3-dniowy antybiotyk - co to jest i czy działa? Sprawdź, co warto wiedzieć na jego temat

3-dniowy antybiotyk to jeden z leków, mających pomagać w przypadku choroby wywołanej przez bakterie. Poznaj najważniejsze informacje na jego temat i przekonaj się, czy rzeczywiście działa.

Antybiotyk 3-dniowy – co to jest?

Antybiotyk 3-dniowy należy do grupy środków, które mają pomóc w zwalczaniu bakterii (zwykle gronkowców, paciorkowców i listerii), wywołujących najróżniejsze choroby (najczęściej bakteryjne zapalenie górnych lub dolnych dróg oddechowych, infekcje oczu lub jamy ustnej, schorzenia przenoszone drogą płciową). Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie działa on wybiórczo i jednocześnie niszczy też pożyteczne bakterie, tworzące naturalną florę bakteryjną organizmu, ochraniającą go przed stanami zapalnymi. Właśnie dlatego przy stosowaniu antybiotyku lekarz często zaleca też przyjmowanie probiotyku, który ma zadziałać osłonowo, by przepisany środek nie wyjałowił flory.

Antybiotyk 3-dniowy, jak sama nazwa wskazuje, jest stosowany wyłącznie przez trzy dni. Z tego powodu wiele osób ma wątpliwości, czy rzeczywiście doprowadzi do poprawy stanu zdrowia.

Antybiotyk 3-dniowy – czy działa?

Czy antybiotyk 3-dniowy jest skuteczny? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów, którzy otrzymają receptę od lekarza na jeden z tego rodzaju środków. Antybiotyk, także ten trzydniowy, jeśli będzie odpowiednio dobrany, powinien zadziałać. Warto wiedzieć, że antybiotyk 3-dniowy (np. azytromycyna) to silny lek o przedłużonym działaniu.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których antybiotyk okazuje się nieskuteczny. W pierwszej kolejności może chodzić o fakt, że choroba, jaką chce się wyleczyć, nie jest infekcją bakteryjną, a wirusową. Pacjent może też przyjmować niewłaściwie dobraną dawkę leku (zdarza się to szczególnie w przypadku małych dzieci, które często wypluwają podawane im lekarstwa bądź mają po nich mdłości i wymiotują).

Innym powodem tego, że antybiotyk 3-dniowy nie działa, jest jego niewłaściwy dobór. W przypadku, gdy przepisany środek nie przyniesie poprawy w przeciągu dwóch, trzech dni (zwykle powinniśmy się czuć lepiej, spadnie też gorączka, która mogła nam do tej pory towarzyszyć), należy zgłosić się do lekarza ponownie, by zmienił antybiotyk na inny.

Nie zadziałać może także antybiotyk, który ktoś przyjmie bez konsultacji z lekarzem. Nie powinno się robić takich rzeczy, ponieważ środek ten może nie zwalczać danej bakterii, a jednocześnie zaszkodzić organizmowi, rujnując pozostałą florę bakteryjną. Ważną rolę odgrywa także regularne przyjmowanie antybiotyków w taki sposób, w jaki określił to specjalista.

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Po jakim czasie działa antybiotyk 3-dniowy?

Po jakim czasie działa antybiotyk 3-dniowy? Jeśli otrzymałeś taki rodzaj leku, oznacza to, że powinien zacząć działać po upływie trzech, czterech dni, od kiedy zaczniesz go stosować.

Zobacz też: Badania pokazują, że jest związek między antybiotykami a późniejszym pogorszeniem się funkcji poznawczych

Więcej o: