Rak trzustki a ciemne zabarwienie moczu. To nie musi być rak, ale warto to sprawdzić u lekarza

Wczesne wykrycie raka trzustki ma kluczowe znaczenie dla procesu leczenia. Podobnie jak w przypadku większości nowotworów, im wcześniej się go zdiagnozuje, tym lepsze rokowania. Jednak niełatwo odpowiedzieć na pytanie, jakie objawy wskazują na raka trzustki.

Rak trzustki należy do tych nowotworów, które długo nie dają żadnych, albo prawie żadnych objawów. Chory zwykle nie zdaje sobie sprawy z tego, że w jego ciele rozwija się śmiercionośna choroba. Aż ujawnia się w pełni i wówczas - co przy raku trzustki zdarza się często - jest już za późno na operację. Istnieją jednak pewne oznaki, które mogą (ale nie muszą) świadczyć o raku trzustki. Warto jednak zwrócić na nie uwagę i w razie wątpliwości, zgłosić się do lekarza, aby sprawdził przyczynę.

Żółtaczka - to może być jeden z pierwszych objawów raka trzustki

Żółtaczka zawsze powinna nas niepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Objawia się zażółceniem skóry i białek oczu, a w pewnych przypadkach także ciemnym kolorem moczu (przy żółtaczce miąższowej i pozawątrobowej). Trzeba jednak pamiętać, że żółtaczka towarzyszy wielu chorobom, w tym żółtaczce hemolitycznej, wirusowemu zapaleniu wątroby i innym chorobom wątroby i dróg żółciowych. U noworodków jest normalnym stanem fizjologicznym.

Przyczyną zażółcenia jest obecność bilirubiny, żółtobrązowej substancji wytwarzanej w wątrobie. Bilirubina jest produktem rozpadu hemoglobiny i hemoprotein, znajdujących się we krwi.

- Nowotwory, które zaczynają się w głowie trzustki, znajdują się w pobliżu przewodu żółciowego wspólnego. Te nowotwory mogą naciskać na przewód i powodować żółtaczkę, gdy są jeszcze dość małe, co czasami może prowadzić do wykrycia guzów we wczesnym stadium - czytamy na łamach "American Cancer Society".

Jednak nowotwory trzustki zaczynające się w ciele lub ogonie trzustki (w trzustce wyróżnia się głowę, trzon oraz ogon) nie manifestują się żółtaczką, ponieważ są daleko od przewodów żółciowych. Dopiero, gdy rak rozprzestrzeni się na cała trzustkę, a także na wątrobę, objawia się żółtaczką. Zatem żółtobrunatne zabarwienie moczu oraz zażółcenie skóry, jasne i tłuste stolce oraz swędzenie skóry (objawy żółtaczki) mogą, ale nie muszą, zwiastować raka trzustki.

Ból brzucha lub pleców

Gdy rak trzustki rośnie, zaczyna naciskać na narządy, leżące w pobliżu, co powoduje dolegliwości bólowe. Chory odczuwa silny ból w plecach oraz w brzuchu. Ale tego typu objawy wiążą się, i to znacznie częściej, z innymi dolegliwościami. Nie można zatem powiedzieć, że jest to objaw typowy dla raka trzustki, choć na późniejszym etapie choroby wydaje się nieunikniony.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - trzustka

Utrata masy ciała, słaby apetyt i inne objawy

Tego typu oznaki zawsze powinny niepokoić. Nagła, nie związana z dietą czy aktywnością fizyczną, utrata wagi, połączona z brakiem apetytu oznacza, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Wśród oznak raka trzustki wymienia się także nudności i wymioty, nasilające się po jedzeniu, a także powiększenie pęcherzyka żółciowego lub wątroby, zakrzepy oraz pojawiająca się nagle cukrzyca i ekstremalne zmęczenie.

Źródła: cancer.org, hopkinsmedicine.org

Więcej o: