Afta - jak wygląda? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolesne zmiany w ustach

Afta to pewnego rodzaju zmiana, występująca dość często w obrębie jamy ustnej. Przekonaj się, skąd się bierze, jak wygląda i poznaj sposoby na jej leczenie.

Jak wygląda afta i czym jest?

Jak wygląda afta? Zmiana ta to rodzaj owrzodzenia jamy ustnej. Zwykle jest płytka i charakteryzuje się owalnym bądź okrągłym kształtem (zazwyczaj średnica takiej zmiany nie przekracza 5 mm). Po około dwóch dniach od powstania, powierzchnia afty pokrywa się często nalotem włókninowym o białym, szarawym lub żółtawym zabarwieniu. Może on być otoczony czerwoną obwódką, w związku z pojawiającym się stanem zapalnym.

Miejsce, w którym pojawi się zmiana, a także jego najbliższa okolica, stają się bolesne. Często też stwierdza się wyraźne powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Afty mogą występować pojedynczo lub pojawiać się w większej liczbie.

Afta – przyczyny występowania zmiany

Skąd bierze się afta? Przyczyny występowania takich zmian mogą być różne. Najczęściej wymienia się:

 • niewielkie urazy, do jakich dochodzi w obrębie jamy ustnej na skutek zabiegu stomatologicznego, codziennego szczotkowania zębów oraz noszenia aparatu ortodontycznego;
 • alergia;
 • choroby ogólnoustrojowe;
 • niedostateczna higiena jamy ustnej, prowadząca do rozwoju próchnicy;
 • niedobory żelaza, witamin z grupy B czy kwasu foliowego.
Zobacz wideo Witaminy z grupy B: po co ci one i gdzie ich szukać?

Afta – jak leczyć?

Nie każdy wie, co należy zrobić, gdy w jamie ustnej już pojawi się afta. Jak leczyć tego rodzaju zmiany? Na dobrą sprawę afta powinna zniknąć samoistnie i wówczas nie będzie potrzebna interwencja specjalisty. Na konsultację do lekarza należy się udać, jeśli zmiana nie ustępuje po trzech tygodniach lub jeśli doszło do aftozy jamy ustnej. Wizyta u specjalisty będzie też konieczna, jeśli aftom towarzyszy gorączka, wysypka lub inne niepokojące objawy.

Specjalista może się zdecydować na podawanie leków koagulacyjnych, środków przeciwbólowych oraz różnego rodzaju płukanek. Jeśli sytuacja tego wymaga, lekarz zaleci także środek steroidowy. Skuteczne mogą się także okazać roztwory do płukania jamy ustnej, które mają znieczulać, a jednocześnie ułatwiać proces przyjmowania pokarmów.

Afta – domowe sposoby na walkę z tymi zmianami

Co robić, gdy dokucza afta? Domowe sposoby na tego rodzaju owrzodzenia również mogą przynieść efekty, przyśpieszając proces gojenia. Jest ich kilka i każdy warto wypróbować, by sprawdzić, co okaże się najlepszym wyjściem w danym przypadku. A do wyboru są:

 • miód lub olej kokosowy;
 • mieszanka, przygotowana z sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia i wody (sodę lub proszek należy wymieszać z wodą, a tak powstałą papkę nałożyć delikatnie na zmiany);
 • płukanka, przygotowana z takich ziół, jak rumianek czy szałwia, a także z wody różanej;
 • torebka z herbaty, już po przestudzeniu, przykładana do afty;
 • płukanka z soli;
 • sok z aloesu, którym należy nasączyć wacik i przyłożyć go do afty.

Pamiętaj, że jeśli zmiana nie ustępuje po około 2-3 tygodniach, powiększa się, jest bardzo bolesna lub jej wygląd jest niepokojący, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W przypadku często nawracających aft także należy skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia przyczyny. 

Afta – ile trwa proces jej gojenia?

U każdego może czasem pojawić się afta. Ile trwa proces gojenia tej zmiany? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jak dużą zmianą ma się do czynienia. Małe afty (te występujące zdecydowanie częściej) zwykle goją się w czasie od siedmiu do czternastu dni. Jeśli natomiast ma się do czynienia ze stosunkowo dużą aftą, jej proces gojenia może potrwać znacznie dłużej i objąć okres od trzech do czterech tygodni. W przypadku tych drugich często pozostałościami są blizny.

Zobacz też: Jak dbać o protezę zębową?

Więcej o: