Co zawiera Acodin? Jego substancją czynną jest dekstrometorfan, będący pochodną morfiny, a także dekspantenol. Z tego względu lek ten stosuje się, aby zahamować odruch kaszlu w przypadku przeziębienia lub gdy występuje suchy kaszel spowodowany podrażnieniem tchawicy. Najczęściej więc, poza sytuacją, gdy dojdzie do przeziębienia, acodin zażywa się przy urazach klatki piersiowej oraz gdy organizm jest wystawiony na działanie substancji drażniących drogi oddechowe.
Podstawową substancją czynną w Acodinie jest dekstrometorfan. Działanie tego środka jest następujące: ma ona za zadanie tłumić kaszel za sprawą podwyższania progu wrażliwości ośrodka oddechowego w rdzeniu przedłużonym. Opisywana substancja bardzo szybko wchłania się z układu pokarmowego. Zaczyna działać zwykle po około 10-30 minutach i działanie to utrzymuje się przez 5-6 godzin u dorosłych, natomiast u dzieci przez 6 do 9 godzin. Dekstrometorfan jest metabolizowany głównie w wątrobie. Trzeba zachować ostrożność, ponieważ w przypadku dłuższego stosowania może on uzależniać.
Są dwie formy, w jakich można spotkać w aptece Acodin. Tabletki są wygodną formą przyjmowania tego leku. Każda z nich zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu. Lek ten powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać dziennej dawki Acodinu, gdyż nie doprowadzi to do uzyskania większej skuteczności, a może poważnie zaszkodzić zdrowiu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem. Szczególną ostrożność powinno się zachować w przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby bądź nerek.
Jaką jeszcze formę może przyjmować Acodin? Syrop to z pewnością świetna alternatywa dla tabletek. W tym wypadku można sięgnąć po dwie wersje:
Zobacz też: Jak szybko pozbyć się męczącego kaszlu? Zacznij od tych czynności