Niewidzialna choroba, która zbiera śmiertelne żniwo. "Depresji nie widać, ale trudno z nią żyć"

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to czas przypomnienia, że są na świecie takie choroby, które, choć są niewidoczne, potrafią doprowadzić do śmierci. W tym dniu przypominamy także o tym jak ważna jest czujność i otwartość na potrzeby innych. Oswojenie terminu chorób psychicznych jest pierwszym krokiem do ich zwalczania.
Zobacz wideo Dr Górska-Kot: Na oddziały pediatryczne przyjmujemy codziennie dzieci po próbach samobójczych

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to czas, w którym przypominamy, aby zatrzymać się na chwilę. Depresja, stany lękowe, załamanie nerwowe, to choroby i zaburzenia, które bez niezbędnego wsparcia mogą prowadzić nawet do śmierci. Oswojenie terminu leczenia psychicznego i psychoterapii może pomóc wielu ludziom.

Depresja w liczbach. Ta choroba odbiera ludziom życie

Oficjalne dane pokazują, iż na terenie Polski z każdym rokiem przybywa osób walczących z depresją lub stanami lękowymi. Uznano, iż jest to choroba cywilizacyjna. Powody są różne, niemniej jednak głównymi czynnikami jest narastająca presja społeczna odnosząca się do wysokich standardów życia, niewystarczające środki do życia, utrata pracy, samotność lub problemy rodzinne. 

Według WHO depresja jest drugim, najczęstszym obok alkoholizmu, zaburzeniem psychicznym. Dane wykazują, że 9 na 10 przypadków samobójstw związanych jest z depresją lub używaniem substancji psychoaktywnych, których spożycie jest często spowodowane złym stanem psychicznym.

[...] w Polsce w wyniku samobójstw, stanowiących skrajnie niekorzystne następstwa zaburzeń psychicznych, ginie prawie dwa razy więcej osób, niż w wypadkach samochodowych [...]

- czytamy wypowiedź dr n. o zdr. Tomasza Białasa na stronie gov.pl.

Depresja i choroby psychiczne. Jak z nimi walczyć?

Aby zrozumieć, czym jest depresja, należy przede wszystkim pochylić się nie tylko nad jej teoretyczną definicją. Osoby, które cierpią na to schorzenie, bez niezbędnej pomocy z każdą chwilą są narażone na pogorszenie stanu zdrowia. Początkowymi objawami są bezsenność lub nadmiar snu, brak apetytu, problemy z koncentracją, obniżony nastrój, utrata wagi lub unikanie kontaktu ze społeczeństwem. 

To właśnie wtedy należy podjąć pierwsze kroki. Jeżeli jesteśmy świadkami zmiany zachowania najbliższej osoby, zapytajmy, co się dzieje. Cierpiący na depresję lub przeżywający kryzys psychiczny rzadko samodzielnie decydują się na podjęcie leczenia. To właśnie ich stan sprawia, że nie wierzą w powodzenie terapii, czy przyjmowanie konkretnych, dopasowanych przez psychiatrę leków. Niemniej jednak bardzo potrzebują czułości, czasu, ale przede wszystkim niewymuszonej obecności. To, co pogarsza ich stan zdrowia to oczekiwania, ocenianie, krytyka, porównywanie, presja, czy obojętność.

Złamana ręka, czy noga, rak, to wszystko są choroby widoczne. Nikt nie ma z tym problemu, każdy ci współczuje, bo widzi, że to realny problem. Z depresją jest inaczej. Jej nie widać, więc często ludzie myślą, że to wymysł. Walka z tym co z pozoru niewidoczne jest dużo trudniejsza

- wspomina kobieta, która cały czas walczy z chorobą.

No i to poczucie wstydu. Skoro nie ogarniasz życia, jest ci ciężko, załamujesz się, to jesteś słaby. Przecież nikt nie lubi być tak postrzegany, więc milczysz. Tylko że krzywdzisz wtedy samego siebie. Trzeba odwagi, aby zawalczyć o swoje zdrowie psychiczne. Terapia odmienia życie. Musimy mówić o tym głośno i wyraźnie. Powtarzać do skutku

- opowiada mężczyzna, który pokonał depresję.

Depresji nie widać, ale trudno z nią żyć. A trzeba. Codziennie musisz zmagać się z tym bolesnym ciężarem

- dodaje jedna z naszych czytelniczek.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrowie psychiczne jest ważne. Przełamujemy tabu

Choć jest XXI wiek, to niestety często unikamy rozmowy o chorobach psychicznych. Pokutuje bowiem przeświadczenie o tym, iż to wstydliwa kwestia, która wcale nie ułatwia życia. Każdy, kto boryka się z problemami zdrowotnymi natury psychicznej, musi mieć świadomość tego, że to nie jego wina, a choroba jest tak samo ważna jak inne schorzenia. 

W obecnych czasach towarzyszy nam presja społeczna ukierunkowana na sukces. Poczucie niespełniania oczekiwań świata często prowadzi do depresji. Ta tendencja jest zauważana zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. To właśnie młodzi ludzie często sięgają po środki psychoaktywne, aby poprawić swoje samopoczucie.

Mam depresję. Co dalej?

Okres dorastania charakteryzuje się wyjątkową potrzebą uwagi, ciepła, troski i zrozumienia. Dlatego tak ważne są relacje, które zapewnią poczucie bezpieczeństwa, utwierdzą w przekonaniu o naszej wartości oraz dadzą ciepło i wsparcie. Jeśli jednak dziecko, młodzież lub osoba dorosła nie może liczyć na pomoc bliskich, lub wstydzi się o tym mówić, zawsze może skorzystać z anonimowych infolinii. 

Telefony wsparcia nie służą do tego, aby oceniać osobę dzwoniącą. Nie spotkamy się z krytyką, ale otrzymamy zrozumienie i brakujące ciepło. Co więcej, możemy dowiedzieć się co dalej robić i jak walczyć o swoje życie.

Warto zajrzeć na stronę forumprzeciwdepresji.pl. Znajdują się tam numery na infolinie, na których można znaleźć profesjonalną pomoc. 

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę - czwartek od 17.00 do 19.00)
  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym - tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne),
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży -tel. 116 111, (czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę)
  • Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich - tel. 0 800 108 108 (poniedziałek-piątek od 14.00 do 20.00)
  • Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna - tel. 22 425 98 48 (poniedziałek-piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00).
Więcej o: