Czym jest zespół suchego oka? Jak często może występować?

Zespół suchego oka to problem związany z odpowiednim nawilżaniem oczu. Skąd się bierze?Oko ludzkie jest jednym z najważniejszych narządów zmysłów, a przy tym mocno narażonym na działanie czynników zewnętrznych i nie tylko. Z oczu pochodzi około 85% informacji jakie przetwarza nasz mózg. Warto dbać zatem o wzrok i zapobiegać problemom takim jak m.in. zespół suchego oka.

Czym jest zespół suchego oka? I jakie są jego przyczyny?

Zespół suchego oka to grupa schorzeń, w trakcie przebiegu których może dojść do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Przyczyną tego może być jego nieprawidłowy skład lub też nadmierne parowanie, w efekcie czego prowadzi to do wysychania spojówki i rogówki.

Bardzo często zespół suchego oka stwierdza się u kobiet, które są w okresie menopauzy. Ponadto może on także występować przy innych schorzeniach, między innymi autoimmunologicznych takich jak:

 • zapalenie stawów,
 • dermatologicznych 
 • neurologicznych – najczęściej przy chorobie Parkinsona.

Skutkiem występowania zespołu suchego oka mogą być także laserowe zabiegi refrakcyjne rogówki i stosowanie określonych leków np. przeciwmigrenowych. Zespół suchego oka bardzo często pojawia się także u palaczy tytoniu.

Jak często występuje zespół suchego oka? Według dostępnych statystyk, schorzenie to jest bardzo często występującą chorobą oczu. Może ono dotyczyć nawet 11 – 17% osób dorosłych.

Zobacz wideo Operacja usunięcia zaćmy - nie trzeba szyć

Zespół suchego oka – objawy. Na co warto zwrócić uwagę?

Zespół suchego oka to problem, którego nie da się nie zauważyć. Objawy mu towarzyszące są na tyle uciążliwe, że lepiej nie zwlekać z wizytą u okulisty. Do najczęstszych symptomów zespołu suchego oka należą:

 • pieczenie oczu,
 • okresowe uczucie suchości oka,
 • umiarkowane przekrwienie oczu,
 • wydzielina surowicza w worku spojówkowym,
 • uczucie piasku pod powiekami.

Objawy zespołu suchego oka nasilają się głównie zimą, w trakcie pracy przy komputerze, w pomieszczeniach wentylowanych czy klimatyzowanych. Warto dodać, że osoby, które chorują na zespół suchego oka źle znoszą soczewki kontaktowe.

Co na zespół suchego oka? Jak wyleczyć zespół suchego oka?

Jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z powyższych symptomów, najlepiej udaj się do lekarza okulisty, który wykona odpowiednie badania w celu postawienia diagnozy. Warto jednak wiedzieć co może nam pomóc na zespół suchego oka w sytuacji, gdyby nie udało nam się od razu dostać do odpowiedniego specjalisty. Co zatem pomoże na zespół suchego oka? Jak go wyleczyć?

Jeśli czas oczekiwania na wizytę u okulisty wydłuża się, to warto zaopatrzyć się w aptece w preparaty tzw. sztucznych łez. Środki te są dostępne bez recepty i są bardzo bezpieczne - nie wywołują żadnych działań ubocznych. Należy pamiętać, że zespołu suchego oka nie da się całkowicie wyleczyć, a objawy tego schorzenia utrzymują się u chorego do końca życia.

Prawidłowe leczenie przez lekarza specjalistę może znacząco poprawić komfort funkcjonowania pacjenta z zespołem suchego oka, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u niego. Niektóre przypadki wymagają tylko regularnego nawilżania powierzchni oka za pomocą odpowiednich kropli do oczu. Ta metoda sprawdza się jednak tylko u nielicznych. 

Oprócz stosowania środków farmakologicznych, w łagodzeniu objawów zespołu suchego oka może pomóc stosowanie się do określonych zasad:

 • jeśli pracujesz przy komputerze staraj się ustawiać monitor 10 – 20 stopni poniżej poziomu oczu – w ten sposób zmniejszysz wielkość szpary powiekowej i zredukujesz parowanie filmu łzowego,
 • unikaj sytuacji, o których wiadomo, że zwiększają one parowanie filmu łzowego (silny dym, palenie tytoniu, suche powietrze czy klimatyzacja),
 • noś okulary o szerokich oprawkach by otaczały twarz i chroniły ją w ten sposób od silnego wiatru.

Zobacz też: Zapalenie spojówek u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie

Więcej o: