Jak wygląda afta? Zmiana ta to rodzaj owrzodzenia jamy ustnej. Zwykle jest płytka i charakteryzuje się owalnym bądź okrągłym kształtem (zazwyczaj średnica takiej zmiany nie przekracza 5 mm). Po około dwóch dniach od powstania, powierzchnia afty pokrywa się często nalotem włókninowym o białym, szarawym lub żółtawym zabarwieniu. Może on być otoczony czerwoną obwódką, w związku z pojawiającym się stanem zapalnym.
Miejsce, w którym pojawi się zmiana, a także jego najbliższa okolica, stają się bolesne. Często też stwierdza się wyraźne powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Afty mogą występować pojedynczo lub pojawiać się w większej liczbie.
Skąd bierze się afta? Przyczyny występowania takich zmian mogą być różne. Najczęściej wymienia się:
Nie każdy wie, co należy zrobić, gdy w jamie ustnej już pojawi się afta. Jak leczyć tego rodzaju zmiany? Na dobrą sprawę afta powinna zniknąć samoistnie i wówczas nie będzie potrzebna interwencja specjalisty. Na konsultację do lekarza należy się udać, jeśli zmiana nie ustępuje po trzech tygodniach lub jeśli doszło do aftozy jamy ustnej. Wizyta u specjalisty będzie też konieczna, jeśli aftom towarzyszy gorączka, wysypka lub inne niepokojące objawy.
Specjalista może się zdecydować na podawanie leków koagulacyjnych, środków przeciwbólowych oraz różnego rodzaju płukanek. Jeśli sytuacja tego wymaga, lekarz zaleci także środek steroidowy. Skuteczne mogą się także okazać roztwory do płukania jamy ustnej, które mają znieczulać, a jednocześnie ułatwiać proces przyjmowania pokarmów.
Co robić, gdy dokucza afta? Domowe sposoby na tego rodzaju owrzodzenia również mogą przynieść efekty, przyśpieszając proces gojenia. Jest ich kilka i każdy warto wypróbować, by sprawdzić, co okaże się najlepszym wyjściem w danym przypadku. A do wyboru są:
Pamiętaj, że jeśli zmiana nie ustępuje po około 2-3 tygodniach, powiększa się, jest bardzo bolesna lub jej wygląd jest niepokojący, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W przypadku często nawracających aft także należy skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia przyczyny.
U każdego może czasem pojawić się afta. Ile trwa proces gojenia tej zmiany? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jak dużą zmianą ma się do czynienia. Małe afty (te występujące zdecydowanie częściej) zwykle goją się w czasie od siedmiu do czternastu dni. Jeśli natomiast ma się do czynienia ze stosunkowo dużą aftą, jej proces gojenia może potrwać znacznie dłużej i objąć okres od trzech do czterech tygodni. W przypadku tych drugich często pozostałościami są blizny.
Zobacz też: Jak dbać o protezę zębową?