Skurcze w łydkach - czy ta dolegliwość ma poważne przyczyny

Skurcze nóg zdarzają się nam nagle, głównie w nocy i bywają bardzo bolesne. Są powszechne, od czasu do czasu zdarzają się każdemu i mijają bez żadnych skutków ubocznych. Kiedy jednak powinny nas zaniepokoić?

Skurcze łydek to dość powszechny i najczęściej niegroźny objaw

Skurcze łydek to dolegliwość odczuwana zwykle nocą, a silny ból nogi wyrywa nas ze snu. Według badań trzy czwarte skurczy nóg zdarza się nocą. Jest to też bardzo powszechny objaw i może się zdarzyć w każdym wieku, chociaż częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem. Zatem każdy z nas od czasu do czasu miewa skurcze mięśni nóg i nie od razu jest to powód do niepokoju. Najczęściej jest to objaw związany z chwilowymi niedoborami potasu i magnezu lub przetrenowaniem.

Skurcz łydki i ból mogą trwać od kilku-, kilkunastu sekund do 10 minut. Ale nawet po ustąpieniu skurczu możemy jeszcze przez cały dzień odczuwać lekki dyskomfort w nodze. Podczas skurczu, oprócz nagłego, ostrego bólu, możemy również wyczuć lub zobaczyć stwardniałą nagle tkankę mięśniową łydki.

Jak sobie pomóc? W sytuacji, gdy złapie nas skurcz, możemy zacząć masować i lekko rozciągać bolący mięsień. Większość skurczy mija sama i nie wymaga przyjmowania leków przeciwbólowych itp. Aby im przeciwdziałać na przyszłość, trzeba wykonywać regularnie ćwiczenia rozciągające łydki oraz pić odpowiednie ilości wody, przeciwdziałać odwodnieniu i zmienić dietę na bogatszą w minerały, takie jak magnez i potas.

Skurcze łydek - kiedy powinniśmy się niepokoić?

Zwykle skurcze łydek są nieszkodliwe, bywają jednak także oznaką pogarszającego się stanu zdrowia, przede wszystkim mogą świadczyć o początkach przewlekłej niewydolności żylnej. Inne choroby objawiające się skurczami łydek to: cukrzyca, anemia, otyłość, zespół niespokojnych nóg, choroby wątroby, tarczycy, zaburzenia neurologiczne.

Jakie oznaki powinny na zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza?

  • Skurcze łydek trwające dłużej niż 10 minut
  • Regularnie się powtarzające i zakłócające nam sen
  • Gdy pojawiają się inne niepokojące objawy, w tym drętwienie i obrzęk nóg, zaczerwienienie nóg, zmiany skórne oraz osłabienie mięśni

Więcej na temat zdrowia przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Drętwienie kończyn - błaha dolegliwość czy choroba?

Możliwe przyczyny skurczu łydek

Wśród najczęstszych przyczyn skurczu znajdują się niedobory minerałów, takich jak magnez i potas, spowodowane ubogą w te pierwiastki dietą i lub też przyjmowaniem niektórych leków. Na przykład leki obniżające poziom cholesterolu, czyli statyny, utrudniają przyswajanie składników mineralnych, inne przyspieszają usuwanie różnych związków z organizmu (leki moczopędne). Do poważnej utraty tych minerałów może dojść także, gdy cierpimy z powodu biegunki czy wymiotów. Oznacza to bowiem, że nasze ciało poważnie się odwodniło i doszło do zaburzeń gospodarki elektrolitowej.

Kolejna możliwa przyczyna skurczu łydki to nadmierne obciążenie mięśni podczas ćwiczeń, szczególnie gdy trenowaliśmy przy upalnej lub wilgotnej pogodzie. Ponadto mogliśmy zbyt mocno obciążyć nogi podczas pracy fizycznej, nadwerężyć nogę, a także przebywać długo w jednej niewygodnej pozycji (np. siedzieć godzinami z nogą założoną za nogę).

Z drugiej strony skurcze łydek mogą być skutkiem dłuższego unieruchomienia mięśni, spowodowanego zaprzestaniem aktywności fizycznej. Dość często jednak nie umiemy wskazać konkretnej przyczyny skurczu. Skurcze nóg, które zdarzają się bez znanej przyczyny, nazywane są skurczami idiopatycznymi.

Ponadto takie skurcze zdarzają się kobietom w późnej ciąży (badania wskazują, że około 40 proc. kobiet w ciąży doświadcza nocnych skurczów nóg). Częściej też odczuwają je starsi ludzie, co jest związane z naturalnym procesem starzenia się organizmu i stopniową utratą masy mięśniowej oraz skracaniem się ścięgien (tkanka łącząca mięśnie z kośćmi) wraz z wiekiem.  

Wśród poważnych schorzeń, które objawiają się m.in. skurczami łydek, znajdują się:

Więcej o: