Ciągła chrypka i flegma w gardle - jak sobie pomóc?

Flegma zalegająca w gardle zmusza do ciągłego odchrząkiwania i kaszlu. Co może być przyczyną i jakie są domowe sposoby radzenia sobie z taką dolegliwością?

Codziennie w jamie ustnej, gardle, nosie i zatokach produkowany jest śluz, którego zadaniem jest nawilżanie i chronienie śluzówki dróg oddechowych oraz wychwytywanie potencjalnych substancji drażniących. Gdy jesteśmy zdrowi organizm produkuje około 1,5 litra śluzu dziennie. Ta ilość jednak wzrasta, gdy jesteśmy przeziębieni, mamy zapalenie zatok, cierpimy na alergie lub przebywamy w zanieczyszczonym, zadymionym środowisku.

Jeśli nic nam nie dolega, wyprodukowany śluz jest dość rzadki, zatem niemal w ogóle go nie zauważamy. Sytuacja się zmienia, gdy coś nam dolega, na przykład jesteśmy przeziębieni. Wówczas wyprodukowana w nosie i gardle wydzielina staje się gęsta i jest jej znacznie więcej. Czujemy, jak w naszym gardle zalega flegma. Aby ją usunąć, musimy nieustannie odkrztuszać. Do tego zwykle dołącza chrypka i podrażnienie śluzówki. Jakie mogą być przyczyny?

Skąd się bierze flegma w gardle i ciągła chrypka

Skąd w naszym gardle ten nadmiar śluzu? Flegma w białawym lub zielonkawym kolorze oraz chrypka mogą towarzyszyć infekcjom dróg oddechowych, w tym:

  • przeziębieniu,
  • zapaleniu zatok
  • zapaleniu oskrzeli
  • zapaleniu gardła
  • zapaleniu płuc

Kolejny możliwy powód to alergia wziewna i alergia pokarmowa. Ponadto flegma i chrypka mogą być skutkiem refluksu żołądkowo-przełykowego, choroby związanej z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. W tej chorobie chodzi o to, że kwaśna zawartość żołądka podrażnia śluzówkę gardła, co z kolei wywołuje nadprodukcję śluzu i zaleganie flegmy w gardle.

Możliwe też, że cierpimy z powodu niedrożności nosa związanej ze skrzywieniem przegrody nosowej lub polipami w zatokach.

Flegma w gardle oraz nieustanna chrypka pojawia się także u palaczy tytoniu, a także u osób przebywających w drażniącym dla układu oddechowego środowisku. Może to być dym, pył albo kurz, unoszący się w powietrzu w naszym bezpośrednim otoczeniu.

Chroniczne drażnienie gardła przez czynniki zewnętrzne i zalegająca flegma zmuszają nas do ciągłego pokaszliwania lub chrząkania. Do tych objawów może dołączyć ból gardła i zmiana barwy głosu, czyli chrypka.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo To tylko chrypka? Czasem jest objawem poważnych problemów zdrowotnych

Flegma w gardle i ciągła chrypka - jak sobie pomóc?

Najpierw spróbujmy poszukać przyczyny. Jeśli to alergia, wyjściem jest nienarażanie się na czynnik alergizujący, co oczywiście nie zawsze jest możliwe (czasem potrzebna jest wizyta u alergologa, aby przepisał środek przeciwalergiczny). Flegma i chrypka u palacza tytoniu minie zapewne po pewnym czasie, pod warunkiem, że rzuci nałóg. Ponadto powinniśmy zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniu, w których przebywamy (np. sprawdzić filtry) i często je wietrzyć, aby pozbyć się drażniących substancji.

Pomocne jest także:

  • picie większych ilości wody
  • nawilżanie powietrza w pomieszczeniu
  • robienie inhalacji parą wodną z dodatkiem łagodnych olejków eterycznych, takich jak olejek eukaliptusowy
  • płukanie gardła wodą z dodatkiem soli (1 łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody)
  • nawilżanie śluzówki nosa i zatok przy pomocy sprayu z solą fizjologiczną
  • picie domowego syropu, na przykład  z cebuli
  • płukanie gardła naparem z siemienia lnianego i ziół, na przykład z szałwii

Można też sięgnąć po leki dostępne bez recepty, takie które rozrzedzają wydzielinę, zmniejszają przekrwienie śluzówki i działają wykrztuśnie.

Więcej o: