Kilka groźnych upadków z konia, COVID-19, "kiełbaskowate" dłonie. Co wiadomo o stanie zdrowia króla Karola III?

Oficjalnie nie komentuje się stanu zdrowia króla Karola III. Dziennikarze i eksperci zastanawiają się jednak, czy ma on szanse na długie panowanie? Wstąpił bowiem na tron w wieku, w którym wielu ludzi jest już na emeryturze.

Jednym bardziej popularnych w ostatnim czasie wątków w mediach pozostaje stan zdrowia króla Karola III. Wiele osób zastanawia się, czy król odziedziczył "gen zdrowia i długowieczności" po swoich rodzicach. Uwagę obserwatorów przyciągnęły bowiem jego dziwnie opuchnięte, "kiełbaskowate" dłonie. To jednak nie pierwszy raz, gdy opinię publiczną zaintrygował niecodzienny wygląd dłoni i stóp króla, a niedawno jeszcze księcia Walii.

Trzy lata temu, podczas wizyty w Indiach, zauważono, że ma mocno opuchnięte ręce i stopy. Wtedy przypomniano sobie, że książę Karol, a dziś król Karol III, często cierpi z powodu obrzęku rąk i nóg podczas zagranicznych podróży, szczególnie gdy udaje się do kraju o gorącym klimacie, takim jak Indie.

Ta przypadłość księcia ponownie zaniepokoiła fanów monarchii w 2021 roku, gdy na filmiku opublikowanym na YouTube zobaczono wyraźnie jego "kiełbaskowate" dłonie. Na filmie 72-letni wówczas następca tronu nalewa piwo z nalewaka w pubie w Clapham Old Town w południowym Londynie, który odwiedził wraz z żoną Camillą.

Ale już wcześniej sam książę Karol kilkakrotnie w żartach nazywał swoje palce "kiełbaskowatymi", jak donoszą autorzy publikacji o angielskiej rodzinie panującej.

Kwestia stanu zdrowia Karola III wróciła teraz, gdy został monarchą. Na wielu zdjęciach widać, że z jego dłońmi najwyraźniej jest coś nie tak, jak na przykład podczas spotkania z brytyjską premier Liz Truss. Oficjalnie nic jednak na ten temat nie wiadomo.

Król Karol III wstąpił na tron mając 73 lata. W takim wieku większość ludzi jest już na emeryturze. Ten nie najmłodszy już mężczyzna będzie musiał podołać wielu obowiązkom, takim jak spotkania, podróże, sprawy urzędowe. Stąd zrozumiałe jest zaniepokojenie jego zdrowiem. Jak jednak zauważają komentatorzy, król wydaje się być w dobrej kondycji, co można było zaobserwować w czasie trwających 10 dni ceremonii pogrzebowych.

Andrew Steele, brytyjski naukowiec i autor książki „Ageless: Nowa nauka o starzeniu się bez starzenia się" zauważa, że mimo iż król Karol III zaczął rządy w wieku 73 lat, to ma szansę na długie panowanie. Pochodzi bowiem z długowiecznej rodziny i najprawdopodobniej odziedziczył dobre geny. Królowa Elżbieta II dożyła 96 lat, a książę Filip zmarł w zeszłym roku w wieku 99 lat.

Na co choruje Karol III?

Wiadomo, że przechodził COVID-19 dwa razy, najpierw pod koniec marca 2020 roku, a potem w lutym 2022 roku. Za pierwszym i za drugim razem choroba obeszła się z nim łagodnie. Drugi raz, gdy uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa, pozostawał w izolacji przez tydzień, a następnie bez większych problemów powrócił do swoich zwykłych obowiązków. Z tego, co wiadomo oficjalnie, przyjął szczepionkę na COVID-19 oraz dawkę przypominającą.

Natomiast jeśli chodzi o wyraźnie spuchnięte dłonie i stopy króla Karola III, przyczyn takiego stanu rzeczy może być całkiem sporo, chociaż opinii publicznej pozostają tylko domysły.

Brytyjski lekarz, wykładowca na Uniwersytecie w Chester, dr Gareth Nye w rozmowie z serwisem "WalesOnline" mówi, że obrzęk dłoni i nóg może być związany z zatrzymywaniem płynów organizmie, co zdarza się u starszych i unieruchomionych na dłużej osób.

Lekarz wskazał też na inne możliwe przyczyny, takie jak zapalenie stawów, choroba częsta u ludzi powyżej 60 roku życia. Objawia się sztywnością i bolesnością kończyn oraz opuchlizną. Nawet jeśli zażywa się odpowiednie leki, to i tak obrzęk może pozostać.

- Przewlekła choroba zapalna powoduje bowiem puchnięcie wyściółki stawowej, powodując ból, sztywność i utratę funkcji stawów - wyjaśnia dr Nye. Dodał, że możliwe są także inne przyczyny zatrzymywania wody w organizmie, w tym dieta bogata w sód lub określone leki, na przykład te brane na nadciśnienie.

Dr Jeffrey Linder, szef medycyny wewnętrznej w Northwestern Medicine w Chicago dodaje, że obrzęk dłoni i w ogóle całego ciała zdarza się przy chorobach serca, wątroby i nerek.

- W pierwszej kolejności dochodzi wówczas do opuchlizny stóp i kostek, a obrzęk musi być dość zaawansowany, aby objąć także dłonie - mówi w rozmowie z dziennikiem "Today". Jednak, jak podkreśla, nie zauważył tego typu oznak u króla Karola III, z wyjątkiem właśnie dłoni.

- Izolowany obrzęk dłoni i palców może być spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów lub „zużyciem" stawów, ale choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle wiąże się ze zmianami kostnymi - mówi dr Linder. Możliwe przyczyny to zaburzenia zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów i inne formy zapalenia stawów lub stanów zapalnych skóry.

- Jednak spodziewałbym się, że większość tych stanów będzie związana z innymi objawami, jak wyraźny ból stawów, gorączka lub wysypka - zauważył ekspert.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jakim królem będzie Karol III?

Kontuzje sportowe, przepuklina, narośl na twarzy

Listę problemów zdrowotnych króla Karola III otwierają kontuzje, których doznawał podczas gry w polo. Raz złamał rękę w dwóch miejscach po upadku z konia podczas meczu rozgrywanego w Cirencester Park w Gloucestershire. Miał wówczas 41 lat. W 1998 roku złamał żebro po upadku z konia podczas polowania. W tym samym roku przeszedł operację uszkodzonej chrząstki w prawym kolanie.

W 2001 roku Karol III stracił przytomność po upadku z konia podczas meczu polo. W tym samym roku złamał kość w ramieniu, tym razem podczas polowania na lisa. Ostatecznie w wieku 57 lat zrezygnował z gry w polo. Ponadto w 2003 roku przeszedł operację przepukliny. Ma też za sobą niewielki zabieg usunięcia niezłośliwej narośli na twarzy.

Zatem wydaje się, że król Karol III jest w dobrej kondycji i nie cierpi na żadne poważne schorzenia, mimo swoich 73 lat - podsumowują eksperci.

Źródła: Today.com, BBC News, Metro.co.uk, WalesOnline

Więcej o: