Nadmierny czas korzystania ze smartfona powiązany z wcześniejszym dojrzewaniem

Pojawiły się kolejne badania wskazujące na negatywny wpływ na organizm niebieskiego światła, takiego jakie emitują ekrany smarfonów czy tabletów. Nie wiemy jeszcze, czy ich wyniki można przenieść bezpośrednio na ludzi. Ale naukowcy radzą, aby wieczorem jednak ograniczać dzieciom czas spędzany z komórką czy tabletem.

Na 60. dorocznym Europejskim Spotkaniu Endokrynologii Dziecięcej pokazano wyniki badań wskazujących, że narażenie na niebieskie światło emitowane przez ekrany tabletów i smartfonów, może zmienić poziom hormonów i przyczynić się do wcześniejszego dojrzewania płciowego.

Te badania przeprowadzono, póki co, tylko na zwierzętach. Niemniej jednak wyniki okazały się być bardzo niepokojące. Podczas eksperymentu niedojrzałe gryzonie poddawane były ekspozycji na światło niebieskie (czyli takie, jakie emitują ekrany smartfonów ). Doprowadziło to do wcześniejszego dojrzewania samic. Jednocześnie u zwierząt zaobserwowano obniżony poziom melatoniny (tak zwany hormon dobrego snu) i podwyższony niektórych hormonów reprodukcyjnych. W jajnikach samic doszło też do pewnych fizycznych zmian.

Jak dotąd wiadomo, co sugerują wcześniejsze badania, że niebieskie światło smartfonów niszczy sen dzieci (a także dorosłych). W wyniku długotrwałego wystawienia na niebieskie światło dochodzi do takich zaburzeń snu, jak trudności z zasypaniem, wybudzanie się w nocy, bezsenność. Wydaje się, że niebieskie światło zakłóca proces wydzielania melatoniny pod wieczór, co utrudnia ciału przygotowanie się do nocnego wypoczynku, nasz wewnętrzny zegar biologiczny ulega bowiem zakłóceniu.

Dojrzewanie a melatonina

Dojrzewanie to złożony proces, będący wynikiem wielu skomplikowanych przeobrażeń w kilku układach w organizmie, związanych m.in. z gospodarką hormonalną. Wiadomo też, że przed dojrzewaniem poziom melatoniny w organizmie jest ogólnie wyższy, niż w okresie dojrzewania, a to prawdopodobnie, jak się obecnie sądzi, opóźnia początek dojrzewania.

Ostatnie badania, szczególnie te zrealizowane podczas pandemii, wskazują na ogólną światową tendencję do wcześniejszego dojrzewania dziewcząt. Jeszcze nie wiadomo, jaka jest tego przyczyna, ale możliwe, że dłuższy czas, spędzany przed ekranem podczas lockdownu ma z tym coś wspólnego. Takie sugestie pojawiły się także podczas wspomnianej wyżej konferencji endokrynologów.

Jak niebieskie światło wpłynęło na młode zwierzęta

Współautor badań nad wpływem niebieskiego światła na proces dojrzewania zwierząt, dr Aylin Kilinç z Turcji, zrelacjonował, jak wyglądało doświadczenie. Najpierw podzielono samice gryzoni na trzy grupy, po sześć w jednej, a następnie każdą z grup poddawano działaniu światła, ale w odmienny sposób. A zatem jedne zwierzęta przebywały w naturalnym świetle, inne były oświetlane niebieskim światłem przez 6 godzin, a kolejne przez 12.

Im dłuższy był czas ekspozycji na niebieskie światło, tym zwierzęta dojrzewały wcześniej. Szczury wystawione na działanie niebieskiego światła miały również obniżony poziom melatoniny i podwyższony poziom określonych hormonów rozrodczych (estradiolu i hormonu luteinizującego), a także fizyczne zmiany w tkance jajników, takie jakie obserwuje się na początku procesu dojrzewania

- mówił dr Kilinç.

Co więcej, naukowcy zaobserwowali, że samice wystawione na działanie niebieskiego światła przez 12 godzin na dobę, miały oznaki uszkodzeń i stan zapalny jajników.

Badacze zastrzegają, że ponieważ są to doświadczenia na zwierzętach, trudno wyrokować, czy sprawdzą się także u ludzi (problem w tym, że takie badania z udziałem dzieci, trudno jest zaprojektować ze względów m.in. etycznych). Niemniej jednak istnieją pewne paralele.

- Zmiany hormonalne i owulacyjne, do których dochodzi w okresie poprzedzającym dojrzewanie płciowe u samic szczurów, są porównywalne ze zmianami u ludzi. Także podobny jest czas wchodzenia w dojrzewanie, uwzględniając oczywiście inną oczekiwaną długość życia - wyjaśnia naukowiec.

Planowane są dalsze eksperymenty, mające ocenić wpływ niebieskiego światła na stan komórek, narządów i układów związanych z reprodukcją. Póki co, naukowcy radzą, aby wieczorem jednak ograniczać dzieciom czas spędzany z komórką czy tabletem.

Więcej informacji na temat najnowszych zdobyczy nauki na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Morfologia u dziecka

Źródła: MedicalXPress.com, euroespe.org

Więcej o: