Globus histericus, czyli gula gardle, zdarza się zarówno kobietom, jak i mężczyznom, chociaż wydaje się, że jednak kobiety oraz osoby w średnim wieku częściej skarżą się na to uczucie.
- Globus, uporczywe lub sporadyczne, niebolesne uczucie, że w gardle znajduje się guzek lub ciało obce, jest dobrze zdefiniowanym objawem klinicznym, zwykle długotrwałym, trudnym do leczenia i mającym tendencję do nawrotów. Ten objaw często ustępuje po jedzeniu i zazwyczaj nie towarzyszy mu dysfagia (problem z przełykaniem) ani odynofagia (bolesne przełykanie). Jest to powszechna choroba, która stanowi około 4 proc. nowych skierowań do poradni laryngologicznych i zgłasza ją do 46 proc. pozornie zdrowych osób, przy czym szczyt zachorowań przypada na wiek średni - napisali naukowcy z Pusan National University Hospital w Korei Południowej, którzy zajmowali się tym zagadnieniem.
Problem w tym, że uczucie guli w gardle może nie wiązać się z żadnymi wyraźnymi objawami fizycznymi, wynikającymi ze zmian chorobowych. Pierwsze, co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji, jest przebadanie się u lekarza, który sprawdzi, czy nie mamy kłopotów laryngologicznych. Zmiany w gardle, które mogłyby dawać uczucie ucisku i co więcej, rzeczywiście utrudniać przełykanie (co nazywa się dysfagią), mogą się wiązać z następującymi problemami zdrowotnymi:
Jeżeli lekarz laryngolog nie stwierdził żadnego z tych schorzeń, być może mamy problem natury psychologicznej. Pamiętajmy też, że poważne schorzenia gardła będą się wiązać z różnymi innymi objawami, takimi jak ból, chrypka, opuchlizna, guzek widoczny pod skórą na szyi itp. W niektórych przypadkach konieczne są badania dodatkowe, które pozwolą postawić diagnozę.
Więcej na temat zdrowia przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Czasami już samo stwierdzenie, że naszemu gardłu nic nie dolega powoduje, że problem znika. Szczególnie, gdy zamartwialiśmy się, że to pewnie rak. Jeśli jednak dalej czujemy, jakbyśmy mieli gulę w gardle, przyczyną jest prawdopodobnie jakieś zaburzenie psychiczne i stres. Czujemy w gardle guzek, którego w rzeczywistości nie ma, a to uczucie to zanika, to powraca, zwłaszcza, gdy czeka nas jakieś wyzwanie, lub po prostu poniedziałkowy powrót do pracy.
Innymi słowy uczucie guli w gardle można powiązać z naszą psychiką. Jedną z możliwych przyczyn jest tak zwana somatyzacja. Odczuwamy wówczas dolegliwości wskazujące na chorobę fizyczną, mimo iż tak naprawdę nic nam nie jest. Ponadto wiąże się z nerwicą lub zaburzeniami lękowymi.
W przypadku, gdy gula w gardle nie oznacza choroby fizycznej, takiej jak na przykład refluks (który leczy się farmakologicznie), pomocne są inne terapie, w tym terapia mowy i języka, niekiedy leki przeciwdepresyjne oraz terapia poznawczo-behawioralna.
Zaleca się:
Źródła: ncbi.nlm.nih.gov,