Drętwienie i mrowienie nóg to objaw, który dotyka wiele osób. Po przebudzeniu zazwyczaj wszystko mija, jednak ich występowanie budzi niepokój. Powodów może być wiele i nie każdy z nich świadczy o ciężkiej chorobie, dlatego tak ważna jest poprawna diagnostyka.
Jednym z powodów występowania tego typu dolegliwości może być napięcie układu nerwowego. Przeciążony organizm odreagowuje w nocy. To właśnie w tym czasie dochodzi to jego regeneracji. Mrowienie i drętwienie nóg może być także spowodowane siedzącym trybem życia, lub wykonywaniem pracy na stojąco.
W takich wypadkach krążenie krwi jest znacznie ograniczone, a niedostateczny przepływ w żyłach doprowadza do zaburzeń. Dlatego pierwszym krokiem jest włączenie do codziennego funkcjonowania odpowiedniej dawki ruchu. Wystarczą 30-minutowe spacery, pływanie, czy nawet gimnastyka domowa. Sprawdzoną metodą, która wpływa dobroczynnie na bolące i drętwiejące nogi, jest leżenie w odpowiedniej pozycji.
Przed snem połóżmy na 20 minut nogi powyżej linii serca. Pod kolana wsuwamy poduszkę i pozwalamy odpocząć zmęczonym kończynom. W ten sposób przywrócimy właściwe krążenie i jest duże prawdopodobieństwo, iż prześpimy noc bez żadnych dolegliwości.
Kiedy objawy się nasilają, lub trwają przez dłuższy czas, mogą zwiastować chorobę. Jednak aby mieć pewność, że mamy do czynienia z czymś poważnym należy przede wszystkim zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Warto przed wizytą wykonać podstawowy panel badań krwi, plus sprawdzić poziom cukru, na tej podstawie lekarz oceni nasz stan zdrowia. Bywają sytuacje, kiedy drętwienie i mrowienie nóg w nocy jest jednym z objawów cukrzycy.
Częstym powodem dolegliwości związanych z nogami są problemy z kręgosłupem. Ucisk na dany nerw sprawia, że dochodzi do podrażnienia całego układu, doprowadzając tym samym do uczucia mrowienia lub drętwienia nóg w nocy. W takich wypadkach potwierdza się teoria, iż brak ruchu niekorzystnie wpływa na całe ciało.
Poza wymienionymi przykładami, nocne mrowienie nóg może być symptomem takich chorób jak stwardnienie rozsiane czy rwa kulszowa. Jednak w tym przypadku konieczna jest konsultacja z neurologiem oraz ortopedą.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Powodem, dla którego odczuwamy nocne drętwienie lub mrowienie nóg, może być także niewłaściwa dieta. Zwłaszcza jeśli połączymy ją z siedzącym, lub stojącym trybem codziennego funkcjonowania. Układ nerwowy potrzebuje odpowiedniej dawki witaminy z grupy B. Niedobór magnezu i wapnia także wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Aby walczyć z drętwieniem nóg w nocy w naturalny sposób, warto połączyć ruch, wieczorny odpoczynek z uniesionymi lekko nogami, oraz zmienić dietę.
Pomocne będzie włączenie do jadłospisu takich produktów jak: ryby, nabiał, banany, chude mięso, jajka, podroby, awokado, czy warzywa strączkowe. Dobrym rozwiązaniem jest także zmniejszenie ilości spożywanej kawy i alkoholu. Jeżeli prowadzimy intensywny i stresujący tryb życia, sprawdzoną metodą, która z czasem przyniesie same korzyści, będzie picie każdego wieczoru przed snem szklanki świeżo zaparzonej melisy lub kwiatów lipy. Dzięki temu rozluźnimy nasze mięśnie i układ nerwowy, a sen stanie się przyjemnością.