Drętwienie łydek - jakie mogą być przyczyny drętwienia i bólu łydek

Dlaczego drętwieją mi łydki? Jeśli to nie skutek niewygodnej pozycji, w której pozostajesz dłuższy czas, to może być sygnał, że masz problem ze zdrowiem.

Drętwienie nóg dość często ma prozaiczną przyczynę. Zdarza się, gdy zbyt długo siedzimy w niewygodnej pozycji. Dochodzi wówczas do sytuacji, gdy dopływ krwi do łydki jest blokowany lub też naciskamy któryś z nerwów. Drętwienie szybko minie, gdy poruszymy swobodnie nogą lub pomasujemy łydkę. Problem zaczyna się, gdy drętwienie łydek zdarza się nam często, pozornie bez przyczyny i długo nie mija. Długotrwałe drętwienie o niewyjaśnionej przyczynie, może być oznaką poważnej choroby.

Drętwienie łydek - jakie mogą być przyczyny?

  • Zła postawa ciała

Chodzi tutaj o sytuację określaną mianem przejściowej parestezji. Zwykle powodem są nasze nawyki, na przykład siedzenie ze skrzyżowanymi nogami, siedzenie na nogach, klęczenie przez dłuższy czas. Jest też niekiedy tak, że winę za drętwiejące łydki ponosi niewygodna, zbyt obcisła odzież, skarpetki lub buty. 

  • Uraz

Drętwienie łydek może być powiązane z urazem kręgosłupa, skąd biegną nerwy zawiadujące ciałem, a także uraz stopy, uda, bioder itp. W takiej sytuacji, aby zniknął problem z łydkami, trzeba się zająć leczeniem samego urazu.

  • Rwa kulszowa i inne problemy z kręgosłupem

Jest to najczęstsza przyczyna drętwienia łydek. Rwa kulszowa to efekt ucisku na nerw kulszowy, wychodzący z kręgosłupa na odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w ciele człowieka i odpowiada za odczuwanie bodźców czuciowych z podudzi i stóp (bez części wewnętrznej). Najczęstszą przyczyną zapalenia nerwu kulszowego jest przepuklina kręgosłupa.

Parestezje, czyli drętwienie łydek mogą być skutkiem zwyrodnienia kręgosłupa (np. skoliozą) lub zwykłym przeciążeniem.

  • Neuropatia cukrzycowa

Diabetycy niejednokrotnie cierpią z powodu uszkodzenia nerwów, spowodowanego przez wysoki poziom glukozy we krwi. W efekcie odczuwają bóle neuropatyczne w różnych częściach ciała, w tym w kończynach. Może temu towarzyszyć uczucie drętwienia całych nóg lub tylko łydek.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)
  • Choroba tętnic obwodowych

Dotyka najczęściej nóg (chociaż nie tylko) i oznacza stan, w którym w wyniku różnych czynników dochodzi do zwężenia lub niedrożności dużych tętnic. Zwykle jest to skutek miażdżycy naczyń krwionośnych, niekiedy za chorobę tętnic obwodowych odpowiadają: stan zapalny, wada anatomiczna, zakrzep lub zator. Skutkiem zwężenia naczyń krwionośnych jest ostre lub przewlekłe niedokrwienie na przykład kończyń, choroba Raynauda (napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk i stóp) lub erytromelalgia (bolesny rumień kończyn - zaburzenie naczynioruchowe).

Choroba tętnic obwodowych dotyka przede wszystkim osób otyłych, palaczy papierosów, chorujących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub hiperlipidemię (choroba metaboliczna). Ból i skurcze łydek odczuwa się głównie podczas chodzenia i wchodzenia po schodach.

  • Fibriomalgia

Fibriomalgia jest to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich, objawiająca się sztywnieniem mięśni, ogromnym bólem kości i stawów oraz uczuciem zmęczenia. Chorobie towarzyszą też inne objawy, takie jak zaburzenia snu, problemy z pamięcią, zespół niespokojnych nóg.

  • Guzy, torbiele, ropnie

Jeżeli guzy czy inne narośla usadowią się w miejscu, gdzie przebiega nerw prowadzący do łydek, skutkiem mogą być bóle lub drętwienie nogi. Guzy w pobliżu naczyń krwionośnych z kolei mogą prowadzić do miejscowego niedokrwienia nóg.

  • Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane to choroba związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego oraz procesami neurodegeneracyjnymi. Zanik osłonek mielinowych neuronów prowadzi do powstawania uszkodzeń mózgu i rdzenia kręgowego, czego skutkiem są objawy neurologiczne. Drętwienie może dotyczyć różnych części ciała, w tym kończyn.

  • Nadużywanie alkoholu

Toksyny, które uwalniają się w organizmie w wyniku picia alkoholu, mogą też spowodować uszkodzenie nerwów prowadzących do nóg. Bezpośrednia przyczyna to braki witamin z grupy B, takich jak witamina B1, B9 czy B12.

  • Udar mózgu, cichy udar mózgu

Nawet niewielki udar mózgu (w tym tak zwany cichy udar, czyli taki którego nawet nie jesteśmy świadomi) może objawić się problemami z chodzeniem. Zawał mózgu jest powiązany z zakrzepami, wysokim ciśnieniem krwi, zwężeniem tętnic, wysokim cholesterolem oraz cukrzycą. Uczucie drętwienia łydek może być chwilowe, ale może też być odczuwane przez dłuższy czas.

Więcej o: