Kiedy powinniśmy się ważyć, aby uzyskać miarodajne wyniki

Ilość wypitych płynów, poziom aktywności i hormony mogą mieć wpływ na liczbę, którą zobaczymy na wadze. Pewne naturalne wahania wagi są normalne i nie muszą od razu świadczyć o tym, że tyjemy. Jak i kiedy się ważyć, aby uzyskać najbardziej miarodajne wyniki?

Nasza waga, a dokładniej mówiąc, zmiana wagi, może być dobrą wskazówka, jak sobie radzimy z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała, albo czy nasze starania (takie jak dieta czy ćwiczenia) przynoszą pożądane efekty. Jednak i tutaj obowiązują pewne zasady. Jak zatem się ważyć, aby wiedzieć, ile rzeczywiście mamy kilogramów?

Problem w tym, że waga potrafi się zmieniać nawet w ciągu dnia, w zależności od tego, co właśnie zjedliśmy czy ile wypiliśmy, czy jesteśmy po joggingu, czy przed itp. Dlaczego to takie istotne?

Nie chodzi o to, jak często się ważysz, tylko, jak to robisz. Kluczem jest konsekwencja

- wyjaśnia dietetyk Chelsey Ludwiczak z Cleveland Clinic (USA).

Rób to w środę rano

Aby śledzić utratę lub przyrost masy ciała, powinniśmy ważyć się mniej więcej o tej samej porze dnia i w tym samym dniu tygodnia. W dodatku najlepiej robić to w środę. To dzień, w którym nasze nawyki jedzeniowe wydają się najbardziej stabilne.

Chodzi o to, że większość z nas lubi się w weekendy nieco przejadać lub też wybiera bardziej wyszukane i zwykle bardziej kaloryczne dania czy napoje. Dlatego ważenie się w piątek i w poniedziałek nie pokaże nam całej prawdy. W piątek, jeśli trzymamy się rutyny, jeżeli chodzi o posiłki, będziemy ważyć mniej niż w poniedziałek, po sutym weekendzie.

Istnieją zatem argumenty za tym, aby ważyć się w środy, gdy osiągamy pewną równowagę. Ale i tak najważniejsze jest, aby robić to po prostu regularnie, co tydzień w ten sam dzień. Wtedy dopiero możemy zaufać liczbom.

Druga ważna wskazówka to pora dnia. Otóż na wagę najlepiej wchodzić rano po porannej wizycie w toalecie. Ważymy się oczywiście bez ubrania.

Niektórym zdarza się zważyć wieczorem, a potem następnego ranka i odkryć sporą różnicę. Dietetycy uspokajają - za nocne przybieranie na wadze odpowiadają nie tyle kalorie, co woda, zatrzymywana w organizmie, jeżeli wieczorem zjedliśmy posiłek z dużą ilością soli. Drugi możliwy powód to wypity alkohol. Ponadto za zatrzymywanie wody w organizmie odpowiedzialny bywa zespół napięcia miesiączkowego i związane z tym zaburzenia hormonalne. Więcej też będziemy ważyć po długiej podróży. Kolejny możliwy powód wyższej wagi to zaparcia.

Najgorsza pora na ważenie się?

Na tak postawione pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jednak zapewne nasza waga podniesie się tuż po wielkim posiłku, czy po wypiciu dużej ilości płynów, a spadnie po ciężkim treningu. Wiadomo też, że na wahania wagi mają wpływ hormony, unikajmy zatem ważenia się dzień przed miesiączką, jeśli nie chcemy pogorszyć sobie humoru.

Zobacz wideo Czy otyłość mamy wpisaną w genach [NaZdrowie]

Źródło: WebMed.com

Więcej o: