Jodek potasu trafił do szkół. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Jodek potasu trafił do szkół. Tabletki mają chronić dzieci przed wchłanianiem radioaktywnego jodu w razie zagrożenia. Co jednak powinniśmy wiedzieć o jodku potasu, zanim podpiszemy zgodę na podanie mu dziecku?

Pod koniec września do szkół i placówek oświatowych w całym kraju dostarczone zostały zapasy tabletek jodku potasu, które mają być podawane w razie skażenia radioaktywnego. Od kilku tygodni nauczyciele zbierają więc zgody od rodziców, by w razie zagrożenia móc jak najszybciej zareagować. Rodzice wahają się jednak, czy podpisać zgodę, czy odmówić podania tabletek dziecku. Wyjaśniamy więc, czym jest jodek potasu i czy jest się czego bać.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

Jodek potasu - co trzeba wiedzieć? Najważniejsze informacje o substancji

Zawarty w jodku potasu jod pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Występuje m.in. w tarczycy i jest odpowiedzialny za wspomaganie jej prawidłowego funkcjonowania. Ma też znaczenie w przypadku syntezy hormonów, dzięki czemu wpływa na odporność, metabolizm energetyczny i równowagę hormonalną. W przypadku jego niedoboru mogą nastąpić poważne problemy z tarczycą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Stanowi również barierę ochronną przed radioaktywnym jodem. Stosowany jest w przypadku skażenia promieniotwórczego. Ma również działanie przeciwzapalne i wykrztuśne.

Jodek potasu trafił do szkół. Czy warto podpisać zgodę na podanie go dziecku?

Jodek potasu należy przyjąć do dwóch godzin od momentu narażenia na promieniowanie.

Według wytycznych w przypadku zagrożenia należy przyjąć następujące dawki:

  • noworodki poniżej 1. miesiąca życia - 1/4 tabletki (12,5 mg jodu),
  • dzieci od 1. miesiąca do 3 lat - 1/2 tabletki (25 mg jodu),
  • dzieci 3-12 lat - 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci powyżej 12 lat, dorośli do 60 lat - 2 tabletki (100 mg jodu),
  • ciężarne, kobiety karmiące piersią - 2 tabletki (100 mg jodu).
Największe ryzyko rozwoju nowotworu dotyczy dzieci i młodzieży do 15. roku życia. Wynika to m.in. z większej jodochwytności ich tarczyc, które na dodatek są znacznie mniejsze niż u osób dorosłych. Problemem jest też ekspozycja na jod-131 w okresie płodowym

- poinformowała Monika Trojan, dyrektorka Departamentu Oceny Dokumentacji Produktów Leczniczych, cytowana przez Onet.

Czy warto podpisać zgodę na podanie dziecku jodku potasu? Ekspertka zabiera głos

W razie dużego skażenia naszych terenów (wybuch w bliskiej okolicy) blokowanie jodochwytności tarczycy z użyciem jodku potasu jest tylko jedną ze składowych koniecznych działań ochronnych. Warto wówczas śledzić oficjalne zalecenia, gdyż może być konieczne również unikanie spożywania skażonej żywności i wody pitnej, ewentualnie ewakuacja i schronienie na pewien czas (doświadczenie po wybuchu w elektrowni w Czarnobylu)

-  napisała na swoim blogu Monika Działowska, pediatra, członkini Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i autorka medycznego bloga Pediatra na zdrowie.

Więcej o: