Jak się zachować w tłumie? Strategie, które mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo

Panikujący tłum działa irracjonalnie, jest żywiołem, który staje się niebezpieczny. Eksperci radzą, jak się zachować, gdy znajdujemy się w wielkiej grupie ludzi, aby zminimalizować zagrożenie.

Tragedie, podobne do tej z Seulu, gdy w wąskich uliczkach miasta stratowano 151 osób, zdarzają się rzadko. Jednak co pewien czas słyszymy o ludziach ginących pod nogami spanikowanego tłumu podczas masowych imprez, koncertów czy wydarzeń sportowych. Warto zatem poznać pewne zasady, które pomogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo w zatłoczonym miejscu, mogą nawet wręcz uratować nam życie.

Nie ma znaczenia, jak duży i jak silny jesteś. Jeśli znajdziesz się w środku spanikowanego tłumu, wszystko będzie poza twoją kontrolą

- mówi Paul Wertheimer, ekspert ds. bezpieczeństwa tłumu w Los Angeles podczas rozmowy z reporterką "The New York Times".

Jak się zachować na masowej imprezie, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo

Imprezy masowe, na które sprzedaje się bilety, muszą mieć opracowane wcześniej procedury bezpieczeństwa, zatem wydają się być bezpieczniejsze niż luźne imprezy plenerowe czy uroczystości uliczne. Najbardziej niebezpieczne są imprezy, gdzie nie ma przydzielonych miejsc siedzących i wszyscy stoją.

Radzi się, aby po wejściu na stadion czy do hali, w której mamy się bawić, rozejrzeć się i sprawdzić, czy są oznakowane i gdzie znajdują się najbliższe wyjścia awaryjne oraz zapamiętać drogę do wyjścia. W takich miejscach szczególną uwagę należy zachować na schodach i w wąskich przejściach. Cały czas należy kontrolować i oceniać sytuację i opuścić zagrożony rejon, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości.

Eksperci radzą, aby od razu zwrócić uwagę, jak impreza jest przygotowana, czy na przykład proces sprawdzania biletów idzie sprawnie, czy też powiększa tylko chaos i tłok. Jeśli jest to wydarzenie ogólnodostępne, lepiej zostać w mniej zatłoczonym miejscu, nawet gdy to oznacza, że będziemy mniej widzieć. Idąc do łazienki czy do stoiska z jedzeniem, cały czas bądźmy czujni i szukajmy wzrokiem wyjśc awaryjnych.

Oznaki, że robi się niebezpiecznie

- Kiedy czujesz, że jest zbyt tłoczno i twoja osobista przestrzeń kurczy się, to znak, że być może powinieneś przenieść się w inne miejsce i nie czekać, aż sytuacja się pogorszy - mówi Gil Fried, ekspert ds. zarządzania tłumem i profesor w Uniwersytet Zachodniej Florydy (USA).

Znaki ostrzegawcze, że robi się niebezpiecznie, to rosnący napór tłumu, przepychanki, krzyki, gdy czujemy, że jesteśmy przepychani i sami napieramy na innych ludzi. Niepokoić powinien też brak pracowników porządkowych lub ochrony w newralgicznych miejscach czy momentach.

Strategie zachowania się w tłumie, które mogą nam uratować zdrowie lub życie

  • Stań w pozycji boksera, z jedną nogą wysuniętą nieco do przodu, z luźnymi kolanami i trzymaj ręce na wysokości klatki piersiowej. Dzięki temu utrzymasz nieco przestrzeni przed sobą, będziesz stać stabilniej i lepiej zamortyzujesz nacisk tłumu.
  • Jeśli coś upuścisz, w żadnym przypadku nie próbuj tego podnosić - to żelazna zasada, gdy znajdziemy się w środku przesuwającego się i napierającego tłumu. Gdy się schylimy, możemy już nie móc wstać.
  • Najlepiej by było unikać przebywania w środku grupy i pozostawać na obrzeżach tłumu. Jednak nie najlepiej jest stać przy ścianie, barierkach, czy siatce. Gdy tłum zacznie naciskać lepiej stać obok innych ludzi niż przy twardym obiekcie.
  • Nie krzycz! Gdy jesteśmy w środku tłumu nasze krzyki i tak zapewne utoną w ogólnym hałasie. Zamiast krzyczeć skupmy się na oddychaniu i unieśmy głowę tak, aby mieć lepszy dostęp do powietrza.
  • Staraj się pozostać na nogach, jeśli upadniesz, zachowaj spokój i jak najszybciej wstań.
  • Gdy nie zdołasz się podnieść, połóż się na lewym boku i zwiń w kulkę. Ochronisz w ten sposób serce i płuca. Najgorzej jest upaść na plecy, ponieważ oznacza to wysokie ryzyko uszkodzenia klatki piersiowej.
  • Nie opieraj się sile tłumu, ale gdy ten na chwilę zwolni, staraj przemieścić się po jego przekątnej. Istnieje wówczas szansa, że dotrzesz na obrzeże i wydostaniesz z tłoku.
Zobacz wideo Jak udzielać pierwszej pomocy? Policjanci tłumaczą krok po kroku

Źródła: The New York Times, cdc.gov, zasady-bezpieczeństwa.pl

Więcej o: