Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Perinatologia to dział medycyny, który zajmuje się opieką perinatalną, czyli zagadnieniami związanymi z płodem, fazami jego rozwoju oraz ciążą i poszczególnymi etapami porodu. Zamiennie stosuje się także określenie medycyna matczyno-płodowa. Nazwa perinatologia to połączenie trzech słów: greckiego perí (wokół) i łacińskiego nascor (rodzić się) oraz greckiego lógos czyli słowo lub nauka.
Perinatologa interesuje więc okres życia wewnątrzmacicznego (prenatalny) i wczesny okres pourodzeniowy (postnatalny). W Polsce perinatologia jest jedną ze specjalizacji lekarskich związanych z położnictwem.
Medycyna matczyno-płodowa, czyli perinatologia, zaczęła się wyodrębniać jako oddzielna dziedzina medycyny w latach 60-tych ubiegłego wieku. Jest efektem pojawienia się nowych metod diagnozowania i leczenia oraz badań naukowych dotyczących życia płodowego i patologii ciąży. Światowe Stowarzyszenie Medycyny Perinatalnej utworzono w 1991 roku.
Perinatolog zajmuje się ciążą wysokiego ryzyka. Ma za zadanie rozpoznać zagrożenia dla płodu i dziecka, przeciwdziałać powstawaniu wad rozwojowych oraz uszkodzeniu płodu. Koncentruje się też na zapewnieniu bezpieczeństwa matce i dziecku, przed, w trakcie i po porodzie. Celem perinatologii jest obniżenie poziomu umieralności kobiet w okresie okołoporodowym, obniżenie poziomu umieralności wśród noworodków i zmniejszenie liczby przedwczesnych porodów.
Do monitorowania stanu płodu wykorzystuje się takie narzędzia jak USG, przeprowadza badania genetyczne pod kątem określonych wad wrodzonych i badania krwi płodu. Lekarze tej specjalności wykonują zaawansowane badania ultrasonograficzne płodu, w tym diagnostykę prenatalną nieinwazyjną i inwazyjną (biopsję kosmówki, amniocentezę, kordocentezę, terapię wewnątrzmaciczną płodu).
O ciąży wysokiego ryzyka mówimy, gdy istnieje ryzyko komplikacji zdrowotnych u matki i dziecka z powodu:
Skierowanie do perinatologa możemy dostać gdy będąc w ciąży mamy:
A także, gdy jesteśmy w ciąży mnogiej lub po zapłodnieniu in vitro (IVF), doznałyśmy kontuzji podczas ciąży lub grozi nam przedwczesny poród.