Piotr Kraśko zna już wyrok sądu w Ostrołęce za prowadzenie samochodu bez uprawnień. Na łamach TVN przeprosił za swoje zachowanie i szczerze opowiedział, jak dopadła go depresja.
- To było dla mnie naprawdę szokujące, byłem na wojnach, przeżyłem huragany, trzęsienia ziemi. (...) A tu nagle dopada mnie lęk, który jest jak głaz, który cię gniecie. Nie wiesz o co chodzi, nie rozumiesz tej sytuacji. Przez dwa miesiące rozmawiałem najwyżej z sześcioma osobami. Nie byłem w stanie wyjść z domu. Nie widziałem sensu życia, nie widziałem sensu swojego istnienia - tak dziennikarz opisuje swoje przeżycia w programie "Dzień Dobry TVN".
Na liście znajdziemy wielu sławnych ludzi, w tym aktorki i aktorów, muzyków, polityków czy pisarzy, którzy ujawnili, że cierpią na depresję. Są wśród nich osoby, które zmieniły oblicze co najmniej jednego kontynentu, takie jak Abraham Lincoln, szesnasty prezydent USA. W przejściu przez najgorszy czas pomogli mu przyjaciele i rodzina oraz zaufany lekarz.
- Gdyby to, co czuję, zostało równomiernie rozdzielone między całą ludzką rodzinę, nie byłoby ani jednej wesołej twarzy na ziemi - napisał Abraham Lincoln w 1841 roku do swojego prawnika.
Inne sławne postaci z przeszłości, które zmagały się z depresją, to Winston Churchill, generał William T. Sherman, psychoanalityk Sigmund Freud, Ernest Hemingway.
Niemal nikt nie podejrzewał, że roześmiany, kojarzony głównie z komediami, aktor Robin Williams może cierpieć na tak ciężką depresję, że popchnie go ona do samobójstwa. Aktor Jim Carrey, także kojarzony z "wygłupami" przyznał, że przyjmuje antydepresanty po tym, jak doświadczył, czym jest depresja. Amerykański satyryk, zdobywca nagrody Emmy, piosenkarz i gwiazda telewizyjna, Wayne Brady wyznał jakiś czas temu publicznie, że choruje na depresję.
Dwayne Johnson, jeden z najlepiej opłacanych aktorów w Hollywood, napisał, że długo nie dopuszczał do siebie myśli, że może się zwrócić o pomoc w pokonaniu depresji. Aktorka Kirsten Dunst już w wieku 20 lat zmagała się z objawami depresji i trafiła nawet do specjalistycznego ośrodka na leczenie. Na depresję cierpią też Gwyneth Paltrow, Ashley Judd, Kristen Bell.
Wśród piosenkarek i piosenkarzy walkę z depresją prowadzą Sheryl Crow, Lady Gaga, Katy Perry. Bruce Springsteen zaczął chorować po sześćdziesiątce. - To jest jak rzecz, która cię pochłania. Doszło do tego, że nie chciałem wstawać z łóżka - mówił piosenkarz podczas wywiadu dla "CBS Sunday Morning".
Nawet Michael Phelps, zdobywca 28 medali olimpijskich w pływaniu, przyznał, jak w 2012 roku siedział sam w swojej sypialni przez 3 do 5 dni „nie chcąc żyć".
Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Tak mówią statystyki WHO. Depresja stanowi ogromne wyzwanie dla społeczeństwa, dla rodzin pacjentów oraz lekarzy i całej służby zdrowia. Wiąże się bowiem z wieloma innymi chorobami. Badania pokazują, że na rozwój takich przewlekłych chorób jak astma czy nowotwory bardziej podatne są osoby z zaburzeniami lękowymi lub depresją. Co najistotniejsze, depresja stanowi główną przyczynę samobójstw na całym świecie.
Depresja oznacza nie tylko długotrwałe pogorszenie nastroju, ale także zmiany, które dotykają ciała, fizyczności. Chorzy zaczynają zaniedbywać swoje codzienne obowiązki i pracę czy naukę, a nawet higienę osobistą. Przychodzi bowiem taki moment, że nie są w stanie wstać z łóżka czy wyjść z domu.
Depresję należy potraktować jak poważną chorobę, która wymaga specjalistycznego leczenia. Oprócz farmakologii wykorzystuje się terapię poznawczo-behawioralną, fototerapię, czyli tak zwane leczenie światłem oraz ruch fizyczny.
Źródła: Dzień Dobry TVN, webmed.com,