Pajęczaki niebezpieczne dla zdrowia. Grzybiarze powinni uważać. Jest na nie jednak pewien sposób

Kleszcze są wyjątkowo groźne. Wybierając się na grzyby, musimy na nie uważać. Choć niektórzy twierdzą, że czas ich nasilonej obecności już minął, to jednak nie jest to do końca prawda. Poza klasyczną wersją tych pajęczaków w lasach występują bardzo podobne owady. Jak unikać zagrożenia?
Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze to rodzaj pajęczaków i choć najczęściej możemy spotkać je latem pośród wysokich traw, to jednak właśnie jesienią w lasach jest ich bardzo dużo. Wybierając się na grzyby, warto pamiętać o pewnych zasadach, które uchronią nas przed groźnymi konsekwencjami ukąszenia.

Kleszcze w październiku, czy mamy się czego obawiać?

Choć w ogrodach lub na trawnikach w porze jesiennej jest znacznie mniej pajęczaków, to jednak kleszcze w październiku chowają się w różnych gęstwinach czy lasach. Dlatego w trakcie spacerów lub grzybobrania należy przestrzegać kilku istotnych zasad:

  • ubieramy się zawsze w długie spodnie, kurtkę, czapkę z daszkiem, kalosze,
  • w przypadku odzieży najlepiej wybrać śliskie materiały, na których kleszcze nie będą mogły się doczepić,
  • unikamy miejsc o dużym zagęszczeniu roślinności,
  • przed wejściem do lasu smarujemy kark olejkami o zapachu drzewa herbacianego, goździków, mięty pieprzowej, tymianku, lub szałwi - to odstrasza groźne pajęczaki.

Pamiętajmy jednak, że pomimo wszelkich środków ostrożności, kleszcz może bytować na naszym ubraniu lub skórze. Dlatego niezwłocznie po powrocie z lasu należy zdjąć z siebie całą odzież, obejrzeć dokładnie ciało i skórę głowy oraz udać się pod prysznic. Im szybciej oczyścimy skórę, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że kleszcz zdąży się wbić w skórę. Ubrania najlepiej od razu wrzucić do prania.

Grzybobranie 2022. Nie tylko kleszcze

Oprócz powszechnie znanych kleszczy w lasach od pewnego czasu nasiliła się obecność strzyżaków jelenich. Jest to owad niesłusznie określany "latającym kleszczem". Wszystko dlatego, iż wygląda niemal tak samo, ale fruwa za pomocą niewielkich skrzydełek. Kiedy usiądzie na ciele i wczepi się w skórę, zrzuca skrzydełka. Nie zabijemy go dłonią, jak komara, wszystko przez gruby pancerzyk, który ciężko rozgnieść. 

Choć jego ukąszenie nie jest aż tak groźne jak klasycznego kleszcza, to jednak sprawia nieprzyjemny ból. Lasy Państwowe zamieściły grafikę, w której opisują różnicę pomiędzy strzyżakiem a kleszczem. Uspokajają jednak, że skrzydlate okazy nie są niebezpieczne, choć wyjątkowo uciążliwe. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Najczęściej spotykaną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest bolerioza. Można ją rozpoznać po wędrującym rumieniu. W czasie rozwoju choroby nasilają się bóle stawów, oraz dolegliwości układu nerwowego.

Jednak odkleszczowych chorób jest znacznie więcej. Znamy babeszjozę, tularemię, anaplazmozę, a nawet odkleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego, aby uniknąć niebezpieczeństwa, warto wdrożyć wszelkie środki ostrożności.

Więcej o: