Piasek jako lekarstwo na otyłość? Badania pokazują, jak cząsteczki krzemionki mogą ratować nasze zdrowie

Cząsteczki krzemionki, użyte w badaniach nad otyłością, zostały tak zaprojektowane, aby miały jak największą powierzchnię chłonną. Są porowate, dzięki czemu wchłaniają enzymy trawienne i utrudniają adsorpcję tłuszczów i węglowodanów, które trafiły do przewodu pokarmowego wraz z pożywieniem. Czy będą nowym lekarstwem na otyłość?

Otyłość dosłownie rujnuje nasze zdrowie. Wiadomo bowiem, że może doprowadzić do rozwoju takich schorzeń jak cukrzyca typu 2, nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia. Problem otyłości i nadwagi to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny, dotyka bowiem około 1,9 miliarda ludzi na świecie (dane Światowej Organizacji Zdrowia). W większości przypadków otyłość to choroba, której można jednak zapobiegać, wynika bowiem z braku równowagi w między dostarczaną ciału a wydatkowaną energią.

- Ponieważ otyłość jest powiązana z miriadami chorób współistniejących, które znacznie skracają oczekiwaną długość życia, istnieje pilna potrzeba opracowania nowych środków terapeutycznych, które skutecznie leczą otyłość za pomocą bezpiecznych mechanizmów działania - piszą naukowcy z University of South Australia w Adelajdzie na łamach czasopisma "Pharmaceutics".

Badacze skoncentrowali swoje wysiłki na znalezieniu takiego lekarstwa na otyłość, które byłoby możliwie najmniej inwazyjne dla organizmu. Obecnie jednym z najpopularniejszych leków przepisywanych otyłym osobom, jest orlistat (tetrahydrolipostatyna), lek który zmniejsza wchłanianie tłuszczów przez organizm i ilość wykorzystywanych kalorii. Ma jednak pewne skutki uboczne, na przykład zaburza wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. 

- Obecnie brakuje skutecznych terapii otyłości, które są wolne od działań niepożądanych, takich jak biegunka, wzdęcia i bóle brzucha, co często zniechęca ludzi do rozpoczęcia leczenia - mówi dr Paul Joyce, jeden z autorów badania.

Jak działa tabletka z porowatej krzemionki?

Badania prowadzone w ostatnich latach sugerują, że porowate biomateriały koloidalne, takie jak glinki smektytowe (minerał ilasty), węgiel aktywny, czy porowata krzemionka, mogą pomóc w leczeniu otyłości, ponieważ wiążą duże ilości makroskładników w swoich porowatych wnętrzach.

Na tym polu porowata krzemionka wydaje się być najbardziej obiecująca. Badania na zwierzętach, a także badania kliniczne I fazy z udziałem niewielkiej grupki ludzi pokazały, że jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez organizm. Podane doustnie tabletki z krzemionką nie wywołały bólu brzucha czy wzdęć, a jedynie niewielkie problemy przy wypróżnianiu.

Należało jednak sprawdzić, jak dokładnie działa porowata krzemionka podczas trawienia wysokotłuszczowego i bogatego w węglowodany posiłku. Podczas tych doświadczeń przetestowano działanie potencjalnego leku na otyłość przy użyciu symulatora naśladującego pracę przewodu pokarmowego. Przebadano trzynaście próbek z krzemionką w różnych rozmiarach i o różnych właściwościach fizykochemicznych, poddając je działaniu substancji o składzie analogicznym do składu soków trawiennych.

Na koniec naukowcy odkryli, że najlepiej sprawują się porowate cząstki krzemionki o szerokości porów od 6 do 10 nm (nanometr, jedna miliardowa metra).

- Hamujące działanie krzemionki na funkcjonalność enzymów trawiennych zależy od porowatej nanostruktury, wielkości i morfologii cząstek oraz chemii powierzchni. Dzięki badaniom wiemy, w jaki sposób porowata krzemionka wspomaga walkę z otyłością, działając lokalnie w jelitach, ograniczając trawienie i wchłanianie tłuszczów i węglowodanów - piszą autorzy w podsumowaniu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy otyłość mamy wpisaną w genach [NaZdrowie]

Źródła: MedicalXPress.com, mdpi.com

Więcej o: