnały. Wszystko dlatego, iż pierwsze objawy mogą wyglądać na zwykłe przemęczenie. Na co należy zwrócić uwagę? Oto kilka symptomów Hashimoto:

  • zmęczenie,
  • senność,
  • zaparcia,
  • blada skóra,
  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • wzmożone odczuwanie chłodu,
  • przyrost masy ciała,
  • depresja,
  • problemy z pamięcią.

Jednak pacjenci skarżą się także na zmianę w wyglądzie twarzy. Wszystko za sprawą opuchlizny, która uwidacznia się wraz z rozwojem choroby. Niektórzy zwracają także uwagę, że dochodzi do powiększenia się języka.

Zmiany skórne w chorobie Hashimoto

Podczas prawidłowej pracy tarczycy regeneracja struktur skóry zachodzi w sposób odpowiedni. Niestety, osoby cierpiące na Hashimoto często borykają się z upośledzeniem tych procesów. Wszystko za sprawą faktu, iż receptory tarczycy są obecne także w naskórku i skórze właściwej.

Kiedy niedoczynność tarczycy wkracza w kolejne fazy rozwoju, w skórze gromadzą się glukozaminoglikanów. W wyniku tego procesu dochodzi do magazynowania zbyt dużej ilości płynów, przez co pojawia się obrzęk. Zaawansowana choroba cechuje się także suchością skóry, jej bladym odcieniem lub łuszczeniem. Często spotykanym problemem jest wypadanie włosów, a zwłaszcza brwi.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Obrzęk twarzy przy Hashimoto. Jak z tym walczyć?

Aby pozbyć się nieprzyjemnego problemu, jakim jest opuchlizna, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Podjęcie odpowiedniej terapii we wczesnym stadium choroby pozwala na zniwelowanie jej skutków. 

Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu odpowiednich badań pacjentowi przepisywana jest specjalna kuracja hormonalna. Aby uzupełnić w organizmie braki hormonu tarczycy, choremu podaje się preparaty z  lewotyroksyną. Jej działanie normalizuje procesy metaboliczne. Jednak farmakoterapia nie jest wystarczającym rozwiązaniem.

Kluczowa jest także dieta. Warto wyeliminować z jadłospisu nienasycone kwasy tłuszczowe, a do codziennego menu dodawać niskotłuszczowe jogurty, kefiry, chudy nabiał, ryby morskie, siemię lniane. Ważne, aby dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki błonnika, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać stabilny poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Więcej o: