Czas letni powoduje, że kierowcy jeżdżą bardziej ryzykownie. Czy to może być argument za utrzymaniem czasu zimowego na stałe?

Zmiana czasu rozregulowuje nasz rytmdnia i nocy, co ma wpływ na funckje organizmu i nasze zdrowie. Badania wskazują także, że przesuwanie zegara na czas letni wpływa na bezpieczeństwo na drogach. Kierowcy samochodów zachowują się wówczas o wiele bardziej ryzykownie. "W dzisiejszym świecie nie ma miejsca na czas letni, ponieważ negatywy zdecydowanie przeważają nad pozytywami" - mówi ekspertka.

Od niemal 100 lat trwają dyskusje, czy zmiana czasu dwa razy w roku, najpierw z zimowego na letni, a potem na powrót na zimowy, ma uzasadnienie i jak wpływa na nasze zachowanie lub zdrowie. Zanim w ogóle zaczęto przesuwać zegarki dwa razy w roku, obowiązywał czas uniwersalny, którym wówczas był czas zimowy.

Gdy naukowcy z Uniwersytetu w Surrey (Wielka Brytania) przyjrzeli się bliżej zakłóceniom, jakie w nasze życie wnosi zmiana czasu, doszli do wniosku, że - jak piszą - w dzisiejszym świecie nie ma miejsca na czas letni, ponieważ negatywy zdecydowanie przeważają nad pozytywami.

Sara Montagnese, profesor chronobiologi na Uniwersytecie w Surrey (Wielka Brytania) mówi, że kolejne badania wskazują, że czas letni nie tylko zakłóca rytm dobowy, co jest niekorzystne dla zdrowia serca, ale także wpływa na zachowania kierowców.

Po pokazał pewien eksperyment

Naukowcy z University of Surrey i University of Padova we Włoszech przeanalizowali jak zaburzenia snu spowodowane zmianą czasu na letni zmieniają czas reakcji osób prowadzących pojazdy mechaniczne. Badana grupa liczyła 23 mężczyzn, a grupa kontrolna 22. Wolontariusze mieli za zadanie 1przejechać na symulatorze jazdy 1,5 km trasy, która biegła zarówno przez miasta, jak i tereny wiejskie. W trakcie testowej jazdy mężczyźni musieli sobie poradzić z różnymi sytuacjami na drodze.

Następnie sprawdzano, czy kierowcy zdecydują się na różne ryzykowne działania na drodze, takie jak przekraczanie linii ciągłej czy wyprzedzanie na zakazie. Okazało się, że przed zmianą czasu na letni tylko 9 proc. badanych kierowców zachowywało się ryzykownie na drodze. Gdy nastał czas letni, aż 39 proc. kierowców z badanej grupy zdecydowało się na manewr wyprzedzania w niedozwolonym miejscu, przekraczając linię ciągłą.

Jeszcze gorzej było, gdy kierowcy napotkali na drodze rowerzystę. Ci z badanej grupy, a więc obserwowani przed i po wprowadzeniu czasu letniego, nie zachowywali się specjalnie bezpiecznie. Grupa eksperymentalna skróciła dystans pomiędzy samochodem a rowerem, zagrażając w ten sposób bezpieczeństwu rowerzysty. Natomiast osoby z grupy kontrolnej podczas wyprzedzania rowerzysty zwiększały odległość pomiędzy pojazdami. Jeszcze bardziej ryzykownie wyglądał manewr zjeżdżania z autostrady.

Po wprowadzeniu czasu letniego zachowania kierowców są bardziej ryzykowne, a ich czas reakcji i zdolność do odczytywania sytuacji na drodze są zagrożone

- piszą badacze na łamach czasopisma "iScience".

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Źródła: iScience, MedicalXPress.com

Więcej o: