Niektóre choroby układu pokarmowego powodują, że zmienia się nasza skóra, pogarsza się jej stan i funkcja. Wiadomo na przykład, że przewlekłe choroby zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna potrafią manifestować się także na skórze. Zmiany skórne towarzyszą ponadto takim schorzeniom jak rak żołądka, rak jelita grubego czy wrzody żołądka i dwunastnicy.
Łyżeczkowate paznokcie to określenie zaburzenia o nazwie koilonychia. W wyniku niedoboru żelaza płytka paznokciowa staje się cienka i łamliwa oraz odkształca się, przybierając kształt łyżeczki. Niektóre osoby takie wklęsłe paznokcie mają od urodzenia i ci nie muszą się nimi specjalnie martwić. Jeśli jednak tego typu zmiana pojawia się później, pozornie bez powodu, może świadczyć o niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza z powodu wrzodów żołądka, raka żołądka lub raka jelita.
Koilonychia zdarza się także przy nadmiarze żelaza, który jest wynikiem albo choroby wątroby, albo wielokrotnych dializ. Ponadto za łyżeczkowate paznokcie może być odpowiedzialny toczeń rumieniowaty, schorzenie o charakterze autoimmunologicznym. To choroba, w której układ odpornościowy atakuje własne narządy, najczęściej stawy i nerki, ale może też niszczyć układ pokarmowy. Toczeń rumieniowaty można dostrzec także na twarzy, powoduje bowiem charakterystyczne zaczerwienienie skóry, obejmujące policzki i nos (rumień w kształcie motyla).
Rogowacenie dłoniowo-podeszwowe, czyli pogrubienie skóry na dłoniach i podeszwach stóp może być spowodowane rozwojem gruczolakoraka żołądka (rak gruczołowy żołądka) lub innymi nowotworami przewodu pokarmowego.
Z kolei zapalenie tkanki tłuszczowej (panniculitis) jest powiązane z chorobą Leśniowskiego-Crohna (to zapalenie całego przewodu pokarmowego o charakterze przewlekłym) lub z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (zapalenie okrężnicy i odbytnicy), chociaż to nie wszystkie możliwe przyczyny. Panniculitis powoduje, że w niektórych miejscach skóra staje się twarda, bolesna, zaczerwieniona lub ciemniejsza. Zapalenie zwykle zaczyna się od goleni i łydek, a następnie rozprzestrzenia na uda i górną część ciała.
Innym objawem choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zdarzającym się częściej u mężczyzn, jest zapalenie jamy ustnej (Pyostomatitis wegetans), objawiające się szarymi lub żółtymi krostami w fałdach ust i wyściółce warg, które w dodatku bolą lub pieką (ropne przerostowe zapalenie jamy ustnej).
Z kolei u kobiet cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego zdarza się dolegliwość o nazwie rumień guzowaty. Jest to zapalenie podskórnej tkanki tłuszczowej, widoczne w postaci bolesnych podskórnych guzków na goleniach, a także na udach i pośladkach, ramionach, tułowiu, a nawet głowie. Nie jest to oddzielna jednostka chorobowa lecz symptom innego schorzenia.
Dość rzadko nieswoistemu zapaleniu jelit towarzyszy też piodermia zgorzelinowa, oznaczająca bolesne owrzodzenia nóg, chociaż trzeba dodać, że tego typu wrzody mogą się pojawić w dowolnym miejscu na ciele.
Więcej na temat zdrowia przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Źródła: News Medical Life Sciences, dermnet.org