Inflacja uderza w seniorów. Muszą oszczędzać na lekach. Co piąta osoba rezygnuje z leczenia

Skutki inflacji są nieodłącznym elementem codzienności każdego z nas. Jednak seniorzy, którzy poza kwestią zaopatrywania swoich gospodarstw w węgiel, czy robienia zwyczajnych zakupów, mierzą się z także z innymi wydatkami. Chodzi o niezbędne lekarstwa, dzięki którym żyją i funkcjonują. Jak wygląda sytuacja starszych ludzi?
Zobacz wideo Finanse publiczne w Polsce doszły do ściany? Czerniak: Tak

Zmartwienia seniorów są bardzo realne. Ceny żywności, energii i inne koszty życia znacząco wzrosły. Co więcej, duża część społeczeństwa w wieku emerytalnym zmaga się z różnego typu schorzeniami. Często do prawidłowego funkcjonowania niezbędne są określone lekarstwa. Niestety, jak się okazuje, na nich także muszą oszczędzać.

Nie pomogła trzynastka i czternastka. Emerytom brakuje na leki

Rząd wprowadził dodatkowe świadczenia emerytalne zwane popularnie trzynastką oraz czternastką. Jednak jak się okazuje, tego rodzaju rozwiązanie nie pomogło emerytom godnie żyć. Sytuacja finansowa osób w podeszłym wieku jest coraz trudniejsza. Na każdym kroku mierzą się z drożyzną, a ich zdrowie i wiek nie pozwalają na poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu.

Z badań opublikowanych przez dziennik fakt.pl, wynika jasno, że skutki inflacji są dla seniorów wyjątkowo dotkliwe. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że starsi ludzie, licząc każdy grosz, najczęściej rezygnują z wykupienia niezbędnych leków.

Dorosły człowiek powinien mieć od 28 do 32 zębów.Ile zębów ma człowiek?

Wyniki ankiety są zatrważające. Emerytów nie stać na lekarstwa

Jak podaje portal fakt.pl, w tegorocznym badaniu wzięło udział aż 1,1 tys. czytelników. Pytanie dotyczyło obecnej sytuacji oraz tego, co stanowi największe zmartwienie seniorów. Na liście odpowiedzi były takie kwestie jak pandemia Covid-19, ceny paliw, wojna na Ukrainie, ceny leków, koszty ogrzewania, wydatki związane z użytkowaniem mieszkania, ceny żywności i inne. 

Ponad 27 procent ankietowanych uznało, że ceny żywności to największy problem. Nieco powyżej 16 procent wskazało, że ceny związane z użytkowaniem mieszkania stanowią wyzwanie. Tuż za tym zagadnieniem z wynikiem niecałych 16 procent pojawiła się kwestia ogrzewania. Kolejne miejsce zajęło zmartwienie dotyczące cen lekarstw. To spore zaskoczenie, ponieważ seniorzy bardziej niż wojną tuż przy Polskiej granicy boją się tego, że zabraknie im na leki.

Bałagan w domuZagracony dom może być źródłem stresu i zmniejszać zadowolenie z życia

Co piąty emeryt rezygnuje z zakupu lekarstw

W dalszej części badania ankietowani seniorzy byli pytani o to, z czego rezygnują w pierwszej kolejności, kiedy posiadane środki finansowe przestają wystarczać. Ponad połowa wskazała, że nie wyposaża mieszkania, czyli nie kupuje mebli etc.

Niecałe 20 procent seniorów nie wydaje pieniędzy na ubrania. Natomiast zatrważająca część osób, bo aż prawie 19 procent ankietowanych decyduje się na zaprzestanie leczenia. Ten wynik pokazuje, że już co piątej osoby w podeszłym wieku nie stać na wykpienie niezbędnych leków.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ślubował, że będzie z nią w zdrowiu i w chorobie. Mężczyzna podróżuje po świecie ze sparaliżowaną żonąPodróżował po świecie ze sparaliżowaną żoną. Ich miłość trwała pomimo choroby

Seniorzy i refundacja leków. Kto może liczyć na darmowe preparaty?

Z refundacji niektórych leków mogą skorzystać osoby, które ukończyły 75. rok życia. Jak czytamy na rządowej stronie pacjent.gov.pl, aby senior mógł uzyskać refundację kosztów, lekarz jest zobowiązany zamieścić na recepcie symbol "S". 

Portal udostępnił listę bezpłatnych leków, stosowanych w leczeniu chorób wieku podeszłego. Co to za schorzenia? Okazuje się, że wykaz nie podaje nazwy choroby, ale jedynie nazwę leku, substancję czynną, zawartość opakowania, czy kod produktu. Analizując jednak udostępnione dane, możemy wyodrębnić następujące choroby, które mogą być leczone dzięki refundacji z odpłatnością ryczałtową 50 proc. lub 30 proc.:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby niedokrwienne serca,
  • przewlekła niewydolność serca,
  • choroby gruczołu krokowego,
  • astma,
  • ostre zapalenie krtani i tchawicy,
  • jaskra,
  • choroby otępienne, Altzheimer,
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego,
  • padaczka,
  • cukrzyca,
  • zakrzepica żylna,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • czynna artropatia łuszczycowa,
  • choroby tarczycy
  • i inne.

Dokładną bazę leków objętych refundacją dla osób po 75. roku życia znajdziemy na stronie 75plus.mz.gov.pl.

Więcej o: