Domowe sposoby na przeziębienie. Jak sobie pomóc zanim trafimy do lekarza?

Domowe sposoby na przeziębienie to swoista "pierwsza pomoc", z której korzystamy gdy tylko dopadnie nas osłabienie organizmu i związane z tym konsekwencje. Przed nami okres zimowy, a więc czas kiedy najbardziej jesteśmy narażeni na infekcje i wirusy. Zadbajmy więc o siebie i woje zdrowie.

Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka - jak poradzić sobie z infekcją u dziecka?

Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka to różne metody na poradzenie sobie z pierwszymi objawami choroby u naszej pociechy. Są one zwykle pomocne przy zwalczaniu pierwszych oznak infekcji. Korzystanie z domowych sposobów na przeziębienie u dziecka, pozwoli ulżyć maluchowi w czasie dokuczliwej choroby do czasu, kiedy dziecko przebada pediatra i zaleci odpowiednie leczenie. Oto kilka sposobów, które wspomogą leczenie infekcji:

  • inhalacje – pomogą w udrożnieniu nosa, nawilżą śluzówki; do ich przeprowadzenia można wykorzystać "czystą" sól fizjologiczną, a także specjalne mieszanki na jej bazie (np. z dodatkiem kwasu hialuronowego);
  • higiena nosa – u młodszych dzieci zalecane jest regularne odciąganie wydzieliny i nawilżanie wodą morską w sprayu. U starszych dzieci wskazane jest częste wydmuchiwanie nosa, aby pozbyć się zalegającej wydzieliny i również nawilżanie;
  • maść majerankowa – warto ją stosować podczas kataru. U dziecka należy jej używać od 2 do 4 razy dziennie smarując nią skórę pod nosem malucha. Maść ułatwia oddychanie, a przy tym łagodzi podrażnioną skórę. Warto nadmienić, że można ją stosować już od pierwszego dnia życia dziecka;
  • odpowiednia wilgotność powietrza – suche powietrze nasila kaszel i sprzyja rozwojowi infekcji. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. W tym celu można np. wieszać na kaloryferze mokry ręcznik lub też skorzystać z tradycyjnego nawilżacza powietrza;
  • woda morska – służy do codziennej higieny nosa, oczyszcza i nawilża śluzówkę.
Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat

Pamiętajmy jednak, że powyższe metody nie zastąpią leczenia wskazanego przez lekarza, który powinien przebadać dziecko, zwłaszcza jeśli objawom towarzyszy podwyższona temperatura.

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży. Co można stosować?

Czy można stosować domowe sposoby na przeziębienie będąc w ciąży? Ciąża to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, dlatego też każda z nich w tym czasie wyjątkowo dba o siebie i swoje zdrowie. Nie zawsze jednak da się całkowicie uniknąć przeziębienia czy infekcji wirusowych, które czyhają na każdym kroku. Niestety w ciąży można stosować wszystkich leków, ponieważ niektóre substancje mogłyby zaszkodzić dziecku, dlatego tak ważne jest by na siebie uważać. Jakie domowe sposoby na przeziębienie w ciąży można stosować?

  • inhalacje z soli fizjologicznej – to bezpieczny sposób zarówno na katar jak i kaszel u kobiet w ciąży;
  • ciepłe okłady na czoło – prosty sposób, który poprawia obieg krwi i nawilża drogi oddechowe. Bezpieczna metoda, ale warto pamiętać żeby nie używać do tego celu wrzątku;
  • płukanie gardła solą – bezpieczne w ciąży. Pomaga w ukojeniu bólu gardła;
  • picie dużej ilości wody – nawodnienie organizmu jest ważne nie tylko w ciąży i w trakcie choroby ale zawsze. Jeśli w trakcie przeziębienia pojawi się gorączka to woda pomoże ją zbić.

Antybiotytki w ciąży – w przypadku anginy lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków, które nie zaszkodzą dziecku i są bezpieczne. Jednak nigdy nie można ich przyjmować na własną rękę - antybiotyki ciężarne powinien zalecić lekarz!

Amol w ciąży – kobiety, które spodziewają się dziecka mogą go stosować przy bólu zatok, bólu głowy czy ucha. Ważne, aby stosować go tylko i wyłącznie na skórę! Nigdy doustnie, ponieważ amol zawiera alkohol!

Należy zawsze pamiętać, że ciąża to stan wyjątkowy i zażywanie jakichkolwiek leków trzeba skonsultować z lekarzem. Specjalista powinien decydować jak i czym leczyć pacjentkę w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku ani jej.

Co na przeziębienie? Poznaj domowe sposoby

Co właściwie jest najlepsze na przeziębienie? Zarówno w przypadku osób dorosłych jak i dzieci należy pamiętać, że domowe sposoby do walki z przeziębieniem nie zastąpią konsultacji z lekarzem i że mają one tylko na celu ułatwienie walki z infekcją. Gdy zauważysz, że atakuje Cię przeziębienie przygotuj sobie gorącą herbatę i zapewnij odpoczynek. Zanim lekarz zaleci odpowiednie leczenie, możesz skorzystać z domowych sposobów na walkę z wirusami, które poprawią chociaż na chwilę Twoje ogólne samopoczucie.

Domowe sposoby na grypę i przeziębienie – jak właściwie rozpoznać czy to przeziębienie czy już grypa?

Domowe sposoby na grypę i przeziębienie to najszybsza metoda pomocy, z której korzystamy, gdy tylko zaczynamy się gorzej czuć. Zanim jednak zaczniemy korzystać z domowej apteczki, warto wiedzieć czy dokucza nam tylko przeziębienie i chwilowe osłabienie organizmu czy może niestety dopadła nas grypa, która jest dużo cięższa do wyleczenia. Jak zatem rozpoznać grypę?

Grypa objawia się przede wszystkim:

  • wysoką gorączką,
  • bólami głowy i mięśni,
  • dreszczami,
  • ogólnym osłabieniem organizmu,
  • katarem i kaszlem.

Nie wolno lekceważyć grypy - nieodpowiednio leczona może doprowadzić do powikłań takich jak zapalenie płuc.

W przypadku grypy pierwsze z czego korzystamy to zazwyczaj leczenie objawowe, które może być stosowane w domu. Taka metoda sprawdza się jednak tylko w sytuacji, gdy stan chorego nie wymaga hospitalizacji. Należy pamiętać, że jeśli objawy nie zaczną ustępować w ciągu 3 dni lub gdy stan chorego pogorszy się trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie lub skieruje chorego do szpitala.

Jakie są domowe sposoby do walki z grypą?

Dbaj o odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniach, nawadniaj swój organizm i dużo wypoczywaj, pij napary z rumianku oraz herbatę z lipy, spożywaj łyżkę miodu codziennie przed snem, korzystaj z gorących kąpieli. Pamiętaj jednak, że domowe sposoby leczenia nie zawsze pomogą. Jeśli zauważysz, że organizm nie radzi sobie z infekcją, koniecznie udaj się do lekarza po leki. Dotyczy to nie tylko grypy ale też innych chorób.

Zobacz też: Jak zbić gorączkę u dziecka? Domowe sposoby na skuteczną walkę z wysoką temperaturą

Więcej o: