Jak zbić gorączkę u dziecka? Domowe sposoby na skuteczną walkę z wysoką temperaturą

Jak zbić gorączkę u dziecka? Najlepszym sposobem jest konsultacja z pediatrą, jednak czasem, gdy gorączka pojawia się w środku nocy, trzeba skorzystać z domowych metod. Kiedy należy podejmować pierwsze kroki? Tradycyjne sposoby mogą okazać się skuteczne, zanim uda nam się porozmawiać ze specjalistą.
Zobacz wideo Gorączka u dziecka - jak reagować?

Jak zbić gorączkę u dziecka, kiedy akurat nie mamy w domu żadnych środków farmaceutycznych, a konsultacja z lekarzem nie jest teraz możliwa? To pytanie wraca często, zwłaszcza jesienią, kiedy sezon na pierwsze przedszkolne katarki prowadzi często do infekcji obarczonej wysoką temperaturą. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? 

Antybiotyki, zdjęcie ilustracyjne. 3-dniowy antybiotyk - co to jest i czy działa? Sprawdź, co warto wiedzieć na jego temat

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy zbijać gorączkę u dzieci? Skonsultuj się z pediatrą

Zanim przystąpimy do tego jak zbijać gorączkę u dzieci, warto pamiętać, że jeżeli temperatura ciała nie przekracza 38°C to mamy wówczas do czynienia ze stanem podgorączkowym. W takim wypadku nie należy od razu podawać żadnych preparatów, a jedynie bacznie kontrolować, czy temperatura nie wzrasta. Zawsze należy też skonsultować się z pediatrą.

W domu możemy jednak próbować zbić gorączkę, zanim uda się nam skonsultować z lekarzem. Wskazaniem do podania leku, lub rozpoczęcia działań mających na celu pozbycie się wysokiej temperatury, jest wartość powyżej 38°C. To ważne, ponieważ w ten sposób dajemy szansę organizmowi na samodzielną walkę, przez co wzmacniamy układ odpornościowy.

Mrowienie nóg - przyczyny mogą być różne. Jak zapobiec rozwojowi groźnej choroby? Mrowienie nóg - przyczyny mogą być różne. Groźna choroba, czy brak witamin?

Jak zbić gorączkę u dziecka naturalnymi sposobami?

Zdarza się, że wysoka temperatura pojawia się w środku nocy. W domu nie mamy żadnego preparatu, lub okazało się, że jest przeterminowany, co wtedy? Jak zbić gorączkę u dziecka domowymi sposobami? Jest kilka metod, które stosowano dawniej. Mogą być bardzo przydatne w takich przypadkach, gdy nie możemy skonsultować się z pediatrą.

Chłodne okłady. Czystą ściereczkę moczymy w chłodnej wodzie, odciskamy wodę, tak, aby nie kapało. Odkrywamy dziecko, pod rączki wsuwamy ręcznik. Dłonie owijamy chłodnym okładem. Kiedy ściereczka się zagrzeje, schładzamy ją i ponownie owijamy ręce dziecka.

Pomimo powszechnej opinii, że tego typu okład można stosować również na czoło, raczej unikamy tej lokalizacji. Nie wiemy, co jest przyczyną choroby, zatem jeśli rozwija się stan zapalny w zatokach przynosowych, zimny okład na czole może pogłębić problem. 

Acerola Acerola - w jakich postaciach występuje? Zobacz, co warto o niej wiedzieć

Schładzanie ciała, czyli jak zbić gorączkę w domu lub podróży?

Gorączka to nic innego jak objaw toczącej się w organizmie walki. Stan zapalny lub wirus wywołuje podniesienie temperatury ciała dziecka bądź osoby dorosłej. Dlatego tak ważne jest, aby się schłodzić. Pomocne będzie przemywanie twarzy, rąk, nóg za pomocą chłodnej szmatki.

W tym celu odkrywamy dziecko i przeprowadzamy ten ablucję przez minutę. Czekamy, aż ciało wyschnie. Okrywamy malucha i powtarzamy czynność co godzinę. Można przemywać dziecko kilka razy, chyba że lekarz wskaże inaczej.

Jak zbić gorączkę? Napar z ziół

Jeśli dotychczasowe metody zawiodły, warto przygotować ziołową kurację. Herbatka z kwiatu lipy i czarnego bzu działa przeciwzapalnie. Dzięki czemu możemy szybciej zwalczyć chorobę.

Do wysokiego kubka wrzucamy łyżeczkę kwiatu z czarnego bzu, dwie łyżeczki kwiatu lipy, plasterek świeżego imbiru. Zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 8 minut. Po tym czasie przecedzamy wywar. Do czystej ziołowej herbatki dodajemy łyżeczkę miodu i plasterek cytryny. Pijemy kiedy jest ciepłe. Wszystko na raz. Okrywamy się i odpoczywamy. W przypadku osoby dorosłej należy trzykrotnie zwiększyć proporcje ziół.

Więcej o: