Jodek potasu trafił do szkół. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Jodek potasu trafił do szkół. Tabletki mają chronić dzieci przed wchłanianiem radioaktywnego jodu w razie zagrożenia. Co jednak powinniśmy wiedzieć o jodku potasu, zanim podpiszemy zgodę na podanie mu dziecku?

Pod koniec września do szkół i placówek oświatowych w całym kraju dostarczone zostały zapasy tabletek jodku potasu, które mają być podawane w razie skażenia radioaktywnego. Od kilku tygodni nauczyciele zbierają więc zgody od rodziców, by w razie zagrożenia móc jak najszybciej zareagować. Rodzice wahają się jednak, czy podpisać zgodę, czy odmówić podania tabletek dziecku. Wyjaśniamy więc, czym jest jodek potasu i czy jest się czego bać.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

Jodek potasu - co trzeba wiedzieć? Najważniejsze informacje o substancji

Zawarty w jodku potasu jod pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Występuje m.in. w tarczycy i jest odpowiedzialny za wspomaganie jej prawidłowego funkcjonowania. Ma też znaczenie w przypadku syntezy hormonów, dzięki czemu wpływa na odporność, metabolizm energetyczny i równowagę hormonalną. W przypadku jego niedoboru mogą nastąpić poważne problemy z tarczycą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Stanowi również barierę ochronną przed radioaktywnym jodem. Stosowany jest w przypadku skażenia promieniotwórczego. Ma również działanie przeciwzapalne i wykrztuśne.

Choroba miesiąca miodowego (zdjęcie ilustracyjne) Choroba miesiąca miodowego. Co warto o niej wiedzieć?

Jodek potasu trafił do szkół. Czy warto podpisać zgodę na podanie go dziecku?

Jodek potasu należy przyjąć do dwóch godzin od momentu narażenia na promieniowanie.

Według wytycznych w przypadku zagrożenia należy przyjąć następujące dawki:

  • noworodki poniżej 1. miesiąca życia - 1/4 tabletki (12,5 mg jodu),
  • dzieci od 1. miesiąca do 3 lat - 1/2 tabletki (25 mg jodu),
  • dzieci 3-12 lat - 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci powyżej 12 lat, dorośli do 60 lat - 2 tabletki (100 mg jodu),
  • ciężarne, kobiety karmiące piersią - 2 tabletki (100 mg jodu).
Największe ryzyko rozwoju nowotworu dotyczy dzieci i młodzieży do 15. roku życia. Wynika to m.in. z większej jodochwytności ich tarczyc, które na dodatek są znacznie mniejsze niż u osób dorosłych. Problemem jest też ekspozycja na jod-131 w okresie płodowym

- poinformowała Monika Trojan, dyrektorka Departamentu Oceny Dokumentacji Produktów Leczniczych, cytowana przez Onet.

Kodeina to składnik wielu leków. Źle przyjmowane mogą być niebezpieczne. Kodeina to składnik wielu leków. Źle przyjmowane mogą być niebezpieczne

Czy warto podpisać zgodę na podanie dziecku jodku potasu? Ekspertka zabiera głos

W razie dużego skażenia naszych terenów (wybuch w bliskiej okolicy) blokowanie jodochwytności tarczycy z użyciem jodku potasu jest tylko jedną ze składowych koniecznych działań ochronnych. Warto wówczas śledzić oficjalne zalecenia, gdyż może być konieczne również unikanie spożywania skażonej żywności i wody pitnej, ewentualnie ewakuacja i schronienie na pewien czas (doświadczenie po wybuchu w elektrowni w Czarnobylu)

-  napisała na swoim blogu Monika Działowska, pediatra, członkini Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i autorka medycznego bloga Pediatra na zdrowie.

Więcej o: