29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. Każdy powód jest dobry, by mówić o udarze, bo z jego powodu co 6 sekund umiera człowiek. Rocznie ponad 5 milionów ludzi. W Polsce, wg. danych NFZ, 70 tysięcy.
Objawy udaru zwykle są charakterystyczne. Niemal każdy słyszał, jak to może wyglądać. A jednak wciąż zwlekamy z wzywaniem pomocy. Specjaliści dwoją się i troją, by w pamięci utrwaliło się nam, na co szczególnie zwracać uwagę. W przypadku udaru kluczowy jest czas.
Oczywiście to tylko jeden ze sposobów zapisu objawów udaru. Można to określić inaczej, choćby:
Szybkie rozpoznanie objawów udaru i dotarcie do szpitala z oddziałem udarowym, warunkuje możliwość wdrożenia właściwego leczenia. Niby dlaczego to takie ważne? Według Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, każdy zyskany kwadrans do rozpoczęcia leczenia przekłada się w przybliżeniu na:
Nie kombinuj, nie zastanawiaj się, czy to może być jednak coś innego. Uwaga! Nie muszą wystąpić wszystkie objawy. Ich pojawienie się i stopień intensywności zależy choćby od tego, która część mózgu została uszkodzona i w jakim stopniu.
Trzeba wzywać pogotowie. Oby się okazało, że to fałszywy alarm. Nie wierz w mity, że zostaniesz obciążony kosztami nieuzasadnionego wezwania pogotowia. Wezwanie pomocy przy objawach udaru jest uzasadnione, nawet jeśli faktycznie go nie masz.
Obserwujesz takie objawy u kogoś w otoczeniu? Wzywaj pomoc, udziel także tej pierwszej:
Udar mózgu charakteryzuje się nagłym wystąpieniem zaburzeń czynności mózgu, które są spowodowane niedrożnością lub pęknięciem naczynia tętniczego w mózgu. Ze względu na mechanizm udaru można wyróżnić:
Udarom można zapobiegać, chociaż prosta recepta czy droga na skróty tu nie istnieje. Najważniejsze:
Nadal nie masz pewności, czy umiesz prawidłowo rozpoznać udar? Od 1998 roku test FAST najprawdopodobniej ocalił tysiące ludzi.
F jak FACE, czyli twarz — zwróć uwagę na asymetrię, o której może świadczyć np. opadnięty kącik ust lub oka. Wystarczy się uśmiechnąć, by zauważyć, czy taka mina układa się symetrycznie.
A jak ARM, czyli ramię — wyciągnij do przodu ręce i zamknij oczy. Jeśli któreś z ramion będzie opadać, jedno będzie wyżej, a drugie niżej, to może to wskazywać na wczesny objaw udaru mózgu.
S jak SPEECH, czyli mowa, a właściwie jej zaburzenia. Trudność z wypowiadaniem słów, nieprawidłowa artykulacja, przekręcanie końcówek wyrazów, bełkotanie i problem z prawidłowym formułowaniem myśli mogą być symptomem udaru.
T jak TIME, czyli czas, który ma decydujące znaczenie dla pacjentów doświadczających udaru mózgu. Jeśli zauważymy którykolwiek z powyższych objawów, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.
Program edukacyjny FAST Heroes to jego element dedykowany dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (5-9 lat). Dzieci poznają charakterystyczne objawy i rolę czasu podczas pięciu lekcji, a potem, niejednokrotnie ratują swoich dziadków i rodziców.
Odpowiednie zajęcia zostały przeprowadzone w niemalże 1000 placówkach edukacyjnych w naszym kraju. Łącznie w programie udział wzięło już ok. 200 tysięcy dzieci z 14 krajów, w tym prawie 30 tysięcy z Polski. FAST Heroes zyskał w Polsce uznanie ekspertów medycznych, w tym specjalistów neurologii: prof. Agnieszkę Słowik, prof. Annę Członkowską i prof. Bartosza Karaszewskiego. Na początku listopada rusza kolejna odsłona programu w naszym kraju.