Pomoże na zgagę i infekcje. Kosztuje grosze

Ten naturalny środek znajdziemy w każdej niemal kuchni. Kosztuje niewiele, ma jednak sporo zastosowań. Jak soda oczyszczona może wesprzeć nasze zdrowie i kondycję?

Soda oczyszczona czyli wodorowęglanu sodu, o wzorze chemicznym NaHCO3, jest substancją w pełni naturalną. Jest to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, w postaci czystej mający postać białego bezwonnego proszku. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, wydzielając charakterystyczne bąbelki. To dwutlenek węgla, efekt reakcji chemicznej.

Soda oczyszczona znajduje spore zastosowanie w przemyśle spożywczym, wchodzi w skład proszku do pieczenia i wielu napojów musujących w proszku i w tabletkach, służy jako dodatek do całej gamy produktów, takich jak ciasteczka (którym nadaje pulchność), dżemy itp. (pod symbolem E500 lub E500(II). Oprócz kuchni, soda oczyszczona ma jeszcze wiele innych zastosowań. Chłonie wilgoć i nieprzyjemne zapachy, może służyć również jako naturalny środek czyszczący w kuchni czy w łazience. To także uznany domowy sposób na takie dolegliwości jak zgaga czy bolące gardło.

Soda oczyszczona może pomóc w leczeniu zgagi

To chyba najczęściej wymieniana korzyść zdrowotna sody oczyszczonej. Soda pomaga w złagodzeniu zgagi ponieważ neutralizuje kwas żołądkowy. Zgaga to bolesne pieczenie za mostkiem, w tzw. dołku podsercowym, czasami też w gardle, które pojawia się po posiłku lub w trakcie schylania się, a związane jest z cofaniem się kwaśnej treści pokarmowej.

Gdy zatem przydarzy nam się zgaga możemy sobie pomóc pijąc napój składający się 1 łyżeczki (5 gramów) sody oczyszczonej i szklanki chłodnej wody.

Taka doraźna pomoc przydaje się, jeżeli cierpimy okazjonalnie z powodu niedyspozycji żołądka, na przykład po obfitym, tłustym posiłku, albo z powodu zbyt późno zjedzonej kolacji. U niektórych osób zgagę wywołują pewne określone pokarmy lub napoje, jest to jednak sprawa indywidualna.

W naszym organizmie to trzustka produkuje związki zawierające wodorowęglan sodu, który ma za zadanie chronić jelita i gdy pijemy napój z dodatkiem sody, efekty są podobne - na pewien czas łagodzimy objawy refluksu żołądkowego.

Zgaga może jednak oznaczać znacznie poważniejsze kłopoty ze zdrowiem. Jest jednym z symptomów choroby refluksowej przełyku i przepukliny rozworu przełykowego przepony. Ponadto towarzyszy zwykle wrzodom żołądka lub dwunastnicy. Wśród przyczyn zgagi wymienia się też nieprawidłowości w pracy przełyku, zwężenie lub nadmierny skurcz dolnego zwieracza powodujące, że nadtrawiony pokarm zalega w przełyku. Uwaga, uczucie pieczenia w mostku może też być sygnałem zawału i choroby niedokrwiennej serca.

Zatem picie rozpuszczonej sody oczyszczonej okazjonalnie nam nie zaszkodzi, a pomoże złagodzić pieczenie w gardle, ale jeżeli zgaga nie przechodzi i doskwiera nam tygodniami, domowe sposoby nie wystarczą. Powinniśmy wówczas porozmawiać z lekarzem i - prawdopodobnie - zrobić dodatkowe badania.

Zobacz wideo Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)

Soda oczyszczona złagodzi swędzenie skóry i oparzenia słoneczne

Ugryzienie komara może nam nieźle dać w kość, ponieważ trudno jest powstrzymać się przed drapaniem swędzącej ranki. W dodatku takie drapanie nie pomaga, lecz tylko zaognia sytuację: bąbel swędzi jeszcze bardziej. Aby ratować się w takiej sytuacji dobrze jest posmarować miejsca ugryzienia papką z sody oczyszczonej i odrobiny wody. Soda pomoże też złagodzić swędzenie, jeżeli użądliła nas pszczoła czy osa.

Ponadto zanurzenie się w wodzie z dodatkiem sody może zmniejszyć dolegliwości spowodowane oparzeniami słonecznymi (zaleca się, aby do wody dodać jeszcze skrobię kukurydzianą lub płatki owsiane). Aby przygotować taką kąpiel używamy około 1-2 filiżanki (220-440 g) sody oczyszczonej.

Soda oczyszczona przyniesie ulgę przy infekcji gardła i w stanach zapalnych jamy ustnej

Soda przydaje się, gdy cierpimy z powodu chorego gardła. Wśród domowych sposobów na infekcje zaleca się płukanki roztworem sody i letniej wody. Taki płyn złagodzi też ból spowodowany niewielkimi owrzodzeniami w jamie ustnej (afty). Przydaje się przy też w przypadku zapalenia błony śluzowej przyzębia. Ponadto soda oczyszczona zadba o nasze zęby i dziąsła, utrzymując je w czystości, zapobiega przy tym namnażaniu się bakterii próchniczych i odświeża oddech.

Soda oczyszczona pomaga przy chorobach nerek oraz może być wsparciem podczas chemioterapii

Wodorowęglan sodu może pomóc osobom, których nerki nie są w stanie usunąć wystarczającej ilości kwasu z krwi. Istnieją badania wskazujące, że suplementacja NaHCO3 poprawia współczynnik filtracji kłębuszkowej, a także spowalnia nieco proces pogłębiania się niewydolności nerek (chociaż to stwierdzenie wygada jeszcze dodatkowych badań).

Ponadto zobojętniające działanie sody oczyszczonej przydaje się przy chemioterapii, ponieważ niektóre leki lepiej działają w środowisku zasadowym (decyzja jest po stronie lekarza). Podczas chemioterapii częściej też dochodzi do wrzodziejących zmian w jamie ustnej, wtedy pomocne są płukanki z dodatkiem sody.

Środek na lepszą kondycję

Istnieją dowody, że soda oczyszczona pomaga osiągać lepsze wyniki podczas ćwiczeń beztlenowych (anaerobowych) lub treningu o wysokiej intensywności czy sprintu. Podczas wysiłku fizycznego wytwarza się kwas mlekowy, który powoduje m.in. wyczerpanie mięśni. Soda oczyszczona (pita regularnie przed treningami) pomaga przedłużyć wysiłek, ponieważ opóźnia moment, gdy zaczynamy odczuwać silne zmęczenie. Dzięki temu możemy dłużej i intensywniej ćwiczyć.

Uwaga jednak, aby nie przedobrzyć. Nadmiar sody powoduje ból brzucha, wzdęcia, nudności, biegunkę i wymioty.

Inne sposoby wykorzystania sody oczyszczonej w domu

Jako środek pochłaniający zapachy soda oczyszczona może pomóc w walce z potem i zahamować rozwój bakterii (a to one odpowiadają za niemiły zapach spoconego ciała), zmieniając pH skóry z kwaśnego na zasadowe. W tym celu trzeba połączyć sodę z olejkiem kokosowym lub masłem shea, posmarować pachy czy stopy i naturalny dezodorant gotowy. Soda pomoże też pozbyć się nieprzyjemnego zapachu przepoconych butów (wkładamy do środka sodę oczyszczoną, najlepiej w woreczku zrobionym z gazy lub innego luźno tkanego materiału).

Źródła: WebMed.com, helthline.com, ncbi.nlm,nih.gov

Więcej o: