Do czego służy sól fizjologiczna? Zastosowanie tego płynu bywa różnorodne. Między innymi, wykorzystuje się ją do:
Sól fizjologiczna do nosa przydaje się szczególnie wtedy, gdy na dworze robi się chłodno. Okres jesienno-zimowy sprzyja przesuszaniu się śluzówki nosa. Przy pomocy tego roztworu fizjologicznego można ją nawilżyć, a także wspomóc leczenie choroby górnych dróg oddechowych, która pojawia się często przy zwiększonym ryzyku przeziębień.
Sól fizjologiczna jest dostępna do kupienia w aptekach. Przyda się w przypadku alergii, nieżytu nosa czy wysuszenia śluzówki spowodowanego szkodliwymi substancjami, dymem tytoniowym czy długotrwałym przebywaniem w suchym miejscu.
Za pomocą soli fizjologicznej można przeprowadzić płukanie nosa i zatok. W tym celu trzeba wykorzystać specjalny irygator (także dostaniesz go w aptece). Zazwyczaj kupuje się go wraz z proszkiem, który służy do przygotowania roztworu soli (można go też dokupować osobno). Należy go wsypać do irygatora, a potem zalać przegotowaną, niezbyt ciepłą wodą. Aby przepłukać nos, należy przystawić końcówkę urządzenia do jednego spośród otworów nosowych i ścisnąć butelkę. Wówczas płyn wpłynie do nosa jednym otworem, a wypłynie drugim. Należy wówczas pamiętać, by oddychać przez nos (w przeciwnym razie można się zachłysnąć).
W aptece można też kupić sól fizjologiczną w sprayu. Ma ona postać lekkiej mgiełki, którą psika się do nosa. Wtedy roztwór osadzi się na śluzówce. Zwykle roztwór tego rodzaju można stosować kilka razy dziennie.
Sól fizjologiczna do inhalacji? Można ją wykorzystywać także w ten sposób. Da się przeprowadzić inhalacje w warunkach domowych, jeśli użyje się do tego celu nebulizatora. To aparat, zmieniający płyn w aerozol. Przyjmuje on postać lekkiej mgiełki, którą należy wdychać za pomocą podłączonej do nebulizatora maski.
Pomoże to przy zatkanym nosie, utrudnionym oddychaniu, a także w przypadku podrażnienia śluzówek. Wspomagająco inhalację stosuje się również przy zapaleniu płuc i oskrzeli, zapaleniu krtani czy nieżycie nosa.
Wiesz już, do czego służy sól fizjologiczna. Skład tego płynu zakłada obecność 9 promili chlorku sodu, czyli 0,9 g/l. Wzorem chemicznym tego roztworu jest NaCl. Sól fizjologiczna posiada takie samo stężenie, jak w płynach fizjologicznych człowieka.
Zobacz też: Nebulizator: urządzenie, które przenosi inhalacje na wyższy poziom