Zapomniała o wyjmowaniu soczewek na noc. Nosiła w sumie... 23 sztuki. Okulistka: "Rzadka sytuacja"

Kobieta, która skarżyła się na problemy z widzeniem, zgłosiła się do jednej z klinik okulistycznych w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że problemy ze wzrokiem są spowodowane dużą ilością soczewek, jakie pacjentka miała pod powiekami. Nagranie stało się wiralem.
Zobacz wideo O czym mogą świadczyć mroczki przed oczami? [NaZdrowie]

Szkła kontaktowe, zwane popularnie soczewkami są już od wielu lat zamiennikiem okularów. Dzięki ich zastosowaniu możemy cieszyć się nie tylko z wyraźnego widzenia, ale także zmieniać kolor tęczówki. Jednak odpowiednia higiena jest kluczowa, aby nie narazić narządu wzroku na stany zapalne lub inne niebezpieczne konsekwencje. Pewna kobieta zapomniała je wyciągać na noc.

Nie zdejmowała soczewek na noc. Miała aż 23 sztuki pod powieką

W sieci pojawiło się nagranie, na którym ukazano kobietę mającą aż 23 soczewki pod powieką. Była to pewna pacjentka, która zgłosiła się do kliniki, uskarżając się na niewyraźne widzenie. Dr Katerina Kurteeva, która zbadała kobietę, dostrzegła, że pod powieką znajdują się szkła kontaktowe. 

Rzadka sytuacja, kiedy ktoś "zapomina" zdjąć soczewki kontaktowe na noc i codziennie rano zakłada nowe. 23 dni z rzędu!!!

- informuje w opisie filmu Dr Katerina Kurteeva.

Pacjentka została poddana zabiegowi usuwania soczewek. Nagranie stało się internetowym wiralem. Choć okulistka udostępniła film ku przestrodze, to nie spodziewała się aż takiego odzewu.

Rolka z Instagrama doczekała się ponad miliona wyświetleń, a sama autorka była bardzo zadowolona, że dzięki temu może przyczynić się do edukacji na temat higieny związanej z użytkowaniem soczewek.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Soczewki kontaktowe. Jak ich używać z korzyścią dla zdrowia?

Choć szkła kontaktowe mają ułatwić nam życie, to jednak aby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia, warto wiedzieć, w jaki sposób należy się z nimi obchodzić. Przede wszystkim istotną kwestią jest higiena. Pamiętajmy, że zakładane soczewki przylegają bezpośrednio do gałki ocznej, w związku z czym wszelkiego rodzaju bakterie, czy zanieczyszczenia mogą doprowadzić do stanów zapalnych i powodować ból.

Aby uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia komplikacji, należy przestrzegać poniższych zasad:

  • przed założeniem soczewek dokładnie myjemy ręce z użyciem mydła, i wycieramy w ręcznik papierowy,
  • oczy przemywamy solą fizjologiczną lub płynem do soczewek,
  • szkła kontaktowe zakładamy, zanim wykonamy makijaż,
  • nosimy je nie dłużej niż 16 godzin,
  • przed ściąganiem myjemy dokładnie dłonie i osuszamy,
  • soczewki układamy na dłoni i opłukujemy specjalnym płynem,
  • wlewamy płyn do soczewek do specjalnego pojemniczka i zamieszczamy w nim szkła,
  • codziennie zmieniamy płyn w pojemniczku,
  • nigdy nie śpimy w soczewkach.
Więcej o: