Królowa Elżbieta II żyła niemal 100 lat. Jej recepta na długowieczność jest banalna. Wystarczy wprowadzić kilka zasad w życie

Królowa Brytyjska odeszła miesiąc temu, czas jej życia i panowania był imponująco długi. Jak dożyć wieku niemal 100 lat w nienagannej kondycji umysłowej i ruchowej? Jest pewna recepta na młodość i długowieczność.
Zobacz wideo Elżbieta II nie chciała zasiąść na Żelaznym Tronie. Miała swoje powody

Wielka Brytania pożegnała we wrześniu 2022 r. królową Elżbietę II. Była najdłużej panującym monarchą w historii. Odeszła w wieku 96 lat. Największy podziw jednak wzbudza nie tylko okres trwania jej życia, ale nienaganna sprawność umysłowa oraz fizyczna. Jak osiągnąć tak sędziwy wiek, jednocześnie pozostając w dobrym zdrowiu? 

Recepta na długowieczność. Królowa Elżbieta II przeżyła niemal 100 lat

Aby zrozumieć, jak królowej Elżbiecie II udało się dożyć 96 lat w dobrej kondycji, należy prześledzić jej styl życia. To, co ją wyróżniało to nieustanna aktywność. Nie była leniwą osobą - lubiła ruch, a jako młoda kobieta wstąpiła do armii i była mechanikiem samochodowym. Nie migała się od obowiązków, ale zawsze czynnie brała udział w życiu rodzinnym i publicznym. Kochała także sport. Świadczyć może o tym choćby fakt, że od zawsze preferowała jazdę konną. Nie rezygnowała z niej pomimo upływu lat i pogarszającej się sprawności. Lubiła także długie spacery.

Kolejną kwestią jest dieta. Aby organizm nie był przeciążony, a przez to rozleniwiony i niechętny do aktywności należy zrezygnować z nadmiernego objadania się. To kolejna cecha, która dotyczyła królowej. Spożywane posiłki miały za zadanie odżywiać organizm. Dlatego porcje nie były ogromne, lecz zbilansowane pod względem kalorycznym.

Ważne, aby w diecie postawić na dobre źródła białka i tłuszczy. Węglowodany nie są nieodzownym elementem codziennego jedzenia. Co więcej, wyłączając je z jadłospisu, nie będziemy głodni. Spożywanie mięsa, jajek, orzechów, warzyw, owoców, ryb, czy nabiału bez konieczności zjadania chleba, ziemniaków, czy produktów mącznych znacznie poprawia kondycję organizmu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak przedłużyć swoje życie? Recepta na zdrowie

Aktywność fizyczna połączona ze zdrowym odżywianiem ma ogromne znaczenie jeżeli chcemy osiągnąć długowieczność. Jednak nie zapominajmy, że choroby także mają duży wpływ na to jak długo będziemy żyć. Wbrew pozorom mówiąc o chorobach, znów wracamy do punktu wyjścia. Aby ograniczyć problemy zdrowotne, należy zdrowo się odżywiać i być aktywnym fizycznie.

Oczywiście każdy doświadcza mniej lub bardziej groźnych schorzeń. Królowa Elżbieta II także nie stanowiła wyjątku. Pamiętamy jak w czasie pandemii COVID-19 była jedną z osób walczących o powrót do zdrowia. Choć ostatecznie udało się jej pokonać chorobę, to sama przyznała, że stan jej kondycja już nigdy nie będzie taki jak sprzed pandemii.

Zmarła w wieku 96 lat, jednak jej cechą szczególną był także optymizm, poczucie humoru i chęć życia. To nastawienie z pewnością pozytywnie wpłynęło na jej samopoczucie, a ostatecznie na ilość przeżytych lat. W końcu od zawsze panuje opinia, iż optymiści żyją dłużej.

Więcej o: