Kłopot z porannymi wypróżnieniami? Instagramerka, dietetyk kliniczny, ma dla nas radę

Jak sobie pomóc z porannym wypróżnieniem? Pomocny bywa masaż... języka przy pomocy szczoteczki do zębów. Przyspieszy pracę układu pokarmowego.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Nieregularne wypróżnienia mogą nieźle zdezorganizować życie, zepsuć nam humor na wakacjach, nie mówić już o codziennym życiu. Gdy oddajemy kał rzadziej niż trzy razy w tygodniu możemy mówić o zaparciach. Wtedy stolce są twarde, suche i zbrylone, mamy trudności z ich oddawaniem, dodatkowo pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia. Za zaparciami może stać poważna choroba, częściej jednak powstają samoistnie, bez wyraźnej przyczyny w postaci choroby fizjologicznej. Jak sobie z tym radzić na co dzień?

Podpowiedzi można szukać u lekarza, znajomych, źródłem inspiracji jest też oczywiście internet. Autorka wideobloga na Instagramie, Emilia Ptak proponuje prosty sposób na poranną kupę.

Kiedy rano wstajesz i idziesz do toalety, od razu zacznij sobie masować język szczoteczką do zębów. Rób to od 30 do 60 sekund

- radzi blogerka.

Teraz pozostaje nam poczekać 30 do 60 minut i kłopot z głowy. Jeżeli za masowanie szczoteczką języka zabierzemy się zaraz po wstaniu, pewnie uda nam się zdążyć z kupą przed wyjściem z domu - zapewnia autorka.

Domowe sposoby na zaparcia

Gdyby jednak sposób, zaproponowany przez blogerkę nie zadziałał, można sięgnąć po inne domowe sposoby na poranne wypróżnienia. Wiadomo na przykład, że dobrze działa kawa. Dlaczego po kawie większość z nas biegnie do toalety? Prawdopodobnie picie kawy stymuluje reakcję motoryczną okrężnicy u zdrowych osób. A może chodzi także o hormon zwany gastryną. To związek uwalniany w żołądku oraz w dwunastnicy, który stymuluje wydzielanie kwasu solnego i pepsynogenu, związku trawiącego białko. Ma ponadto wpływ na wydzielanie soku trzustkowego i żółci, w to wszystko razem pobudza ruchy okrężnicy.

Kilka porad, jak zapobiegać zaparciom:

  • pij dużo wody i innych płynów przez cały dzień
  • wypij szklankę wody z samego rana
  • włącz do swojej diety produkty bogate w błonnik, takie jak świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste i fasola
  • bądź aktywny i regularnie ćwicz
  • spróbuj zmniejszyć stres przez medytacje, joga itp.
Zobacz wideo Zaparcia podczas ciąży to częsty problem. Jak sobie z nimi radzić?
Więcej o: