Drętwienie palców u rąk - czy ta dolegliwość ma poważne przyczyny?

Częste i długotrwałe drętwienie palców u rąk może świadczyć o ucisku na jeden lub kilka nerwów w obrębie nadgarstka, łokcia, a nawet kręgów szyjnych.

Drętwienie palców u rąk - gdzie szukać przyczyny?

To niespecjalnie przyjemne doświadczenie, jakim jest drętwienie rąk, czasem ma bardzo banalną przyczynę. Może po prostu za długo przebywaliśmy w jednej niewygodnej pozycji, jak choćby podczas jazdy autobusem lub lotu samolotem. Mamy wówczas mało miejsca i możliwości, aby rozprostować kości - mówiąc kolokwialnie. Gdy jednak mrowienie palców nie mija lub wielokrotnie się powtarza i to w krótkim czasie - to już co innego. Prawdopodobnie nie ominie nas wizyta u lekarza.

Taki długotrwały objaw to jeden z symptomów zespołu cieśni kanału nadgarstka, zespołu rowka nerwu łokciowego lub uszkodzenia nerwu na obwodzie. Są to dolegliwości wynikające z ucisku struktur anatomicznych na nerwy w okolicy nadgarstka lub dalej.

Zespół cieśni kanału nadgarstka - przyczyny

Taka dolegliwość jest typowa dla osób pracujących przy pomocy dłoni, na przykład dla osób piszących na komputerze, szczególnie gdy nie zadba się o ergonomię w miejscu pracy (właściwa wysokość biurka, krzesła, położenie klawiatury itp.). To także przypadłość muzyków.

Zespół cieśni kanału nadgarstka ma związek z uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Mamy wówczas takie objawy jak mrowienie palców, osłabienie siły chwytu ręki, uczucie ucisku w dłoni, niekiedy też ból podczas poruszania dłonią. Co więcej, wszystkie te dolegliwości nie ustępują nawet mocą.

Zespół rowka nerwu łokciowego

Ta dolegliwość związana jest z podrażnieniem lub uciskiem nerwu w okolicy rowka znajdującego się w obszarze stawu łokciowego. Zespół rowka nerwu łokciowego nazywany jest także zespołem kanału łokciowego. Może to być efekt przebytych lub przewlekłych chorób, które związane są z drażnieniem albo uciskiem nerwów obwodowych. Ponadto może mieć związek cukrzycą, infekcją bakteryjną lub wirusową, zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowaniem niektórych leków, alkoholizmem.

Inne możliwe przyczyny obejmują:

  • mechaniczny uraz w okolicy rowka nerwu łokciowego
  • uraz stawu łokciowego
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • choroba zwyrodnieniowa stawów
  • zaburzenia ukrwienia w okolicach stawu łokciowego
  • długotrwały ucisk w okolicach łokcia
  • guzy kanału łokciowego
  • blizny pourazowe
  • przemieszczanie się nerwu łokciowego

Uszkodzenia nerwu na obwodzie

Mrowienie palców u rąk powiązane jest także z urazami kończyny górnej. Przyczyną podrażnienia gałązek nerwowych lub zaburzeń w pracy powięzi może być nadmierne napięcie mięśniowe. Trzeba też mieć na uwadze, że przyczyną drętwienia palców u rąk mogą być uszkodzenia zlokalizowane nie tylko w okolicy stawu łokciowego, ramienia, czy nadgarstka, ale także w rdzeniu kręgowym. To tam bowiem mają początek wszystkie nerwy, a ich uszkodzenie niesie ze sobą

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Urazy ręki na stoku - kiedy występują, jak się leczy?
Więcej o: